Więcej
  Strona głównaInstytucjeCeSiRHistoryczne Lato w Warce trwa!

  Historyczne Lato w Warce trwa!

  700-lecie Warki, które świętujemy w 2021 roku to idealna okazja aby spotkać się z wareckimi bohaterami, którzy związani byli z Warką na przestrzeni wieków. Dlatego też zajęcia wakacyjne dla dzieci organizowane przez Gminną Instytucję Kultury „Dworek na Długiej”, Centrum Sportu i Rekreacji, Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną oraz Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego przy wsparciu Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej odbywają się pod znakiem poznawania historii Warki.

  Pierwsze letnie zajęcia „Historycznego lata w Warce” rozpoczęły się w Dworku na Długiej spotkaniem z asp. Anetą Ścisłowską. Później uczestnicy zagłębili się w historię i początki naszego miasta. Wszyscy przenieśli się do roku 1321, kiedy to Książę Mazowiecki Trojden I potwierdza, że Warka posiada już prawa miejskie.

  W kolejnym dniu dzieci uczestniczyły w Turnieju Laser Paintball. Gra prawie jak przed komputerem, jednak z dużą ilością ruchu na świeżym powietrzu. Dzieci z zaangażowaniem zbierały punkty dla swojej drużyny i wspaniale się bawiły.

  Czwartek był powrotem do spotkań z historią, gdyż dzieci udały się na wycieczkę do Czerska. Zwiedziły tam ruiny zamku i uczestniczyły w zajęciach przygotowanych przez przewodnika. Czersk jako miejsce z którym związani byli książęta mazowieccy to obowiązkowy punkt przy poznawaniu historii Warki.

  Drugi tydzień to poznanie kolejnej historycznej postaci – Hetmana Stefana Czarnieckiego, bohatera Bitwy pod Warką. Dzieci będąc w Muzeum wzięły udział w Turnieju o włócznię Trojdena. Odbył się tam bieg dam, zdobywanie pierścienia oraz walka z legendarnym smokiem. Trzeci dzień zaś milusińscy spędzili na rolkach biorąc udział w warsztatach jazdy figurowej.

  W trzecim tygodniu dzieci poznały postać płk. Piotra Wysockiego. Wykonały czapki na wzór takiej, którą nosił Bohater Nocy Listopadowej. Uczestniczyły także w zajęciach ruchowych przygotowanych przez asp. Anetę Ścisłowską. Środa to dzień szybkiej jazdy! Centrum Sportu i Rekreacji zorganizowało wyścigi aut zdalnie sterowanych, zaś w czwartek dla ochłody dzieci zostały zaproszone na basen.

  Przekraczając półmetek wakacyjnych spotkań zebrani poznali postać Władysława Kononowicza. Tą ważną postać przedstawili członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej WARKA. Zaprosili dzieci przed Kopiec Powstańców Styczniowych i opowiedzieli o wydarzeniach z 1863 roku. Następnie wszyscy przeszli na Kemping nad Pilicą, gdzie odbyły się gry i zabawy. Środa odbyła się pod znakiem prawdziwego malarstwa – dzieci wzięły udział w plenerze malarskim i tworzyły na płótnach. Czwartek upłynął na zabawach i grach sportowych.

  Przed dziećmi jeszcze kilka zajęć w różnej tematyce – zajęcia sportowe, wycieczka do Skansenu w Mniszewie, poznanie historii wareckiego herbu, turniej rycerski czy drugi turniej wyścigów aut zdalnie sterowanych.

  ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ TU

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

  NAJPOPULARNIEJSZE