Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejZimowa Odmiana Wareckiego Rynku... coraz bliżej Święta!

  Zimowa Odmiana Wareckiego Rynku… coraz bliżej Święta!

  16 grudnia Warkę pokrył biały puch, pierwsze skojarzenia – świąteczny klimat. W przedświątecznej gorączce choć na chwilę można było odetchnąć i poczuć prawdziwą magię świąt podczas Zimowej Odmiany Wareckiego Rynku. Już w pierwszych minutach rozpoczęcia imprezy pojawiło się wielu mieszkańców podziwiających Świąteczny Rynek oraz chętnie korzystających z przygotowanych atrakcji.

  Charytatywny Kiermasz Bożonarodzeniowy

  Świąteczny Kiermasz Bożonarodzeniowy stał się już małą warecką tradycją. Lokalne organizacje i instytucje przed świętami przygotowują piękne ozdoby, które mogą w niepowtarzalny sposób udekorować nasze domy. Tak było i w tym roku. Zaprezentowane dekoracje jak zawsze zaskakiwały oryginalnością i pomysłowością. Każde stoisko było pokazem kreatywności i cieszyło oczy kupujących. W tegorocznym kiermaszu wzięło udział 12 podmiotów: Stowarzyszenie Made in Bończa, Uniwersytet Trzeciego Wieku działający przy CeSiR w Warce, Przedszkole Samorządowe nr 1 w Warce, Wolontariat przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Piotra Wysockiego w Warce, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Piotra Wysockiego w Warce, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego we Wrociszewie, Publiczna Szkoła Podstawowa w Michałowie, Zespół Szkół Specjalnych w Grójcu Filia w Nowej Wsi, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Tomasza Nocznickiego w Nowej Wsi, Warsztaty Terapii Zajęciowej, 1 Warecka Gromada Zuchowa „Miłośniczki Muzyki” oraz Miody Tuszyńscy.

  Św. Mikołaj z wizytą w Warce

  Wiadomo, przedświąteczny czas dla Świętego Mikołaja to istne szaleństwo. Ostatnie zakupy prezentów czy czytanie spóźnionych listów… Mikołaj został zaproszony do Warki na ten piękny przedświąteczny weekend. Na szczęście udało mu się poświęcić jeden dzień na to, aby w pięknych saniach pozować do zdjęć z dziećmi. Niestety, renifery muszą oszczędzać siły, dlatego sanie prowadził dostojny Hetman Stefan Czarniecki.

  Choinki, światła i dekoracje

  Warecki rynek 16 grudnia wyglądał pięknie… Samorząd Warki wraz z Zakładem Usług Komunalnych jak co roku zadbał o imponującą wielką choinkę z mnóstwem światełek, udekorował drzewka rosnące wokół rynku, w całym mieście zawisły świąteczne iluminacje.

  Dodatkowo drzewka wokół rynku przepięknie udekorowały lokalne organizacje i instytucje, w tym: Przedszkole Samorządowe w Warce, Szkoła Podstawowa nr 1 w Warce, Publiczna Szkoła Podstawowa w Konarach, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Warce, Publiczna Szkoła Podstawowa we Wrociszewie, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w Warce, Kawiarnia Galeria Rynek, Uniwersytet Trzeciego Wieku i Świetlica Opiekuńczo- Wychowawcza, Firma Dwa Jabłka, Klub Seniora z Ostrołęki „Złota Reneta”, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi, Organizacja Producentów Owoców Twój Owoc oraz Stowarzyszenie Made in Bończa. W centrum pojawiła Rynku się szopka, która przypomina mieszkańcom o istocie świąt Bożego Narodzenia. Kiedy zapadł zmrok Burmistrz Warki Dariusz Gizka, po wspólnym odliczaniu z mieszkańcami, zapalił piękną choinkę. Towarzyszył temu  pokaz fajerwerków.

