Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejWarka 700... Burmistrz Suledo i rabin Kalisz wśród "Bohaterów Warki"

  Warka 700… Burmistrz Suledo i rabin Kalisz wśród „Bohaterów Warki”

  Koniec jubileuszowego roku 700-lecia Warki to czas na prezentację ostatnich portretów w powstającym w wareckim ratuszu „Panteonie Bohaterów Warki”. Odsłonięcia dwóch portretów – żyjącego w XV w. burmistrza Warki Mikołaja Suledo oraz założyciela na początku XIX w. chasydzkiej dynastii w Warce – rabina Icchaka Kalisza dokonali: Burmistrz Warki Dariusz Gizka, Wiceburmistrz Teresa Knyzio, Dyrektora „Dworku na Długiej” Andrzej Zaręba oraz autor portretów – artysta plastyk Sławomir Ragan.

  Wśród zaprezentowanych dotychczas 26 bohaterów są już portrety (alfabetycznie): o. Rafała Chylińskiego, księdza Marcelego Ciemniewskiego, Stanisława Ciołka, Stefana Czarnieckiego, Karola Augusta Freyera, Aleksandra Gajewskiego, Adama Jarzębskiego, Józefa Jaszowskiego, Władysława Kononowicza, Wiktora Krawczyka, Zygmunta Ledóchowskiego, Franciszka Lessela, Jerzego Luberta, Władysława Luberta, Józefa Manczarskiego, Władysława Matlakowskiego, Stanisława Marciniaka, Stanisława Marcinowskiego, Józefa Pułaskiego, Kazimierza Pułaskiego, Marianny Pułaskiej, Marii Ropelewskiej, Jędrzeja Święcickiego Trojdena I, Piotra Wysockiego oraz Mikołaja Zieleńskiego.

  Mikołaj Suledo (żył w połowie XV w.), mieszczanin, burmistrz Warki, zawodowy kopista. Absolwent szkoły kolegiackiej w Łowiczu.

  Był autorem kodeksów – Suleda i Świętosława (Suleda). Ten pierwszy powstał w Łowiczu i zawierał teksty filozoficzne przydatne duchownemu. Za pośrednictwem Giovani da Capestrano, włoskiego kaznodziei podróżującego po Polsce, trafił do Neapolu. Drugi bardziej znany jako Kodeks Świętosławowy zawierający spis praw polskich Władysława Jagiełły i Kazimierza Wielkiego, przetłumaczonych przez Świętosława z Wojcieszyna oraz praw mazowieckich, przetłumaczonych przez Macieja z Różana, jest dziś najstarszym spisem praw w języku polskim. Sporządzenie tego kodeksu zlecił Mikołajowi Suledzie książę czersko-warszawski Bolesław IV.

   

  Israel Icchak Kalisz (ur. 1779, zm. 1848 w Warce) – rabin, założyciel i pierwszy cadyk chasydzkiej dynastii Warka.

  Pod wpływem cadyka Dawida Bidermana z Lelowa stał się zwolennikiem chasydyzmu. W 1829 osiedlił się w Przysusze, gdzie nauczał jego mistrz cadyk Simcha Bunem z Przysuchy. Ostatecznie osiadł w Warce. Tam wraz z Izaakim Alterem z Góry Kalwarii zaangażował się w walkę z ukazami władz rosyjskich zakazującymi Żydom z Królestwa Kongresowego noszenia tradycyjnych strojów. Jego uczniem był rabin Jechiel Danziger z Grójca.

  Jego synami byli: Jaakow Dawid Kalisz, założyciel dynastii cadyków w Mszczonowie i Mordechaj Menachem Mendel Kalisz (1819-1868), następca Izaaka na dworze wareckich cadyków. Został pochowany na cmentarzu żydowskim w Warce. W 1990 roku w domniemanym miejscu jego pochówku wzniesiono nowy ohel.

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

  NAJPOPULARNIEJSZE