-4.7 C
Warka
wtorek, 7 lutego, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na Długiej700 lat Warki... Stanisław Marciniak - kolejna ważna postać w "Panteonie Bohaterów...

  700 lat Warki… Stanisław Marciniak – kolejna ważna postać w „Panteonie Bohaterów Warki”

  Jubileusz 700-lecia Warki to okazja aby przypomnieć wspaniałych ludzi budujących historię miasta przez wieki. Z tej okazji w Ratuszu powstaje specjalny „Panteon bohaterów”. Kolejną ważną dla naszego miasta postacią jest Stanisław Marciniak. Jego portret został odsłonięty w Urzędzie Miejskim w 22 rocznicę śmierci – 5 października 2021 r. przez Burmistrza Warki – Dariusza Gizkę, Wiceburmistrz – Teresę Knyzio, Dyrektora nieistniejącego już gimnazjum, którego Stanisław Marciniak był patronem – Bożenę Sobieraj, Dyrektora „Dworku na Długiej” – Andrzeja Zarębę oraz autora portretu, wareckiego plastyka – Sławomira Ragana.

  Jest to już 16 bohater zaprezentowany w wareckim Ratuszu, obok (alfabetycznie): księdza Marcelego Ciemniewskiego, Stefana Czarnieckiego, Karol August Freyer, Aleksandra Gajewskiego, Adam Jarzębski, Władysława Kononowicza, Wiktora Krawczyka, Władysława Luberta, Józefa Manczarskiego, Władysława Matlakowskiego, Stanisława Marcinowskiego, Józefa Pułaskiego, Kazimierza Pułaskiego, Trojdena I oraz Mikołaja Zieleńskiego.

  Stanisław Marciniak urodził się 19 września 1911 r. w Warce. Syn rolnika Jana i Anny z domu Kosiorek. Szkołę powszechną ukończył w Warce, gimnazjum matematyczo-przyrodnicze w Warszawie (1935), studia z zakresu fizyki na stołecznym uniwersytecie (1935-1939) przerwała wojna, w której wziął udział. Czas okupacji przeżył w Warce. Był członkiem Armii Krajowej (ps. „Orzeł”), organizatorem pomocy materialnej dla pracowników nauki w Warszawie. W Warce we wrześniu 1940 r. zorganizował tajne nauczanie z zakresu szkoły średniej. Uczestniczyło w nim łącznie ok. 90 chłopców i dziewcząt. W 1945 uruchomił tu Koedukacyjne Gimnazjum Ogólnokształcące i kierował nim do sierpnia 1951. Dzięki kontaktom ze środowiskiem naukowym w Warszawie pozyskał dla niego potrzebnych nauczycieli, którzy zapewnili młodzieży z Warki i najbliższych okolic możliwość zdobycia średniego wykształcenia i startu na wyższe uczelnie.

  Był nauczycielem fizyki i dyrektorem LO w Warce. 28 lutego 1984 roku zostało nadane mu Honorowe Obywatelstwo Warki. Ponadto doc. dr hab. Stanisław Marciniak za osiągnięcia naukowo-dydaktyczne odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1965r.), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1979r.).W 1984r., równocześnie z tytułem Honorowego Obywatela Warki, Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Radomiu uhonorowało go odznaką za zasługi dla Województwa Radomskiego.

  Zmarł 5 października 1999 r., spoczął na Cmentarzu Powązkowskim.

   

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE