Wareccy turyści odkrywają uroki Płocka

Instytucje, Organizacje, PTTK, Wiadomości 8 października 2019
Wareccy turyści odkrywają uroki Płocka

Po raz kolejny warecki Oddział PTTK zaprosił swoich członków i sympatyków na wyprawę po Mazowszu. Tym razem celem był Płock i przypadający w dniach 5-6 października XX Zlot Turystów Województwa Mazowieckiego, którego głównym organizatorem był Oddział Zakładowy PTTK przy PKN ORLEN S.A. w Płocku.

Pierwszym przystankiem wareckich turystów była Wiączemina, gdzie znajduje się bardzo młody, bo otwarty niespełna rok wcześniej Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego. W Muzeum odtworzono fragment wioski zasiedlonej przez Olendrów, przybyszów z Fryzji, Flandrii i Niemiec, którzy zajmowali tereny nad Wisłą pod koniec XVIII i na początku XIX wieku. Byli oni mistrzami gospodarowania, melioracji i gotowania powideł. Wywarli duży wpływ na swych sąsiadów – Polaków i zapewne wszyscy żyliby tu w zgodzie, aż do dziś, gdyby nie wojna. Ewangelicy z nazwiskiem brzmiącym „z niemiecka” przestali być w Polsce mile widziani. Olendrzy wyjechali, zostawili więc swoje domy, szkoły, kościoły i cmentarze. A te w większości niszczały opuszczone. Dzięki dotacjom unijnym udało się zachować od zapomnienia te piękne zabudowania, kulturę i miłość do ziemi i znajomość jej meandrów, którą Oleandrzy zachwycali i zachwycają po dziś dzień.

Kolejnym przystankiem była Stacja Meteorologiczna warszawskiego oddziału Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej znajdująca się w Płocku. Jak się okazało wielu turystów interesuje się nie tylko pogodą, ale również sposobem zdobywania wiedzy w tym zakresie o czym świadczyły liczne pytania zadawane podczas zwiedzania.

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyło się oglądanie panoramy Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN. Szczególnie warto było usłyszeć dokładne informacje dotyczące historii i obecnej pracy polskiego koncernu, lidera wśród przedsiębiorców petrochemicznych w Europie środkowo-wschodniej, właściciela sześciu rafinerii, m.in. właśnie w Płocku.

Wieczorem wareccy turyści dotarli do miejsca docelowego – Ośrodka Wypoczynkowego „Mazowsze” w Soczewce. Punkt 18 Prezes Oddziału Stołecznego PTTK Natalia Wojtyra uroczyście otworzyła XX Zlotu Turystów Województwa Mazowieckiego. Następnie wręczono wyróżnienia i podziękowania. Dyplomami uznania za zaangażowanie w działania na rzecz rozwoju turystyki oraz promocję walorów krajoznawczych na Mazowszu przyznanymi przez Marszałka Województwa Mazowieckiego zostali wyróżnieni: Wiceprezes Oddziału PTTK Warka Mariola Bienias oraz Prezes Oddziału Przylot Janusz Gwara. Dyplom za pracę społeczną na rzecz rozwoju krajoznawstwa i turystyki w województwie mazowieckim, przyznanym przez Mazowieckie Forum Oddziałów, otrzymała Prezes Oddziału PTTK Warka Marzena Jankowska. Po części oficjalnej, wszyscy obecni podczas uroczystości, wzięli udział w tradycyjnej już turystycznej biesiadzie.

Kolejny dzień to zwiedzanie Płocka – miasta położonego na Pojezierzu Dobrzyńskim i w Kotlinie Płockiej, historycznej stolicy Mazowsza oraz stolicy Polski w latach 1079-1138. Miasto posiada największy w Polsce port rzeczny ze stocznią. W preambule do Statutu Miasta użyto nazwy Stołeczne Książęce Miasto Płock. Prawa miejskie uzyskał w 1237 roku. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego w starostwie płockim województwa płockiego w 1784 roku. W czasie wędrówki turyści dotarli do prywatnego Regionalnego Muzeum Poczty, którego twórca i wspaniały hobbysta osobiście oprowadził ich zachwycając swoją wiedzą i zaangażowaniem.

W drodze powrotnej do Warki jeszcze udało się obejrzeć zawody w ujeżdżaniu  koni oraz dekorację zwycięzców w Stadninie Koni w Łącku.

Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. Czas wspólnej wędrówki zakończył się pozostawiając miłe wspomnienia i plany na kolejne spotkania i wojaże.

Zarząd wareckiego Oddziału PTTK

 

Udostępnij:
← Wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Już w ten weekend Food Trucki po raz drugi w Warce! →

Dodaj komentarz