Więcej
  Strona głównaBlogi277. rocznica urodzin Pułaskiego

  277. rocznica urodzin Pułaskiego

  11 marca Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego zorganizowało obchody  277. rocznicy urodzin Kazimierza Pułaskiego – patrona muzeum, instytucji i organizacji w regionie. Tradycyjnie dzień ten był dla organizatorów okazją do spotkania z gośćmi i publicznością. Do muzeum przybyli m.in.: wicestarosta powiatu grójeckiego Jolanta Sitarek wraz z członkiem zarządu powiatu Andrzejem Zarębą oraz radnymi powiatowymi: Cezarym Kołodziejskim i Janem Madejem, wiceburmistrz Warki Teresa Knyzio, przewodnicząca Rady Miejskiej w Warce Aldona Rzeźnik, przedstawiciel Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. K. Pułaskiego w Radomiu prof. dr hab. Waldemar Nowakowski, delegacje instytucji, szkół i organizacji z terenu Warki oraz powiatu.

  Obchody zainaugurowane zostały przed pomnikiem Kazimierza Pułaskiego. Zgromadzonych powitała dyrektorka muzeum Iwona Stefaniak. Przypomniała ideały, którym poświęcił życie Kazimierz Pułaski, tak ważne we współczesnym świecie. W krótkim przemówieniu podzieliła się z obecnymi kilkoma refleksjami na temat wagi tożsamości narodowej i roli lokalnego patriotyzmu. Odwołała się również do obecnej sytuacji międzynarodowej i wojny u naszych sąsiadów. Walka o suwerenność, którą za wschodnią granicą Polski prowadzą Ukraińcy przeciwstawiając się agresji rosyjskiej, jest przecież droga dla każdego z nas. Idea umiłowania wolności i kierowania się patriotyzmem, jest wartością szczególną.

  Następnie delegacje złożyły kwiaty przy pomniku Kazimierza Pułaskiego, po czym na terenie parku otwarto instalację artystyczną Agnieszki Cecylii Kazała – artystki wizualnej i nauczycielki sztuki związanej z Grójcem. Jej projekt zatytułowany I cant’t send you flowers every day (Nie mogę codziennie wysyłać Ci kwiatów) składający się 365 kwiatów wykonanych w technice batiku, skłania do refleksji. Podczas wernisażu Artystka opowiedziała gościom o swojej twórczości i etapach realizacji projektu. Podkreśliła, że jej pomysł to „symbol wartości relacji w codziennym życiu (…) emocje i uczucia jak kruche i delikatne płatki (…) gdy nie są pielęgnowane, niszczeją i ulegają destrukcji”. Instalacja w parku będzie towarzyszyła wszystkim do połowy maja.

  Na zakończenie „urodzin Pułaskiego” odbył się koncert Tomka Wachnowskiego (śpiew, gitara), któremu towarzyszył Bogdan Sabała z Warki (gitara). Tomek Wachnowski – autor, kompozytor, gitarzysta i piosenkarz jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych artystów z grona wykonawców piosenki poetyckiej. Autor „słynnych” „Śniegowic” przygotował na popołudnie w muzeum specjalny repertuar. Wykonał m.in. takie utwory jak: „Dla bogaczy pogoda”, „Ballada o ślepym losie”, „Raport z Aleppo”, „Karnawał w nowosielskoj obłosti”, „Zapukaj do sąsiada”. Szczególnie zabrzmiała piosenka Jacka Kaczmarskiego „Prosty człowiek” czy antywojenny utwór „Gdzie są kwiaty z tamtych lat” – śpiewany niegdyś przez Sławę Przybylską. Czas wojny, z którym nikt z nas nie może się pogodzić, skłania do zadumy i przemyśleń. Dlatego koncert Tomka Wachnowskiego był dla słuchaczy podróżą w głąb siebie i okazją do zadumy o tym co ważne.

  Muzeum składa podziękowanie Artystom, którzy uświetnili „Urodziny Pułaskiego” oraz wszystkim Gościom za pamięć i obecność.

  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce
  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warcehttps://www.muzeumpulaski.pl
  Misją Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest kultywowanie pamięci i ochrona materialnego dziedzictwa po polsko-amerykańskim bohaterze Kazimierzu Pułaskim, polskim wychodźstwie, szczególnie do USA oraz ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego ziemi grójeckiej i Warki.

  NAJPOPULARNIEJSZE