Mali turyści przywitali wiosnę!

Mali turyści przywitali wiosnę!

23 marca, ok. 350 małych i dużych turystów wyruszyło na 33 rajd „Witaj wiosno”.

Tak duże zainteresowanie wynikało nie tylko z przepięknej pogody, choć to na pewno był bardzo ważny czynnik, ale też faktu iż był to pierwszy rajd w tym roku a i trasa zapowiadała się wyjątkowo ciekawie. Dodatkowo dzięki patronatowi i wsparciu Samorządu Warki udział w imprezie był darmowy.

Na miejscu zbiórki przy PSP nr 2 w Warce pojawili się turyści z Wrociszewa, Nowej Wsi, Ostrołęki, Konar, Sułkowic, Watraszewa, Michałowa, świetlicy z Lasek oraz wareckich podstawówek. Dołączyli do nich również indywidualni sympatycy, rodziny z dziećmi, których zachęciła wiosenna pogoda.

Zgodnie z tradycją, wzbudzający wśród przechodniów wiele sympatii i radości kolorowy korowód z „Marzannami”, przemaszerował przez miasto aż do rynku. O bezpieczeństwo dbali jak zawsze niezawodni policjanci z wareckiego komisariatu, którym należą się ogromne podziękowania.

Na rynku uczestników rajdu przywitała wiceburmistrz Teresa Knyzio. Szczególne zainteresowanie dzieci wzbudziły cztery wielkie, ciężkie, wiklinowe kosze pełne cukierków, które już po chwili cieszyły podniebienia najmłodszych. Pani burmistrz otrzymała znaczek uczestnictwa w rajdzie i dyplom podziękowania. Podobny dyplom otrzymali również wareccy policjanci. Na rynku wręczone zostały legitymacje nowym członkom oddziału PTTK. Byli to pierwszoklasiści ze szkoły we Wrociszewie i trochę starsi uczniowie z wareckiej „Dwójki”.

Z uśmiechem na ustach barwny korowód ruszył w dalszą drogę ulicami Farną i Mostową, a następnie pasażem spacerowym wzdłuż ul. Mostowej, aż do ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej nad Pilicą. Tu, podzieleni na grupy wraz ze swoimi opiekunami przeszli wzdłuż sześciu tablic informujących o florze i faunie nadpilicznego ekosystemu. Każdy opiekun opowiedział o ptakach drzewnych i wodnych, spotykanych nad rzeką drzewach i roślinach, rybach najczęściej pływających w wodach Pilicy oraz płazach i gadach tego ekosystemu.

Następnie ulicą Spacerową uczestnicy wiosennego rajdu dotarli do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, gdzie wszyscy mieli możliwość obejrzenia wystawy czasowej pt. „Polsko-amerykańskie historie”, opowiadającej o Polakach ze sfer polityki, kultury i sportu, którzy zaistnieli w amerykańskiej rzeczywistości.

Ostatnia część spotkania – ognisko z turystycznym posiłkiem oraz zabawy integrujące miały miejsce na dużej polanie w Parku na Winiarach (od ul. Turystycznej). Uczestników rajdu, w imieniu dyrektor Iwony Stefaniak, powitał kierownik Janusz Kreczmański, który jednocześnie podziękował za przybycie tak licznej grupy i zachęcił do odwiedzania Zespołu Pałacowo-Parkowego na Winiarach również indywidualnie, całymi rodzinami. Następnie każda z drużyn przedstawiła piosenkę, wiersz lub zabawę o tematyce wiosennej. Wszystkie zespoły otrzymały dyplom uczestnictwa. Symbolicznym pożegnaniem zimy i jednocześnie powitaniem wiosny było spalenie kukieł „Marzann”, oczywiście przygotowanych z ekologicznych materiałów.

Zarząd oddziału PTTK zaprasza na kolejny rajd – 54 Zlot Młodzieży Kwitnące Jabłonie, który odbędzie się 18 maja 2019 r.

Zarząd Oddziału PTTK w Warce

Udostępnij:
← O bezpieczeństwie z seniorami z Konar Znamy zwycięzców „Konkursu wiedzy o NATO” →

Dodaj komentarz