Zakończenie wystawy kalifornijskiej Grupy KrakArt

Zakończenie wystawy kalifornijskiej Grupy KrakArt

Tak niedawno, bo zaledwie w lipcu 2020 roku, otwarto kolejną wystawę czasową w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Choć czas był trudny i ekspozycja była czynna dla zwiedzających z kilkoma przerwami, to jednak pandemia nie przeszkodziła w pokazaniu prac siedmiu polskich artystów malarzy, mieszkających na stałe w Kalifornii. Prezentacja zatytułowana „Po przekątnej” była dostępna pięć miesięcy w Warce, a teraz rusza do Krakowa.

Kalifornijska Grupa KrakArt jest jedną z najstarszych formacji, działających nieprzerwanie od 40 lat w USA, złożonych przez polskich artystów, którzy wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych, gdzie żyją, pracują i tworzą. Pomysł powstania grupy narodził się po wernisażu, który miał miejsce w Los Angeles. Jak wspominał Andrzej Kołodziej – duch i inicjator powstania, a także lider grupy – po wystawie zaprosił na kawę kilku spotkanych tam artystów. Wspólne chwile były na tyle udane, że zaczęły się powtarzać. Wówczas, w jednej z hollywoodzkich kawiarni, w toku rozmów narodziła się idea wspólnej wystawy i powołania nieformalnej grupy artystycznej. Tak, w 1980 roku, powstała KrakArt Group.

Wystawa „Po przekątnej” zorganizowana w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego  w Warce, to pierwsza od lat wspólna ekspozycja grupy w kraju. Wybrane prace zaprezentowało na niej siedmiu artystów. Głównie obrazy olejne i akrylowe na płótnie, ale i media mieszane. Przy martwych naturach zobaczyć można było klasyczne portrety, czy też zupełnie abstrakcyjne dzieła. Wśród artystów prezentujących swoje najnowsze prace, znaleźli się: absolwent Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, Ecole De Dessin Applique w Paryżu i Otis Art Institute w Los Angeles – Andrzej Kolo Kołodziej; wybitny malarz, projektant, grafik i twórca plakatów – Leonard Konopelski; absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Pradze (Czechy) i wykładowczyni amerykańskich uczelni – Kasia Czerpak-Węgliński; autorka romantycznych pejzaży, do których inspiracją są widoki z kalifornijskiej pustyni Mojave – Joanna Fodczuk-Garcia; związany z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku malarz i rzeźbiarz – Tomasz Misztal; urodzony w Lublinie, absolwent PWSSP we Wrocławiu, a od wielu lat mieszkaniec Los Angeles, malarz i konserwator dzieł sztuki – Witold „Vito” Wojcik oraz mieszkaniec Torunia, Londynu, Santa Monica a obecnie Los Angeles, malarz i konserwator, właściciel galerii sztuki – Janusz Maszkiewicz.

Pomysłodawcą wystawy był historyk sztuki Profesor Jan Wiktor Sienkiewicz, który w 2017 r. na polsko-amerykańskiej konferencji w wareckim Muzeum zaprezentował grupę artystów z Kalifornii. Już wówczas dyrektorka Iwona Stefaniak zaproponowała pokaz tej barwnej twórczości w Warce. Udało się po trzech latach sprowadzić prace artystów do Polski, a do opracowania wystawy zaprosić kuratorów: prof. zw. dr. hab. Jana Wiktora Sienkiewicza i dr Annę Rudek-Śmiechowska – badaczy sztuki emigracyjnej. Wystawa „Po przekątnej” to przegląd najnowszych dokonań artystów plastyków, którzy urodzili się i wykształcili w Polsce, ale związali swoje losy i sztukę ze Stanami Zjednoczonymi. Taka prezentacja, ma miejsce nie gdzie indziej, jak w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, którego działalność i zbiory poświęcone są właśnie Polakom żyjącym w Stanach Zjednoczonych. Inicjatywa placówki, to kolejna cegiełka, która buduje tożsamość narodową i stanowi wgląd w dziedzictwo kulturowe, które Polacy tworzą na całym świecie.

W poniedziałek 23 listopada 2020 roku ekspozycja zorganizowana przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, została zdjęta i spakowana. Na szczęście to nie koniec jej bytności w kraju. Niebawem wyrusza do Krakowa, gdzie zaprezentowana zostanie w Domu Polonii przy krakowskim Rynku Głównym, dzięki gościnności Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i dyrektora placówki – Kazimierza Dobrzańskiego. Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce pozostaje współorganizatorem wystawy i szuka innych miejsc, w których w przyszłym roku ekspozycja będzie mogła być jeszcze zaprezentowana.

Anna Ars

Muzeum im. K. Pułaskiego

 

Udostępnij:
← 190 lat temu wybuchło powstanie Upamiętnijmy wydarzenia sprzed 190 lat →

Dodaj komentarz