Więcej
  Strona głównaBlogiURODZINY PUŁASKIEGO

  URODZINY PUŁASKIEGO

  Z okazji 277. rocznicy urodzin Kazimierza Pułaskiego, Muzeum w Warce zaprasza na specjalne popołudnie artystyczne 11 marca.

  Stało się już tradycją, że „urodziny” Kazimierza Pułaskiego są okazją do organizacji różnych wydarzeń artystycznych i spotkań w Muzeum. Tym razem w przestrzeni winiarskiego parku zostanie zaprezentowany jeden z projektów Agnieszki Cecylii Kazała – artystki wizualnej i nauczycielki sztuki z Grójca.

  O godz. 16.00 zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikiem Kazimierza Pułaskiego, następnie na terenie parku odbędzie się otwarcie instalacji artystycznej Agnieszki Cecylii Kazała pt. I can’t send you flowers every day / Nie mogę codziennie wysyłać Ci kwiatów.

  O 16.30 w Centrum Edukacyjno-Muzealnym odbędzie się koncert Tomka Wachnowskiego z towarzyszeniem Bogdana Sabały.

  Agnieszka Cecylia Kazała – artystka wizualna i nauczycielka sztuki. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, na Wydziale Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii, w Pracowni Tkaniny Artystycznej profesor Ewy Poradowskiej – Werszler; malarstwo i rysunek w pracowni profesor Anny Marii Kramm. Jest również absolwentką historii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz pedagogiki i sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się umieszczaniem sztuki w przestrzeni publicznej. Jest autorką wystaw indywidualnych, uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Pracuje głównie z tkaniną. Tworzy prace w technice gorącego batiku, przygotowując instalacje korzysta z wełny, wosku, papieru oraz stali.

  Maluje, fotografuje, uczy sztuki w Szkole Kanadyjskiej w Warszawie. We własnej pracowni „Przestrzeń dla Sztuki” w Grójcu prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci i  młodzieży, jak również warsztaty batiku dla dorosłych. Jest kuratorem wystaw, organizatorem spotkań autorskich oraz międzynarodowych prezentacji twórczości młodzieży z Polski oraz Macedonii Północnej: „Połączeni sztuką”.

  W przestrzeni zabytkowego parku w Winiarach Agnieszka Kazała zaprezentuje 365 kwiatów – na 365 dni w roku! Jej projekt nazwany I can’t send you flowers every day (Nie mogę codziennie wysyłać Ci kwiatów) to pomysł na zwrócenie uwagi, jak ważne są relacje międzyludzkie. Kwiat – bogaty w symbolikę uczuć, m.in. okazywania wdzięczności, sympatii, szczęścia i smutku, piękna i tajemnicy – jest znany każdemu. Artystka mówi, zobacz „Kwiat jako symbol wartości relacji w codziennym życiu. Codzienny uśmiech, uścisk, wsparcie, chwila uwagi… oto kwiaty, które powinny być ofiarowywane codziennie (…) Nie tylko jednego dnia w roku.  Emocje i uczucia jak kruche i delikatne płatki narażone na środowisko i przestrzeń, która je otacza. Gdy nie są pielęgnowane, niszczeją i ulegają destrukcji. Na ile w pędzie codzienności, nadchodzących zadaniach oraz obowiązkach jesteśmy w stanie zatrzymać się i ofiarować uwagę bliskiej osobie? Jak długo jesteśmy w stanie utrzymać formę pierwszych uczuć zmagając się z czasem, przemianami, trudnościami i przeciwnościami losu?” Instalacja będzie czynna na terenie parku do 15 maja 2022 r.

  Tomek Wachnowski – autor, kompozytor, gitarzysta, piosenkarz; jeden z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych artystów z grona wykonawców piosenki poetyckiej. Autor i wykonawca „słynnych” „Śniegowic” i piosenki do Asterixa – „Ona nie widzi mnie”. Bywał w różnych miejscach i z różnymi ludźmi. Występował i współpracował z Mr. Bober’s Friends, TBand, MrZoob, Krzysztofem Ścierańskim, Konstantym Plewickim, Miłoszem Wośko, Markiem Wierzchuckim, Ryszardem Styłą, Marcinem Dańcem, Tadeuszem Woźniakiem, Zbigniewem Łapińskim, Elżbietą Adamiak, Grażyną Auguścik, Andrzejem Poniedzielskim, Jerzym Filarem, Arturem Andrusem czy Wolną Grupą Bukowiną i wieloma innymi. Na mapie jego kariery równie ważne są Warszawa, Kraków, Opole, Olsztyn, Chicago, Pekin, Dublin, Ateny, Melbourne czy Śniegowice, które najprawdopodobniej nie występują na żadnej mapie, ale często można spotkać ludzi, którzy noszą je w sercu.

  Kilkakrotnie brał udział w Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Dwa razy w koncertach „Krainy łagodności” a w 1999 r. w koncercie „Premiery” gdzie wykonał swoją kompozycję pt. „Byłoby miło”. Występował również na „Famach”, Olsztyńskich Spotkaniach Zamkowych – „Śpiewajmy poezję”, w Borowicach i w Karpaczu na „Gitarą i Piórem”, na „Bieszczadzkich Aniołach” w Cisnej, czy na mazurskim „Zajeździe Bardów”. Wystąpił ze swoim recitalem w ramach telewizyjnego cyklu pt. „Powrót Bardów” (TVP1), a w 2000 roku został wyprodukowany i pokazany przez telewizję polską reportaż Jędrzeja Dutkiewicza pt. „Tomek Wachnowski – Właśnie tak”. Jego piosenki można znaleźć na składankach „Krainy Łagodności” wydawanych przez EMI i serii „Gitarą i Piórem” wydawanej przez Polskie Radio. Jego piosenka pt. „Znaki na niebie” śpiewana przez Iwonę Loranc i Kubę Badacha znalazła się na ścieżce dźwiękowej filmu „Ławeczka”, w 2006 roku ukazała się płyta pod tym samym tytułem, wyprodukowana przez Tomka i Miłosza Wośko, na której jego piosenki wykonuje Iwona Loranc. Piosenkę „Most między nami” z jego tekstem do filmu „6 dni strusia” śpiewała Katarzyna Cerekwicka, a napisaną wspólnie z Piotrem Rubikiem „Najdalszą z gwiazd” w angielskiej wersji duet Georginia i Jose Cura.

  Od lat występuje w z towarzyszeniem gitarzysty Bogdana Sabały z Warki, z którym wspólnie tworzą gitarowy świat dla tekstów Tomka Wachnowskiego. Ale nie tylko. Wykonuje też utwory Georgesa Brassensa, Jonasza Kofty, czy Jacka Kaczmarskiego, którego „Prosty człowiek” w jego wykonaniu zdobył Grand Prix X-tego Festiwalu im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” w Kołobrzegu, w 2013 r. Na 18. Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku w 2014 r. Tomek Wachnowski zdobył Grand Prix i Nagrodę Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu . W 2019 roku zdobył Grand Prix VII Festiwalu Piosenki Dołujacej. Tworzy muzykę do powieści czytanych w III Programie Polskiego Radia i do spektakli dla dzieci.

  Serdecznie zapraszamy.

  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce
  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warcehttps://www.muzeumpulaski.pl
  Misją Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest kultywowanie pamięci i ochrona materialnego dziedzictwa po polsko-amerykańskim bohaterze Kazimierzu Pułaskim, polskim wychodźstwie, szczególnie do USA oraz ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego ziemi grójeckiej i Warki.

  NAJPOPULARNIEJSZE