Więcej

    Pierwszy warecki STRONGMAN

    Przy okazji niedzielnego (2.06) Pucharu Polski STRONGMANów na wareckim rynku odbędzie się oficjalna premiera i promocja wareckich questów. Termin nie został wybrany przypadkowo. W jednym z przygotowanych questów poznać można pierwszego wareckiego strongmana – Stanisława Ciołka żyjącego w XIVw. Zasłynął on wniesieniem na wieżę jednego z krakowskich kościołów dzwonu, któremu wcześniej nie dawało rady wielu osiłków. „Nasz” strongman pochowany jest w jednym z wareckich kościołów…

    Co to są questy? To coraz bardziej popularna forma turystyki bezobsługowej. To rodzaj edukacji poprzez rozwiązywanie zagadek i szukanie skarbów, mający na celu odkrywanie dorobku przyrodniczego i kulturowego danego miejsca oraz jego historii i legend z nim związanych. Uczestnik pobiera ze strony www lub z określonego miejsca fizyczną ulotkę – przewodnik, gdzie znajdują się wskazówki do zwiedzania, poznawania i znalezienia „skarbu”. Questing to również dobra zabawa gdyż teksty najczęściej są rymowane.

    W ramach realizowanego przez Gminną Jednostkę Kultury „Dworek na Długiej” projektu „Warka – miasto zagadek – rozwój turystyki poprzez questing w Warce” powstały 4 questy:

    1. Piotr Wysocki – Bohater Nocy Listopadowej
    2. Wareckie Legendy
    3. Dzieje Wareckich Żydów
    4. Legenda Siedmiu Świątyń

    Questy dostępne będą w niedzielę 2 czerwca na stoisku na rynku a potem na specjalnie przygotowanej stronie www i od 10 czerwca wyłożone w różnych miejscach turystycznych w Warce i okolicy. Pełna lista tych miejsc dostępna będzie również na stronie internetowej.

    Z okazji premiery questów „Dworek na Długiej” przygotował konkurs w którym będzie można wylosować „gadżety questowe”. Wystarczy na stoisku w niedzielę na rynku pobrać questy, do 10 czerwca przejść trasy zdobywając „skarby”, rozwiązane 4 questy przynieść do Dworku właśnie do 10 czerwca i… mieć odrobinę szczęścia podczas losowania nagród (gadżetów questowych), które zaplanowane jest na 15 czerwca.

     

    Partnerzy projektu: Gmina Warka, Stowarzyszenie W.A.R.K.A., Muzeum im. K. Pułaskiego, Centrum Sportu i Rekreacji, PTTK w Warce

    W merytoryczne opracowanie questu społecznie zaangażowali się: Ewa Bajoryńska, Mariola Bienias, Grażyna Jagiełło, Marzena Jankowska, Iga Kowalska, Dorota Lenarczyk, Andrzej Zaręba.

    Projekt „Warka – miasto zagadek – rozwój turystyki poprzez questing w Warce” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

    Dworek na Długiej
    Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
    Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

    NAJPOPULARNIEJSZE