Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejUczcijmy Święto Konstytucji i posadźmy "Cis Papieski"!

  Uczcijmy Święto Konstytucji i posadźmy „Cis Papieski”!

  2021 rok to wielki jubileusz Warki, jednak w tym roku także cała Polska obchodzi ważną rocznicę. 3 maja będziemy świętować 230. rocznicę uchwalenia „Konstytucji 3 maja”, która była pierwszą w Europie i drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Regulowała zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczypospolitej Obojga Narodów. 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową zwaną później Konstytucją 3 maja. Dokument ten stał się symbolem tradycji niepodległościowych państwa polskiego.

  Z okazji tej ważnej rocznicy, w poniedziałek 3 maja o godz. 11:30 w kościele pw. św. Mikołaja Biskupa w Warce odbędzie się uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny (będzie ona również transmitowana online na profilu fb Parafii św. Mikołaja w Warce). Po jej zakończeniu na placu przy kościele odbędzie się uroczyste posadzenie „Cisa Papieskiego”, wyhodowanego z nasion cisa pospolitego objętego ochroną jako pomnik przyrody w Henrykowie, które pobłogosławił Ojciec Święty Benedykt XVI. Drzewo zostało przekazane przez Jarosława, Marzenę i Andrzeja Marczak.

  Na uroczystość zapraszają organizatorzy: Samorząd Miasta i Gminy Warka, Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej” oraz Parafia pw. św. Mikołaja Biskupa.

  „3 Maja 1791 r. przeszedł na zawsze do historii Polski jako dzień uchwalenia Ustawy Rządowej zwanej Konstytucją 3 Maja. Odcisnęła ona piętno na życiu obywateli Polski, nie tylko w chwili uchwalania ustawy, ale i przez szereg kolejnych dziesięcioleci.

  W ogarniętej wpływami państw ościennych XVIII-wiecznej Polsce, gdzie poziom życia politycznego był zatrważająco niski, uchwalenie Ustawy Rządowej dawało nadzieję na podniesienie z kolan upadającej Rzeczypospolitej. Konstytucja 3 Maja była pierwszą tego typu ustawą w Europie, a drugą na świecie. To co do tej pory wprowadzało wśród posłów na sejmach waśnie i podziały – tak jak zasada liberum veto – zostało przez Konstytucję zniesiona. Korona i Wielkie Księstwo Litewskie zostały poddane unifikacji, na skutek której instytucje centralne, wojsko oraz skarb miały być wspólne. Rzeczpospolita miała stać się monarchią konstytucyjną, w której tron ma być dziedziczny, a pozycja króla miała zostać wzmocniona. Monarcha w myśl Konstytucji miał stanąć na czele nowoutworzonej Straży Praw – najwyższej władzy wykonawczej, pełniącej swoistą funkcję rady ministrów.

  Na uwagę zasługuje fakt poparcia Konstytucji 3 Maja przez Kościół. Sam papież Pius VI błogosławił Konstytucję. Co godne podkreślenia – Ustawa Rządowa akcentowała pojęcie narodu jako narodu obejmującego wszystkie stany. Chłopi zostali wzięci „pod opiekę prawa krajowego”, a przybywający do Polski osadnicy mieli zagwarantowaną wolność osobistą. Szereg praw uzyskali również mieszczanie.

  Postanowienia Konstytucji uchwalono przy aplauzie tysięcy mieszkańców Warszawy. Radość jaka zapanowała wówczas na ulicach stolicy najlepiej obrazuje pieśń: „Witaj maj, piękny maj, U Polaków błogi raj., Witaj dniu trzeciego maja, który wolność nam zwiastujesz. Pierzchła już ciemięzców zgraja. Polsko, dzisiaj tryumfujesz!”

  3 maja 1791 roku był rzeczywistym tryumfem Polski i sukcesem jej obywateli.

  Konstytucja przetrwała przez wieki w świadomości społecznej jako symbol walki o dobro ojczyzny. Należne miejsce w historii zostało jej przywrócone wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Już w 1919 roku dzień ogłoszenia Konstytucji stał się świętem narodowym. Okupanci hitlerowscy oraz władze komunistyczne ponownie kazały zapomnieć narodowi o wymowie i przekazie, jaki niosła Konstytucja 3-majowa. Po 1989 r. 3 Maja znów możemy świętować ten dzień.

  Dziś, po 230 latach nadal powinniśmy czerpać wzorce z tamtych dążeń. Pamiętajmy, że troska o Polskę powinna dotyczyć nas wszystkich„

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

  NAJPOPULARNIEJSZE