Więcej
  Strona głównaInstytucjeCeSiRTo było bardzo Aktywne Lato w Warce!

  To było bardzo Aktywne Lato w Warce!

  Wakacyjny czas nieubłaganie dobiega końca. Pora podsumować akcję „Aktywne Lato w Warce” organizowaną przez samorządowe instytucje: Gminną Instytucji Kultury „Dworek na Długiej”, Centrum Sportu i Rekreacji, Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną oraz Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego.

  Statystyki są imponujące. W lipcu i sierpniu udało się zorganizować 26 dni zajęć, w sumie 104 godziny, w których udział brało codziennie średnio 40 osób. Z zajęć skorzystało aż 200 dzieci liczonych pojedynczo (takich, które minimum jeden raz wzięły udział w zajęciach).

  Tematem przewodnim tegorocznych wakacji była aktywność, zdrowie oraz sport. Organizatorzy w formie zabawy oraz ciekawych warsztatów prowadzonych przez zawodowych sportowców i animatorów zachęcali uczestników do prowadzenia zdrowego trybu życia.

  Centrum Sportu i Rekreacji

  Warecka instytucja, zajmująca się w przede wszystkim sportem, zorganizowała aż 12 dni zajęć. Były to aktywności zarówno w hali sportowej i przylegającego do niej patio,  jak i na Krytej Pływalni „Olimpic” oraz Kompleksie Sportowym „Orlik”. Było mnóstwo atrakcji: zabawy siatkarskie z WTS Warka, zabawy koszykarskie z KS Pułaski Warka, nauka gry w tenisa, w piłkę nożną, gry zespołowe, dmuchaniec każdego dnia podczas zajęć na hali, gry podwórkowe, na basenie – warsztaty kajakowe z Klubem Kajakowym Korek, pokazy ratownictwa wodnego, podstawy pływania z UKS Olimpic Warka czy wodny tor przeszkód. Dużą atrakcją był również zorganizowany na „Orliku” turniej Laser tag polegający na strzelaniu z pistoletów laserowych, nazywany również laserowym paintballem.

  Dworek na Długiej

  Gminna Instytucja Kultury zorganizowała 10 dni wspólnych zabaw dla dzieci, w większości we współpracy z lokalnymi Partnerami. Dzieci uczyły się w Pizzerii „Biesiadowo” jak przygotować zdrową, warzywną pizzę. Na „Przystani na Winiarach” zapoznały się z nadrzeczną florą i fauną oraz zmierzyły się w rywalizacji na specjalnie przygotowanym torze przeszkód. Stowarzyszenie Made in Bończa zaprezentowało dziką kuchnię czyli smaczne dania i produkty pochodzące prosto z najbliższego otoczenia (pola, lasu, ogrodu, łąki). W Klubie Fitness „Forma” dzieci ćwiczyły pod okiem trenerki Magdy Paprockiej. Były gry i zabawy terenowe na Kempingu nad Pilicą, był wyjazd do kina połączony ze zwiedzaniem stoisk przygotowanych specjalnie z okazji Święta Policji, była piesza wycieczka ścieżką edukacyjną nad rzeką, był test sprawnościowy zorganizowany przez warecką Policję, były ćwiczenia na zewnętrznej siłowni oraz wycieczka na Sielankę nad Pilicą, gdzie dzieci zapoznały się z funkcjonowaniem stadniny koni, zwiedziły mini ZOO oraz mogły sprawdzić się w jeździe konnej. Było również mnóstwo warsztatów plastycznych i manualnych m.in. tworzenie własnej pizzy 3D, plakatu promującego zdrowy styl życia, dużej, wysokiej na prawie 2 metry piramidy żywieniowej, itp.

  Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna

  Biblioteka zorganizowała 2 dni zajęć. Nie lada atrakcją była zorganizowana przez Bibliotekę wycieczka autokarowa do parku rozrywki „Farma Iluzji” w Mościskach gdzie na ponad 6 hektarach pięknego, częściowo leśnego terenu znajduje się kilkadziesiąt wyjątkowych atrakcji. Dzieci mogły zobaczyć m.in. Krzywą Chatę, Latającą Chatę Tajemnic, Galerię Iluzji w 3 D, Muzeum Iluzji, Lewitujące piłeczki. Wiele wrażeń dostarczyły dzieciom Wiklinowy labirynt i Labirynt luster. W trakcie wycieczki można było zobaczyć Króliczkowo, czyli mini Zoo. Eksponaty takie jak: latający kran, niemożliwy trójkąt, gigantyczne klocki i szachy, meble olbrzyma to tylko nieliczne atrakcje, w których również uczestniczyły dzieci. W samej Bibliotece zorganizowane zostały m.in. warsztaty plastyczne podczas których dzieci stworzyły makiety ogródków warzywnych poznając przy tym rodzaje warzyw, w drużynach rywalizowały w konkursie na wykonanie papierowej marchewki-giganta.

  Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego

  Muzeum zorganizowało 2 dni zajęć. Podczas dwóch wypraw po parku dzieci tworzyły zielnik, malowały zwierzęta, korzystały z fotobudki, a także mogły poćwiczyć na ekologicznej drewnianej siłowni pod chmurką. Podczas warsztatów dowiedziały się dlaczego rośliny są ważne i należy je chronić, jakie drzewa i rośliny rosną w parku, jacy mali mieszkańcy mają tu schronienie. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się jak ważna była sprawność fizyczna i kondycja dla dawnych wojowników, rycerzy i żołnierzy. Poznały w jaki sposób rozwijano umiejętności potrzebne podczas walki czy polowań. Mali „rycerze” wzięli udział w turnieju rycerskim, a poszczególne konkurencje pokazały im jak niezbędne były dawnym wojownikom: celność, zręczność, zwinność, siła czy wytrzymałość w zachowaniu zdrowia i tężyzny.

  Finałem Aktywnego Lata w Warce będzie piknik rodzinny, który odbędzie się w najbliższą niedzielę 25 sierpnia na wareckim rynku w godz. 11:30-19:00. Będzie on bardzo aktywny gdyż organizatorzy przygotowali sporo atrakcji w tym trzy bezpłatne dmuchańce. Ok. 12:30 odbędzie się oficjalne podsumowanie Aktywnego Lata w Warce. Liczymy też na to, że dzieci podpatrując zmagania kolarskie same za jakiś czas zaczną uprawiać tę dyscyplinę sportu i osiągać sukcesy na arenie nie tylko lokalnej ale również krajowej i światowej.

  W tym miejscu organizatorzy pragną podziękować wszystkim poniżej przedstawionym partnerom Aktywnego Lata w Warce, bez których zajęcia nie mogłyby się odbyć w tak atrakcyjnej formie.

  • Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
  • Klub Fitness Forma
  • Klub Kajakowy Korek Warka
  • WTS Warka
  • KS Pułaski Warka
  • UKS Olimpic Warka
  • ABC Dziecka
  • Komisariat Policji w Warce
  • Stowarzyszenie Made In Bończa
  • Przystań na Winiarach
  • Pizzeria Biesiadowo
  • Kempingi nad Pilicą
  • Hotel Sielanka nad Pilicą

  Dworek na Długiej

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

  NAJPOPULARNIEJSZE