Więcej

  Woskiem malowane

  28 marca w PSP w Michałowie odbyły się przedświąteczne warsztaty tradycyjnego tworzenia jaj wielkanocnych. W arkana trudnej sztuki zdobniczej wprowadzała dzieci grupa senioralna Spa Bończa przy współpracy za Stowarzyszeniem Made in Bończa.

  Święta Wielkanoc już w najbliższą niedzielę. Ich symbolem są jaja zdobione na różne sposoby – barwione, malowane, drapane i oklejane. W dawnej Polsce wierzono, że pisanki chronią dom przed nieszczęściem. Były też środkiem leczniczym oraz, co najważniejsze, symbolem odradzającego się życia. Polskie pisanki należą do najpiękniejszych na świecie a my nie wyobrażamy sobie bez nich Wielkanocy.

  Panie z klubu seniora SPA Bończa pokazały dzieciom, krok po kroku, na czym  polega metoda batikowa zdobienia jajek. Malowanie woskiem to jeden z najbardziej efektownych sposobów na ozdobienie wielkanocnych pisanek. Wymaga nieco cierpliwości i ostrożności, z uwagi na gorący wosk, ale nikt nie staje się mistrzem od pierwszego razu. Przy drugiej pisance ruchy były już sprawniejsze, fantazji nie brakowało i powstawały coraz wymyślniejsze ornamenty. Młodzi adepci tradycyjnej sztuki zdobienia jaj  nakładali  gorący  wosk pszczeli na skorupkę jajka za pomocą szpilki osadzonej w kawałku drewnianej gałązki. To proste narzędzie było wierną kopią „długopisu” jakiego używały dawniej wiejskie gospodynie do pisania jaj. Tak  „opisane”  jajka, czyli pomalowane  woskiem zostały ugotowane w  wywarze z łusek cebuli,  posmarowane olejem i wypolerowane.  Efekt zaskoczył nawet niedowiarków. Własnoręcznie przygotowane pisanki zachwyciły wszystkich uczestników, a seniorzy byli dumni z tak zdolnych uczniów.

  Dziś często idzie się na łatwiznę, kupuje gotowe barwniki czy naklejki, które pozwalają w kilka minut osiągnąć pożądany efekt. Warto jednak czasem powrócić do tradycji i spróbować własnoręcznie wyczarować wzory na skorupkach.

  Tworzenie woskowych wzorów  było okazją do rozmów i żartów. Był to czas wspólnego odkrywania tego, co trochę zapomniane, a warte pokazania. Spotkanie w Michałowie było przyczynkiem do dobrej zabawy seniorsko-juniorskiej, oczywiście nie licząc tragedii kilku stłuczonych jajek.

  To było wspaniałe piątkowe przedpołudnie. Dziękujemy za zaproszenie i cudowną atmosferę. Tak fajnie, tak blisko.

  Stowarzyszenie Made in Bończa

   

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE