„Jabłko na Widelcu” – Żurek królowej Bony

„Jabłko na Widelcu” – Żurek królowej Bony

W listopadzie minionego roku zostały przyznane kolejne certyfikaty „Jabłko na Widelcu” dla dań, które odznaczają się wyjątkowymi walorami smakowymi i przygotowane są na bazie naszego lokalnego dziedzictwa – jabłek. Restauratorzy przygotowali kilkadziesiąt zaskakujących potraw. Wśród obiektów, które zawalczyły w rywalizacji na najlepsze jabłkowe dania jest Restauracja FUM z Warki.

Właścicielka i szefowa kuchni zarazem – Agnieszka Kurowska-Kobus – kuchnię regionalną darzy ogromnym sentymentem. – Inspiracją do powstania kolejnego dania w mojej autorskiej karcie są wspaniałe dania z kuchni szlacheckiej i proste potrawy kuchni chłopskiej, czyli nasze kulinarne dziedzictwo. Od kilku lat interesuję się tematem dawnej, tradycyjnej kuchni polskiej, a pasja ta powstała po przeczytaniu książki „Historia polskiego smaku – kuchnia, stół, obyczaje” autorstwa Mai i Jana Łozińskich. Pomysł na połączenie Żurku i lokalnych smaków powstał w mojej Restauracji Fum podczas jednej z rozmów z klientami zachwyconymi smakiem naszego tradycyjnego żurku oraz bogactwa lokalnych produktów. Tworząc Żurek królowej Bony chciałam połączyć smaki, które kojarzą mi się z Naszym Miastem, regionem oraz moim rodzinnym domem, w którym kuchnia była zawsze pełna smaków i aromatów. Myśląc o Warce pierwszym moim skojarzeniem było piwo, drugim jabłka, grzyby potem miód. Zastanawiałam się czy udałoby mi się stworzyć znane tradycyjne danie, ale w nowej lokalnej odsłonie, które scalałoby smaki Warki. Żurek królowej Bony scala wszystkie lokalne produkty tworząc niesamowite wrażenia smakowe.

Żurek, tak jak i inne przykłady kuchni regionalnej, cieszy się ogromnym powodzeniem wśród gości. Potrawa była też bardzo wysoko oceniana przez komisję konkursową. Wszystkich, którzy chcieliby spróbować tego wyjątkowego połączenia żuru, pieczonych jabłek, piwa, suszonych grzybów, miodu, musztardy, chrzanu i cebuli – zapraszamy do Restauracji FUM.

Prezentacja wszystkich dań odznaczonych certyfikatem „Jabłko na Widelcu” znajduje się na nowej stronie internetowej Szlaku Jabłkowego: www.szlakjablkowy.eu

Stowarzyszenie W.A.R.K.A. – Organizator Akcji „Jabłko na Widelcu”

 

 

Udostępnij:
← Uwaga! Nowe terminy wniosków o 500+ Zdobądź lampę przeciwwirusową na licytacji WOŚP →

Dodaj komentarz