  Świąteczne przysmaki

  Na rynku w ten świąteczny dzień nie zabrakło wspólnego posiłku. Zaangażowane w akcję firmy gastronomiczne przygotowały wspaniałe przysmaki dla uczestników „Zimowej Odmiany Wareckiego Rynku”. ROSOMAK przy wsparciu Hurtowni Art. Spożywczych i Przemysłowych „Nowociel” przygotował dla zmarzniętych kompot oraz grzańca. Zajazd na Winiarach częstował zupą z pora i jabłka. Restauracja Albero zrobiła nietypową pizzę jabłkową, Restauracja FUM rozdawała słodką przekąskę z jabłkami, Pierogarnia na Mostowej – pierogi z serem oraz pierogi z jabłkami i cynamonem, Restauracja Kociołek –  racuchy z jabłkami oraz deser z jabłkiem i budyniem.

  Znamy Królową Szarlotki 2018!

  Już po raz trzeci w Warce odbył się konkurs na najsmaczniejszą szarlotkę. Wiemy wszyscy, że ile gospodyń, tyle przepisów na ten smakołyk. Choć wszystkie są podobne to jednak każdy inny. Jury w składzie: Agnieszka Śmietanka (Zajazd na Winiarach), Małgorzata Ptasińska (Rynek – Galeria Kawiarnia), Aldona Rzeźnik (Przewodnicząca Rady Miejskiej) oraz Wiktoria Szeląg (fotograf) wybrało w sposób anonimowy spośród zgłoszonych szarlotek tę najwspanialszą. Tytuł „Królowej Szarlotki 2018” zdobyła Agnieszka Kurowska-Kobus. Drugie miejsce zajęła Aneta Prusińska, natomiast miejsce trzecie – Anna Walczak.

  Przepis na szarlotkę królowej znajdziesz TUTAJ

  Ognisko na rynku i pieczone jabłka

  16 grudnia był typowym zimowym dniem – spadającym płatkom śniegu towarzyszyła niska temperatura.  Receptą na zimową aurę było ognisko, które znajdowało się na wareckim Rynku. Dzieci i dorośli mogli ogrzać się i jednocześnie upiec sobie jabłka, które dostarczyła Organizacja Producentów Owoców „Twój Owoc” z Wichradza.

  Czas na rozstrzygnięcie konkursów

  Świąteczna impreza to idealny czas na podsumowanie kilku konkursów. 16  grudnia nagrodzone zostały osoby, które wykonały szopki bożonarodzeniowe. 137  prac dostarczonych do „Dworku na Długiej” goście „Zimowej Odmiany” mogli obejrzeć na wareckim rynku, a także oddać swój głos na 3 wybrane przez siebie szopki. W ten sposób wyłoniona została osoba, która zdobyła Nagrodę Publiczności. WYNIKI KONKURSU ZOBACZ TU

  Nagrody otrzymali także uczestnicy konkursu fotograficznego „Zima w Wareckim sadzie ”. Wyróżnione prace zostały zaprezentowane na rynku i sprawiły, że stał się on jeszcze bardziej atrakcyjny i kolorowy.

  Świętowanie przez kolędowanie

  Ważnym elementem odmiany wareckiego rynku na święta było wspólne kolędowanie. Jako pierwsi wystąpili laureaci konkursu wokalnego „mini Warka Music Show” który odbył się 12 grudnia. Następnie sekcja wokalna działająca w „Dworku na Długiej” pod kierownictwem Katarzyny Ambroży,  wykonała najpiękniejsze kolędy i pastorałki. Na zakończenie „Zimowej Odmiany” sceną i całym rynkiem zawładnęła kapela góralska „Ondraszki”. Dźwięki instrumentów smyczkowych wprawiły wszystkich obecnych w fantastyczny nastrój.

  Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom „Zimowej Odmiany Wareckiego Rynku”. Sprawiliście, że ten dzień był życzliwy, piękny i iście świąteczny!

  Organizatorzy: Samorząd Gminy Warka, Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”, Zakład Usług Komunalnych w Warce Sp. z o. o., Partnerstwo „Jabłkowej Warki”.

  Partnerzy projektu: Policja, OSP, Organizacja Producentów Owoców Twój Owoc.

  Zobacz galerię zdjęć autorstwa Rafała Donicy GALERIĘ ZDJĘĆ ZOBACZ TU

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

  NAJPOPULARNIEJSZE