Więcej
  Strona głównaKulturaKinoWraca grójecki DKF

  Wraca grójecki DKF

  Grójeckie kino zaprasza na pierwszy powakacyjny wieczór z DKF-em. 30 sierpnia o godz. 19:00 będzie można obejrzeć film „Dziewczynka w trampkach”…

   

  Nowy sezon czas zacząć! Poza tym najwyższy czas się poprawić i wrócić do formy! Ostatni seans w ramach grójeckiego DKF-u był 11 maja. Postaramy się wrócić do pełnej regularności i znowu prezentować Państwu najciekawsze studyjne filmy, wprowadzane do polskich kin. Na początek DZIEWCZYNKA W TRAMPKACH. Kino bardzo egzotyczne, gdyż rodem z Arabii Saudyjskiej. Zaręczamy jednak, że będzie się podobał. Zdobywca licznych nagród publiczności (m.in. na rodzimym 8. Festiwalu FILMY ŚWIATA ALE KINO+, każdy jego pokaz kończył się burzą oklasków), jest „cudownie subtelnym filmem, który warstwa po warstwie odsłania fundamenty arabskiej kultury, bez zbędnego pouczania i powielania stereotypów”. Wadjda ma 10 lat i mieszka w Rijadzie. W szkole uchodzi za buntowniczkę, ponieważ chodzi w porysowanych długopisem trampkach i próbuje bawić się z chłopcami. Jej największym marzeniem jest rower. Niestety, w Arabii Saudyjskie kobiety nie mogą prowadzić samochodów, zaś dziewczynkom nie wypada jeździć na rowerze – ma to jakoby zagrażać ich cnotliwości. Aby zdobyć pieniądze na upragniony rower i przekonać dorosłych o swojej pobożności, Wadjda postanawia wziąć udział w konkursie recytacji Koranu. Zapraszamy.

  DZIEWCZYNKA W TRAMPKACH to fabularny debiut Saudyjki Haify al-Mansour, pierwszej kobiety-reżyserki w Arabii Saudyjskiej, w dodatku po raz pierwszy w całości nakręcony na terenie Królestwa. W kraju, w którym przez lata nie istniało ani jedno kino, a oglądanie filmów uważane  było za  sprzeczne  z Islamem, reżyserce udało  się zrealizować  ciepły, pogodny film, niosący jednocześnie przekaz o wielkiej wewnętrznej sile. W kraju męskiej dominacji, gdzie reguły narzuca hidżab, dziewczynka w trampkach walczy o swoje marzenia.

  Haifaa al-Mansour jest  pierwszą  kobietą-reżyserką  filmową  w Arabii Saudyjskiej  oraz jedną  z najważniejszych  i  najbardziej  kontrowersyjnych  postaci  świata  filmu w Królestwie.  Jest  córką poety  Abdula Rahman Mansour, który  zaznajomił  ją  z filmami  video, z braku kin w kraju.  Sukces zrealizowanych przez nią trzech filmów krótkometrażowych oraz międzynarodowe uznanie dokumentu WOMEN WITHOUT SHADOWS prezentowanego   na  ponad 15 festiwalach filmowych zapoczątkowały działalność dużej grupy nowych saudyjskich filmowców oraz wznowiły dyskusję nad otwarciem kin, zamkniętych w Arabii  Saudyjskiej  od lat 80-tych   XX  wieku.    W Królestwie   jej  filmy   są  zarówno  wychwalane,   jak   i szkalowane   za podejmowanie dyskusji na tematy uznawane w kraju za tabu, takie jak toleracja czy zagrożenia fundamentalizmu religijnego, oraz za podkreślanie potrzeby krytycznej oceny tradycyjnej, restrykcyjnej   saudyjskiej   kultury.   Za   poruszanie   kwestii   noszenia   abaji   była   oskarżania o niereligijność (czemu zaprzeczała) i dostawała nienawistne listy. Haifa  al-Mansour  od  wielu  lat  mieszka  w Bahrajnie  wraz ze  swym mężem,  Amerykańskim dyplomatą, oraz ich dwójką dzieci.

  DZIEWCZYNKA W TRAMPKACH (tyt. oryg. „Wadjda”), komediodramat, występują: Reem Abdullah jako Matka, Waad Mohammed jako Wadjda, Abdullrahman Algohani jako Abdullah, Ahd Kamel jako Ms Hussa, Sultan Al Assaf jako Ojciec, Dana Abdullilah jako Salma, Rehab Ahmed jako Noura, Rafa Al Sanea jako Fatima, Mohammed Albahry jako Pracownik, Mariam Alghamdi jako Babcia, Ali Algorbani jako Sprzedawca, Sara Aljaber jako Leila i inni, reżyseria: Haifaa Al-Mansour, scenariusz: Haifaa Al-Mansour, zdjęcia: Lutz Reitemeier, montaż: Andreas Wodraschke, Carmelo Travia, scenografia: Thomas Molt, czas trwania: 98 min., Arabia Saudyjska, Niemcy, 2012

  DKF „Jasminum”:

  DZIEWCZYNKA W TRAMPKACH (reż. Haifaa Al-Mansour)

  30.08.2013 r. (piątek), godz. 19.00, sala kinowa GOK-u, wstęp: 12 zł

  Dziewczyna w trampkach

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE