Więcej
  Strona głównaInstytucjeKronika policyjna i dwa słowa Komendanta

  Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta

  29 lipca 2020 r. wareccy policjanci uzyskali informację o kradzieży katalizatorów z  samochodów honda i toyota, które były zaparkowane na parkingu przy hotelu w Warce. Sprawą zajęli się kryminalni. W wyniku pracy operacyjnej ustalili, że związek z tą kradzieżą ma 23-letni mieszkaniec gminy Jedlnia-Letnisko. Policjanci pozyskali informacje, z których wynikało, że sprawca wyceniał skradziony towar i próbował go sprzedać w punktach skupu katalizatorów. Funkcjonariusze zatrzymali sprawcę kradzieży. Młody mężczyzna usłyszał dwa zarzuty za kradzież. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

  12 sierpnia 2020 r. dyżurny wareckiego komisariatu otrzymał zgłoszenie o kradzieży w jednym z marketów w Warce. W trakcie prowadzonych czynności funkcjonariusze na podstawie monitoringu oraz własnych spostrzeżeń, jeszcze tego samego dnia ustalili i zatrzymali 26-letniego mężczyznę. Podczas zatrzymania w plecaku ujawniono skradziony alkohol. W trakcie prowadzonych czynności okazało się, że zatrzymany od 29 lipca br. „odwiedzał” sklep i kradł markowy alkohol. Straty sklepu wyniosły kilkaset złotych. Mieszkaniec powiatu łowickiego pracujący na terenie gminy Warka, usłyszał już zarzut kradzieży, do którego się przyznał. Grozi mu kara nawet do 5 lat więzienia.

  W okresie od 17 do 21 sierpnia 2020 r. w Warce na jednym z osiedli nieznani sprawcy po uprzednim wyłamaniu zamków w drzwiach wejściowych do mieszkania, dostali się do jego wnętrza skąd dokonali kradzieży pieniędzy i złotego łańcuszka na szkodę mieszkańca Warki. Do chwili obecnej nie ustalono sprawców tego przestępstwa jednak Policja z Warki bardzo prosi o wszelkie informacje, które mogą przyczynić się do ustalenia sprawców i odzyskania utraconego mienia

  Dwa słowa Komendanta

  Serdecznie Witam Czytelników „Kuriera Wareckiego” oraz wszystkich mieszkańców miasta i gminy Warka. We wtorek 28 lipca 2020 r. przed Komendą Powiatową Policji w Grójcu odbył się uroczysty apel z okazji Święta Policji. Grójeccy policjanci z rąk Komendanta Powiatowego Policji w Grójcu podinsp. Wojciecha Bednarskiego odebrali akty mianowania na wyższy stopień policyjny. Obchody święta Policji poprzedzono Mszą świętą w kościele parafialnym Miłosierdzia Bożego w Grójcu, która była celebrowana przez ks. Proboszcza Mirosława Lewaszkiewicza. Następnie o godzinie 11:00 na placu rozpoczął się uroczysty apel z okazji obchodów Święta Policji. Uroczystość rozpoczęła się przemówieniem Komendanta Powiatowego Policji w Grójcu podinsp. Wojciecha Bednarskiego, który podziękował wszystkim policjantkom, policjantom i pracownikom Policji za wysokie zaangażowanie w codzienną służbę i pracę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców powiatu grójeckiego. Podczas uroczystości wręczono nominacje na wyższe stopnie policyjne. W tym roku w Komisariacie Policji w Warce awansowało 14 policjantów. Komendant Komisariatu Policji w Warce awansował do stopnia Komisarza. Podczas uroczystości odczytano list Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu nadinsp. Michała Ledziona, skierowany do mazowieckich policjantów i pracowników. Komendant w 95. rocznicę służby kobiet w szeregach Policji, oprócz życzeń podziękował im za profesjonalizm oraz sumienność w służbie. Z uwagi na pandemię uroczystość miała charakter zamknięty.

  Na terenie naszego kraju w różnych jego miejscach co chwilę uaktywniają się oszuści działający metodą „na wnuczka” i „na policjanta”. Pomimo, że coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą, przestępcy nie pozostają jednak w tyle i modyfikują swoje działania. Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach charakterystycznych dla osób starszych. W celu wywarcia większego wrażenia i zdobycia zaufania oszuści coraz częściej podszywają się nie tylko za członka rodziny, ale również za urzędnika lub przedstawiciela jakiejś organizacji bądź instytucji. Wmawiają również, że są policjantami, a pieniądze są potrzebne na wykupienie z problemów członka ich rodziny lub prowadzą sprawę oszustw i wyłudzania pieniędzy. W rozmowie oszuści zawsze proszą o dyskrecję. W ten sposób wyłudzają od pokrzywdzonych często oszczędności całego życia. Apeluję o ostrożność i o to aby nie ufać osobom które do nas dzwonią z podejrzaną wiadomością. Nie reagujmy pochopnie na hasło, że syn czy wnuczek potrzebują pomocy, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić czy jest to prawdziwy krewny, np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny. Pamiętajmy, że sami możemy zweryfikować dzwoniącego, dlatego nie bójmy się do nich zadzwonić i ustalić, czy przedstawiona sytuacja ma miejsce. Lepiej wykonać jeden telefon więcej, niż stracić swoje oszczędności. Jeśli osoba dzwoniąca przedstawia się za policjanta, to pamiętajmy, że prawdziwi policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nigdy też nie poproszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji. Żadna służba zajmująca się ściganiem oszustów nie działa w taki sposób, że żąda od seniora przekazywania jakichkolwiek pieniędzy. Jeżeli ktokolwiek prosi, abyśmy przekazali pieniądze obcej osobie, to na pewno jest to próba oszustwa. W imieniu wszystkich funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Warce, zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Prosimy również o przekazywanie nam danych takich osób do których dotrą dzielnicowi z tutejszego Komisariatu. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności. Prosimy też o informowanie nas o wszystkich podejrzanych sytuacjach.

  Proszę zwracać uwagę na wszelkie podejrzane osoby i pojazdy, które są w rejonie naszych domów czy mieszkań. Proszę natychmiast informować o tym Policję i za wszelkie cenne informacje, które można przekazywać również anonimowo, bardzo dziękuję.

  Z poważaniem, Komendant Komisariatu Policji w Warce – kom. Paweł Lewandowski

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE