21.4 C
Warka
środa, 27 września, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeRadni powiatowi z Klubu "Przyjazny Powiat" dla Warki!

  Radni powiatowi z Klubu „Przyjazny Powiat” dla Warki!

  Radni z Klubu „Przyjazny Powiat” stale zabiegają o realizację inwestycji w swoich okręgach wyborczych. Dzięki ich zaangażowaniu na terenie całej Gminy Warka udało się w ciągu ostatnich 3 lat wykonać szereg strategicznych inwestycji oraz zaplanować kolejne działania.

  Wśród najważniejszych inwestycji należy wskazać działania drogowe, na które wydano ponad 8 mln zł. Środki te pochodziły nie tylko z budżetu Powiatu ale również z budżetu Gminy Warka (w tym od mieszkańców), Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

  Na terenie Miasta i Gminy Warka wykonano następujące zadania:

  • Przebudowa ulicy Turystycznej w Warce (przy firmie Warwin) – I i II etap,
  • Przebudowa drogi Warka – Chynów o łącznej dł. 11.100 mb
  • Przebudowa drogi Wola Boglewska – Palczew na odcinku Biskupice Stare – Gucin – I i II etap o łącznej długości 2.760 mb,
  • Przebudowa drogi Antoniówka – Stara Warka na odcinku Grażyna – Stara Warka – I etap o długości 1.050 mb.

  W trakcie realizacji obecnie są:

  • Przebudowa drogi Ostrołęka – Przylot (wykonanych zostanie 1200 mb.)
  • Przebudowa odcinka na drodze Warka-Chynów (tzw. trylinka) o łącznej długości 440 mb. (odcinek ten nie mógł zostać wykonany wraz z inwestycją Warka-Chynów ze względu na wcześniejszy brak własności, fragment ten był własnością PKP).

  Niestety nie udało się pozyskać wsparcia z rządowego Programu „Polski Ład” na ciąg ulic powiatowych w mieście Warka (przebudowa ulic wraz z chodnikami i kanalizacją deszczową): Gośniewska – Obwodowa – Ledóchowskiego – Ciemniewskiego – Turystyczna.

  Ważnym elementem działalności radnych powiatowych, o co zabiegali od początku swojej kadencji, była poprawa infrastruktury oświatowej w aż trzech znajdujących się na terenie gminy szkołach ponadpodstawowych – dwóch w Warce oraz w Nowe Wsi. Uczy się w nich łącznie aż 990 uczniów.

  W Zespole Szkół im. 1 PLM „Warszawa” w Warce, w którym przez wiele lat nie prowadzono żadnych zmian przeprowadzono szereg remontów kluczowych dla sprawnego funkcjonowania placówki, w tym m.in.:

  • Wybudowano nowe boisko wielofunkcyjne,
  • Wyremontowano salę gimnastyczną wraz z zapleczem sportowym,
  • Wyremontowano sale dydaktyczne oraz odnowiono korytarze,
  • Zakupiono nowy piec do ogrzewania szkoły,
  • Zakupiono samojezdną maszynę do czyszczenia nowych podłóg (korytarze i sala gimnastyczna),
  • Wyposażono pracownie komputerową.

  W Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Wysockiego w Warce, które mieści się w gminnym budynku, dzięki dobrej współpracy z Samorządem Warki udało się wspólnie wyremontować toalety dla uczniów i nauczycieli oraz doposażyć sale dydaktyczne w sprzęt elektroniczny, tj. projektory, laptopy.

  W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Tomasza Nocznickiego w Nowej Wsi:

  • Wyremontowano szkolny internat,
  • Wyremontowano dach nad budynkiem warsztatów szkolnych,
  • Wyburzono starą kotłownię i przygotowano teren pod nowe boisko wielofunkcyjne dla szkoły, które jest w trakcie realizacji i będzie zakończone do końca 2021 roku,
  • Utworzono i wyposażono nową pracownię fryzjerską i pracownię reklamy na potrzeby nowych kierunków w szkole,
  • Doposażono bazę maszyn sadowniczych na potrzeby działalności szkoły,
  • Wybudowano profesjonalną stację meteorologiczną, która dzięki współpracy z Instytutem Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach pomaga w codziennej pracy sadowników.

  Łączny koszt inwestycji w oświacie to ok. 1,2 mln zł Środki pochodzą z budżetu Powiatu oraz z dochodów własnych szkół i programów realizowanych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Ponadto corocznie Powiat przeznacza na bieżące funkcjonowanie tych trzech placówek łącznie ok. 11,5 mln zł.

  Dzięki aktywnemu zaangażowaniu Radnych i Powiatowego Centrum Medycznego w Grójcu, które jest spółką Powiatu, podstacja Pogotowia Ratunkowego w Warce doposażona została w nowy ambulans o wartości 430.000 zł. Na zakup ambulansu udało się pozyskać dotację z Ministerstwa Zdrowia.

  Powiat Grójecki współprowadzi z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wareckie Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, na którego funkcjonowanie corocznie w budżecie Powiatu zabezpiecza środki wysokości ok. 1,00 mln złotych. Powiat wspólnie z Muzeum realizuje wiele różnych inicjatyw kulturalno-samorządowych i wspiera różne dodatkowe działania jednostki.

  W trakcie realizacji jest projekt budowy nowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Warce, która będzie mieścić się przy Zespole Szkół. Szacowany kosztorys to ponad 2,8 mln zł. Nowa Poradnia pozwoli na polepszenie warunków pracy zarówno uczniom potrzebującym opieki specjalistycznej jak również podopiecznym Warsztatów Terapii Zajęciowej, który zyska dodatkową przestrzeń do działania, w dotychczasowej siedzibie. Corocznie Powiat Grójecki na funkcjonowanie Poradni przeznacza ok. 1,5 mln zł., a na funkcjonowanie Warsztatów – 150.000 zł.

  Klub Radnych Rady Powiatu Grójeckiego „Przyjazny Powiat”

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE