Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejŚwiatowy Dzień Jabłka w Warce

Światowy Dzień Jabłka w Warce

W ostatnią niedzielę września w Parku w Winiarach, będącym częścią Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, po raz drugi  hucznie obchodzony był Światowy Dzień Jabłka. Jest to jedno z najważniejszych w naszym regionie wydarzeń promujących jabłko! Mimo deszczowej pogody wydarzenie przyciągnęło wielu odwiedzających oraz wystawców. Podczas wydarzenia odbył się II Piknik Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Grójeckiego, w ramach którego zostały zorganizowane konkursy dla KGW. W konkursie Starosty na Najlepsze Koło Gospodyń Wiejskich Światowego Dnia Jabłka 2020 komisja oceniała: estetykę oraz interaktywność przygotowanego przez KGW stoiska, prezentację osób na stoisku oraz dwa  jabłkowe produkty kulinarne: jeden na słodko i  drugi na słono. Stoiska KGW zachwycały zarówno pod kątem niepowtarzalnych dekoracji z jabłek, jak i asortymentu, a potrawy i ich pomysłowość oczarowały członków komisji. Pula nagród w konkursie Starosty wyniosła 10.000 zł . Nagrodę Główną w Konkursie Starosty na Najlepsze Koło Gospodyń Wiejskich Światowego Dnia Jabłka otrzymało KGW Dziarskie Babki Kocerany, II Miejsce zajęło KGW Gośniewice, a III miejsce KGW Na Obcasach z Lewiczyna. Wyróżnienia powędrowały do: KGW Goszczyn, KGW Klawe Drwalewianki i KGW Dębnowolanki. Natomiast Nagroda Publiczności podobnie jak w ubiegłym roku trafiła do KGW Boglewice.

Drugim konkursem, w którym udział wzięło 7 KGW było „Jabłko na Widelcu”. Konkurs został zorganizowany w ramach promocji i rozwoju Szlaku Jabłkowego oraz lokalnych produktów. Nagrodzone zostały 4 koła nagrodami głównymi  o wartości 1000 złotych każda w kategoriach:  Zupa, Przekąska, Przetwory i Deser. Podczas prac Komisja oceniała estetykę potrawy, zawartość jabłka, a nade wszystko smak. Po burzliwych obradach przedstawiono zwycięzców: I miejsce w kategorii Zupa zajęło KGW Gośniewice za „Polewkę Prasłowian”. I miejsce w kategorii Przekąski zajęło KGW „Na Obcasach” w Lewiczynie za „Niespodziankę Zygmunta Augusta”. I miejsce w kategorii Deser zajęło KGW Dziarskie Babki Kocerany za „Jabłka pod pierzynką”, a I miejsce w kategorii Przetwory zajęło KGW Goszczyn za „Ognistą Włoszkę”. Pięć produktów biorących udział w konkursie zostanie zgłoszonych do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze.

Organizatorzy przygotowali dla wszystkich sporą dozę atrakcji: ćwiczenia z FitMamą Magdą Paprocką, które rozpoczęły całe wydarzenie i dodały energii wszystkim obecnym, pokaz kulinarny Szefa Kuchni Łukasza Konika, który pokazał jak w ciekawy, oryginalny i nie zawsze oczywisty  sposób można łączyć jabłko z różnymi potrawami. Całość imprezy uświetnił występ kapeli Staręgi, dzięki której nogi same rwały się do tańca. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się jabłkowa fotobudka oraz Laboratorium Jabłkowe  przygotowane przez uczniów ze szkoły w Konarach.

Wśród gości uczestniczących w Światowym Dniu Jabłka w Warce byli m.in. Starosta Krzysztof Ambroziak, Wicestarosta Jolanta Sitarek, Członkowie Zarządu Powiatu – Marzena Rosołowska i Andrzej Zaręba, Radni Powiatowi – Cezary Kołodziejski i Jan Madej, Wiceburmistrz Warki Teresa Knyzio, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Warce Aldona Rzeźnik, Wójt Gminy Jasieniec Marta Cytryńska, Prezes Stowarzyszenia Sady Grójeckie Maciej Majewski.

W  Światowym Dniu Jabłka 2020 udział wzięli:

– Powiatowe Koło Pszczelarzy  z Grójca

– Członkowie Wareckiego Szlaku Jabłkowego

– KGW Rembowianki

– KGW Cudawianki z Machcina

– KGW Rososzanki

– KGW na Obcasach z Lewiczyna

– KGW Klawe Drwalewianki

– KGW Sułkowice

– KGW Goszczyn

– KGW Gośniewice

– KGW Dziarskie Babki Kocerany

– KGW Dębnowolanki

– KGW Boglewice

– KGW Ale Laski!

– Szlachetna Paczka,

– RóżAna Anna Różycka

Imprezę zorganizowały: Sady Grójeckie, Starostwo Powiatowe w Grójcu,  Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej” oraz Stowarzyszenia W.A.R.K.A. W imieniu organizatorów składamy serdeczne podziękowania dla wystawców, uczestników i odwiedzających. Na kolejny Światowy Dzień Jabłka zapraszamy już za rok.

Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

NAJNOWSZE

NAJPOPULARNIEJSZE