Więcej
  Strona głównaInstytucjeSzkoły PodstawoweUczniowie z Warki i Konar w czołówce...

  Uczniowie z Warki i Konar w czołówce…

  Ogromny sukces odnieśli dwaj uczniowie z gminy Warka  – uczestnicy etapu wojewódzkiego konkursu Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego. Bartosz Durka  i Dawid Batte  to uczniowie klas szóstych Publicznych Szkół Podstawowych  – nr 1 w Warce i Konarach. Bartosz otrzymał tytuł laureata, a Dawid został finalistą. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się tylko 4 osoby z etapu rejonowego w Radomiu, a wśród nich  dwaj uczniowie z gminy Warka. Jest to spektakularne zwycięstwo zważywszy na to, iż by otrzymać tytuł finalisty, należy uzyskać  co najmniej 50 % możliwych punktów do zdobycia. Laureat musi zdobyć ich o 30% więcej.  Dominatorów  z gminy Warka wspierały nauczycielki historii – panie Karolina Smogur i Urszula Grudzień. O swoich podopiecznych mówią, że uczciwie zapracowali na własny sukces. Musieli opanować treści daleko wykraczające poza podstawę programową. Poświęcili bardzo dużo swojego wolnego czasu studiując zalecaną literaturę.  Najpierw  wzięli udział w eliminacjach szkolnych. Następnie zwycięsko wyszli z etapu rejonowego w Radomiu, aby wreszcie sięgnąć po laury w etapie wojewódzkim w Warszawie.  W  każdym etapie  konkursu uczniowie rozwiązywali  test złożony z zadań otwartych i zamkniętych. Musieli  wykazać się wiedzą  dotyczącą wydarzeń historycznych, ale równorzędnie  pokonywali  zadania dotyczące polskiego oręża z uwzględnieniem znajomości broni, architektury obronnej, topografii wojskowej, a także literatury, muzyki, pieśni oraz malarstwa historycznego. Tegoroczna edycja konkursu  Losy żołnierza i oręża polskiego w latach 1887 – 1922. O niepodległość i granice Rzeczpospolitej  obejmowała jeden z najbardziej doniosłych w naszych dziejach okresów, ukoronowany wybiciem się narodu na niepodległość po półtorawiekowej niewoli.

  Bartosz jest  absolutnym pasjonatem historii, Dawida najbardziej interesują dzieje najnowsze. Chętnie też bierze udział w  gminnych uroczystościach patriotycznych, prezentując szkołę w poczcie sztandarowym. Jednak na ten sukces złożyło się wiele czynników. Na pewno mozolna praca chłopców, ale przede wszystkim edukacja historyczna i  patriotyczna atmosfera w domu rodzinnym. Przecież dziadkowie i rodzice są pierwszymi nauczycielami historii.  ,,To prawdziwy zaszczyt pracować  z takimi uczniami” – mówią zgodnie  nauczycielki historii  Bartosza i Dawida.  ,,Liczymy, że  osiągnięcia chłopców zmotywują ich młodszych kolegów do wzięcia udziału w tym konkursie w następnym roku szkolnym”. Nasi dominatorzy 22 maja 2013 roku  uczestniczyli w uroczystym rozdaniu dyplomów i nagród w Muzeum Narodowym w Warszawie. Gratulujemy uczniom, rodzicom, nauczycielom.

  PSP nr 1 w Warce

  PSP w Konarach              

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE