Zostań krwiodawcą! Uratuj komuś życie!

Zostań krwiodawcą! Uratuj komuś życie!

W związku z wyjątkową sytuacją związaną z epidemią koronawirusa wzrasta zapotrzebowanie szpitali na krew i jej składniki. Podawane są one głownie pacjentom z chorobami nowotworowymi, wymagającym transplantacji, zabiegów kardiochirurgicznych, operacyjnych, osobom u których występują braki krwi, zaburzenia krzepnięcia, osobom po oparzeniach i urazach oraz tym, którzy ulegli wypadkom. Nie możemy dopuścić aby walka z Covid-19 przysłoniła nam potrzeby ludzi, którzy na co dzień zmagają się z chorobami przewlekłymi, bądź ulegają wypadkom.

W odpowiedzi na te potrzeby 12 maja 2020 roku została zorganizowana wspólna akcja trzech powiatowych szkół średnich z Gminy Warka: Zespołu Szkół im. 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa” w Warce, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Wysockiego w Warce. Pobór krwi odbywał się od godz. 8:30 do godz. 12:00 w budynku Technikum przy ulicy Obwodowej. Cała akcja odbyła się z zastosowaniem odpowiednich procedur bezpieczeństwa. Zgłosiło się wielu chętnych, niestety możliwość oddania krwi miało tylko albo aż 12 osób. Biorąc pod uwagę obecnie panującą sytuację, każda kropla krwi jest na wagę złota. Jesteśmy bardzo dumni, że w  tych trzech placówkach edukacyjnych akcje oddawania krwi są już wieloletnią tradycją i cieszy nas liczny udział uczniów w tych wydarzeniach. To bardzo ważne aby wszyscy ludzie, a szczególnie młodzież była wrażliwa na ludzkie cierpienie i świadoma tego, że w ten sposób można pomagać.

Ministerstwo zdrowia zapewnia, że „oddawanie krwi jest bezpiecznym procesem. Na wszystkich etapach oddawania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym, nie grozi zakażeniem czynnikami chorobotwórczymi. Oddawanie krwi nie szkodzi również zdrowiu. Ponadto Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa wdrożyły procedury polegające na wstępnej kwalifikacji Dawców i Kandydatów na Dawców krwi, która uwzględnia, m.in. wywiad w celu ustalenia, czy Dawca mógł mieć kontakt z osobami zakażonymi, dokonują pomiaru temperatury ciała. Dodatkowo, w trosce o bezpieczeństwo Krwiodawców oraz pracowników centrów krwiodawstwa, personel jest wyposażony w środki ochrony osobistej. Wszyscy muszą również zachowywać między sobą wymagany dystans dwóch metrów.”

Kolejna możliwość podzielenia się tym bezcennym darem już w niedzielę 24 maja 2020r. Ze względów niezależnych od organizatorów, pobór krwi nie będzie odbywał się jak wcześniej zapowiadano w budynku OSP w Warce, ale na Hali w Centrum Sportu i Rekreacji (wejście przez hotel).

Odpowiedzmy wszyscy na apel szpitali i pomóżmy tym, którzy liczą na nasze dobre serca.

Udostępnij:
← Mój wyjątkowy czas na kwarantannie epidemicznej… Stowarzyszenie W.A.R.K.A. – WIELKIE zmiany! →

Dodaj komentarz