12.8 C
Warka
piątek, 2 czerwca, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeCeSiRDebata społeczna o bezpieczeństwie

  Debata społeczna o bezpieczeństwie

  22 października Komenda Powiatowa Policji w Grójcu zorganizowała w wareckim Centrum Sportu i Rekreacji Debatę Społeczną dotyczącą bezpieczeństwa. Seniorzy wraz z młodzieżą wareckiego Liceum Ogólnokształcącego i Piotra Wysockiego zapoznali się z problematyką bieżących zagrożeń.

  W spotkaniu z mieszkańcami Warki uczestniczyli: Wiceburmistrz Warki – Teresa Knyzio, Komendant Komisariatu Policji w Warce – podkom. Paweł Lewandowski wraz z zastępcą asp. sztab. Januszem Bogdańskim, dzielnicowymi – mł. asp. Anetą Ścisłowską, mł. asp. Arturem Opszalskim i st. asp. Andrzejem Dudą, a także policjanci z grójeckiej komendy.

  Komendant wareckiego Komisariatu, w któtkiej prezentacji, omówił kwestie bezpieczeństwa na terenie gminy Warka. Przedstawił działanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa umożliwiającej przekazywanie ważnych informacji za jej pośrednictwem. Jednym z elementów spotkania było też zapoznanie z programem „Dzielnicowy bliżej nas” i aplikacją „Moja Komenda”.

  Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Grójcu, podinsp. Radosław Kaczmarek, omówił zagadnienia związane ze zdarzeniami w ruchu drogowym, w odniesieniu do miasta i gminy Warka oraz problematykę bezpieczeństwa w ruchu drogowym kierowaną zarówno dla młodych, jaki i starszych słuchaczy. Wielokrotnie przypominał o noszeniu odblasków oraz podkreślał jak ważne jest prawidłowe oświetlenie pojazdów w zbliżającym się okresie jesienno-zimowym, gdy widoczność utrudniona jest nawet w ciągu dnia. „Kierowca w nocy widzi rowerzystę czy pieszego, który nie ma na sobie elementów odblaskowych z odległości ok. 30-40 metrów. To często zbyt mało, żeby w porę skutecznie zareagować. Gdy pieszy ma na sobie elementy odblaskowe, może być zauważony przez kierującego już z odległości 150 metrów”.

  Kolejne prelegentki – Edyta Kępka i Liliana Szeliga z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Radomiu, przedstawiły jak należy współpracować z ZUS-em, jak załatwić sprawy formalne w urzędzie oraz w jaki sposób przez internet. Nie zabrakło informacji dotyczących korzystania z przysługujących świadczeń.

  Natomiast mł. bryg. Paulina Nadolska z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grójcu, mówiła o bezpiecznym korzystaniu z urządzeń grzewczych. Poruszyła temat tzw. „cichego zabójcy” czyli czadu, który każdego roku zbiera tragiczne żniwo w powiecie grójeckim. Zaprezentowała urządzenia i pokazała w jaki sposób z nich korzystać, aby nie narazić się na zatrucie tlenkiem węgla.

  W czasie dyskusji mieszkańcy zgłaszali miejsca zagrożone, szczególnie w ruchu drogowym. Obecni na spotkaniu wskazali także miejsca, gdzie dochodzi do spożywania alkoholu, zaśmiecania, a także miejsca, w których nagminnie przesiadują ludzie w stanie skrajnego upojenia alkoholowego oraz bezdomni.

  W Debacie wzięło udział ponad 300 osób, wśród zgromadzonych byli seniorzy z miasta i gminy Warka z: Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Klubu Złotego Wieku, Wareckiego Klubu Seniora „Radość z życia”, Klubu Seniora „Starówka” ze Starej Warki , Klubu Seniora „Złota Reneta” z Ostrołęki, Klubu Seniora „Czerwone Jabłuszko” z Nowej Wsi.

  CeSiR Warka

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE