Więcej
  Strona głównaInstytucjeKronika policyjna i dwa słowa Komendanta

  Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta

  W pod koniec czerwca bieżącego roku policjanci z komisariatu w Warce podczas patrolu w okolicy Pilicy zauważyli grupę mężczyzn. Rozpoznali wśród tych osób mężczyznę, który był poszukiwany w związku z podejrzeniem rozboju w kwietniu 2021 roku na terenie Warki. Na widok mundurowych poszukiwany zaczął uciekać. Policjanci natychmiast podjęli pościg za mężczyzną. Podczas policyjnych czynności 33-latek zachowywał się bardzo agresywnie. Stawiał czynny opór uniemożliwiając funkcjonariuszom wykonanie czynności. Policjanci byli zmuszeni użyć środków przymusu bezpośredniego. Dzięki działaniu policjantów, mężczyzna został obezwładniony i zatrzymany. Dodatkowo podczas przeszukania miejsca zamieszkania okazało się, że posiada narkotyki. Mężczyzna został przewieziony do grójeckiej komendy, gdzie trafił do pomieszczenia dla osób zatrzymanych. Wynikiem przeprowadzonych ustaleń i zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, zatrzymany usłyszał 4 zarzuty popełnione w tak zwanej recydywie: rozboju, naruszenia nietykalności cielesnej policjantów, przystosowania urządzenia do rozdrabniania do niedozwolonej konsumpcji środków odurzających oraz posiadania marihuany. Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i policji, i zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres   3 miesięcy. Mężczyzna był już karany za podobne przestępstwa. Za te zarzuty w warunkach recydywy grozi kara do 18 lat pozbawienia wolności. W sprawie rozboju już w kwietniu br., bezpośrednio po zdarzeniu zatrzymano trzech mężczyzn w wieku 22  – 25 lat. Mężczyźni od kwietnia są w tymczasowym areszcie. Grozi im kara do 12 lat pozbawienia wolności.

  Pomimo często nagłaśnianych przez Policję akcji profilaktycznych, zaangażowania środków masowego przekazu, wciąż dochodzi do oszustw. Sprawcy wymyślają cały czas nowe Metody, chcąc uwiarygodnić swoją historię i wyłudzić pieniądze. Do KP w Warce zgłosił się kilku mieszkańców Warki, którzy powiadomili, że nieznane osoby uzyskały dostęp do ich systemów informatycznych i doprowadziły do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci pieniędzy w różnych kwotach. W większości przypadków pokrzywdzeni  otrzymali SMS-a, że muszą dopłacić 1zł i 49 groszy firmie PGE (Polska Grupa Energetyczna). Pokrzywdzeni logowali się na wysłany do nich link który podobny był do strony banku w którym mieli konto. Myśląc, że logują się do swojego banku podali oszustom hasła dzięki którym sprawcy dokonali wypłaty pieniędzy z ich konta.  Dlatego przestrzegam, że czasem wystarczy po prostu zachować trzeźwość umysłu, by nie paść ofiarą wyrafinowanych naciągaczy.

  W dniu 2 lipca 2021 roku funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Warce zostali poinformowani o kradzieży roweru do którego doszło na jednym z osiedli w Warce. Sprawą od razu zajęli się kryminalni z wareckiego komisariatu. Policjanci bardzo szybko ustalili tożsamość sprawcy. Mieszkańcowi gminy Chynów za popełnienie tegoż czynu grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

  DWA SŁOWA KOMENDANTA

  Serdecznie Witam wszystkich mieszkańców miasta i gminy Warka.

  Wakacje upływają na terenie gm. Warka dosyć spokojnie, od początku lipca odnotowano pojedyncze zdarzenia o charakterze kryminalnym. To nie oznacza jednak, że nie ma obszarów na którymi trzeba jeszcze pracować. Działania podległych mi policjantów będą dalej ukierunkowywane na efektywną służbę patrolową oraz na diagnozowanie i rozwiązywanie problemów z którymi borykają się na co dzień mieszkańcy Warki. Docierają do nas sygnały o konieczności zintensyfikowania służby patrolowej na placach zabaw usytuowanych na terenie gminy Warka. Nadmieniam, że będziemy zwracali szczególną uwagę na osoby które swoim zachowaniem zakłócają ład i porządek publiczny utrudniając tym samym życie osób które chcą w tych miejscach spędzić mile czas gdyż są to miejsca z którego korzystają codziennie Wasze dzieci.

  Ostrzegam również, że oszuści nie śpią i cały czas poszukują kolejnych skutecznych metod pozbawienia nas oszczędności. W ostatnim okresie coraz częściej wareczczanie dostają wiadomości tekstowe na swoje telefony komórkowe, wzywające ich do dopłaty drobnych kwot, w związku z koniecznością uregulowania płatności np. za prąd. Gdy brak jest czasu na weryfikację otrzymanej informacji, został już tylko krok do stania się ofiarą oszustwa. Kwota 1.49 złotych nie wydaje się być duża i to często usypia naszą czujność. Tak zaczyna się typowe oszustwo na SMS. Klikamy w link w wiadomości, który przenosi nas do strony z płatnością. Pośpiech i brak ostrożności sprawia, że zamiast przelać 1,49 zł, na konto oszustów trafić może na przykład 1400 zł lub więcej. Taki scenariusz przytrafił się kilku  mieszkańcom Warki. Dlatego proszę o niereagowanie na tego typu wiadomości.

  Korzystając z okazji chciałbym także przekazać mieszkańcom Warki informację dotyczącą opracowanych dla poszczególnych trzech rejonów służbowych na które podzielona jest gmina Warka – planów działań priorytetowych realizowanych przez dzielnicowych pełniących służbę w Komisariacie Policji w Warce. Działanie priorytetowe określane jest na podstawie sygnałów społecznych w tym zgłaszanych przez samych mieszkańców za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Celem działań jest przede wszystkim poprawa poczucia bezpieczeństwa w newralgicznych miejscach. Działanie priorytetowe realizowane jest w systemie sześciomiesięcznym, w więc obecnie od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia 2021 roku. W aktualnych działaniach uwzględniono następujące miejsca i zdiagnozowane zagrożenia: Dworzec PKP w Warce, okolice sklepu Netto w Warce  oraz Plac Stefana Czarnieckiego w Warce gdzie w szczególności dzielnicowi i inni funkcjonariusze KP Warka będą zwracali uwagę na zakłócanie ładu i porządku publicznego oraz spożywanie alkoholu w miejscu publicznym.

  Zachęcam mieszkańców gminy Warka do korzystania z aplikacji „Moja Komenda” jak również „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Prosiłbym o dalsze aktywne przekazywanie informacji do dzielnicowych Komisariatu Policji w Warce oraz chciałbym przypomnieć telefony służbowe dzielnicowych pełniących służbę w gminie Warka: asp. Aneta Ścisłowska tel. 887 884 558, mł. asp. Sławomir Czępiński tel. 519 035 320, mł. asp. Andrzej Mirowski tel. 519 035 323. 

  Kończąc życzę jak zwykle dużo spokoju oraz bezpiecznych powrotów z miejsc wakacyjnego wypoczynku.

  Z poważaniem, 

  Komendant Komisariatu Policji w Warce – kom. Paweł Lewandowski

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE