Więcej
  Strona głównaSportPiotr Plesiewicz w czołowej "10" Mistrzostw Polski!

  Piotr Plesiewicz w czołowej „10” Mistrzostw Polski!

  Piotr Plesiewicz, reprezentant klubu Ostoja Winiary Warka Start Radom, zanotował na swoim koncie udany debiut na arenie kolarstwa szosowego. Mieszkaniec gminy Warka w miniony weekend rywalizował w V Mistrzostwach Polski w kolarstwie szosowym niepełnosprawnych EDF Tour 2013.

  Przygoda Piotra Plesiewicza z rowerem trwa stosunkowo niedługo. Swój początek ma ona w hojności jednego z lokalnych przedsiębiorców, który ufundował warczaninowi specjalny rower umożliwiający uprawianie dyscypliny. Po otrzymaniu handbike’a, gdyż tak nazywa się rower przeznaczony dla kolarzy z dysfunkcjami ruchowymi, Piotr Plesiewicz od razu wyruszył w trasę. Wraz ze swoim trenerem, Mirosławem Malcem, dziennie pokonuje dziesiątki kilometrów. Podczas niespełna trzymiesięcznego treningu, Piotr Plesiewicz na swoim handbikeu przejechał ponad 2 000 kilometrów. Dobre rezultaty osiągane na treningach spowodowały, że zawodnik zdecydował postawić kolejny krok na swojej sportowej drodze i wystartować w imprezie poważnej rangi.
  Piotr Plesiewicz podczas mistrzostw kraju osób niepełnosprawnych w kolarstwie szosowym wystartował w czterech konkurencjach. Dwa pierwsze dni mistrzostw, to rywalizacja zawodników w tak zwanym kryterium przyjaźni, czyli w wyścigach mających na celu integrację zawodników i poznanie tras. W tych startach Piotr Plesiewicz zajął 6. oraz 10. lokatę.
  Pozostałe dwa dni rywalizacji, to wyścigi o tytuł mistrza kraju. W tej odsłonie czempionatu Polski kolarze ręczni rywalizowali w dwóch konkurencjach medalowych, czyli w wyścigu na czas, oraz wyścigu ze startu wspólnego. W rywalizacji czasowej odbywającej się na dystansie 5 700 metrów Piotr Plesiewicz zajął 10. miejsce pokonując mistrzowską trasę w czasie 11 minut.
  Debiutant rowerowej trasy swój wynik poprawił w rywalizacji na dystansie 54 kilometrów ze startu wspólnego.  Warczanin przebył na swoim handbikeu tę trasę w ciągu 2 godzin i 37 sekund. Wynik ten sklasyfikował Piotra Plesiewicza na 8. miejscu.
  Podobnie jak w konkurencji czasowej tak również w rywalizacji ze startu wspólnego najlepszy okazał się złoty medalista Igrzysk Paraolimpikskich Londyn 2012, czyli Rafał Wilk. Jednak nie tylko aktualny mistrz paraolimpijski zdominował V Mistrzostwa Polski. W każdej z medalowych rywalizacji miejsca na podium rozdali między sobą kolarze ręczni, którzy na swoim sportowym koncie mają już medale mistrzostw świata, Europy oraz olimpiady.  Wśród tych utytułowanych handbikeowców z bardzo dobrej strony zaprezentował się debiutant ręcznego kolarstwa szosowego, czyli Piotr Plesiewicz. Start swojego podopiecznego ocenił trener handbikeowca z Warki. Mirosław Malec następująco podsumował V Mistrzostwa Polski osób niepełnosprawnych w kolarstwie szosowym:

  Piotrek w swoim debiucie pokazał się naprawdę z bardzo dobrej strony. Jak na razie ta pierwsza trójka jest poza naszym zasięgiem. Są to kolarze, którzy przejechali na swoich rowerach tysiące kilometrów. Oni tworzą krajową, a nawet światową czołówkę. Jednak ta czołowa szóstka już jest w naszym zasięgu. Te różnice między Piotrkiem a tymi zawodnikami są naprawdę nieduże. Mam nadzieję, że w przyszłorocznych mistrzostwach Piotr Plesiewicz zapuka do tej grupy.
  Pierwsze poważne zawody za nami. Piotr wystartował po raz pierwszy w rywalizacji i już wywalczył podwójną czołową dziesiątkę. Ten naprawdę bardzo dobry wynik pokazuje ogromny potencjał Piotra. Swoje założenia zrealizowaliśmy. Pojechaliśmy po naukę i sprawdzenie nas na tle czołówki, a wywalczyliśmy i cenne doświadczenie i wiedzę i dobre miejsca. Super wynik, trenujemy dalej. Wiemy co mamy robić, i dążymy do wyznaczonego celu.
  Korzystając z okazji, chciałbym  bardzo serdecznie  podziękować w imieniu Piotra i swoim naszemu sponsorowi firmie Ostoja Winiary oraz klubowi Start Radom. Słowa dziękuję kieruję także do państwa Elżbiety i Piotra Gościło za pomoc w transporcie, właścicielowi sklepu ROWEROLOGIA za serwis roweru oraz Mirosławowi Konarskiemu za wsparcie przy konserwacji handbike’a. Naprawdę ta pomoc jest dla nas bardzo ważna. Gdyby nie wsparcie tych osób nasz sukces nie byłby możliwy. Z całego serca wszystkim dziękuję za okazaną nam życzliwość. Wielkie dziękuję kieruję do wszystkich naszych kibiców. Wsparcie, z którym spotykamy się podczas codziennych treningów jest dla nas wielką podporą i dawką motywacji do kolejnych przygotowań.

  Na mistrzostwach Polski prócz Piotra Plesiewicza pojawił się także jeszcze jeden regionalny akcent. Jak się okazało, kolarstwo ręczne przypadło do gustu także mieszkańcowi Chynowa. Paweł Tęcza, który na co dzień jest uczniem liceum ogólnokształcącego także zadebiutował na trasie handbikeowców. Kolejny adept ręcznego kolarstwa z powiatu grójeckiego jest nie tylko powiększeniem rzeszy osób uprawiających ten sport, lecz także jest cennym wsparciem dla Piotra Plesiewicza. Teraz mieszkaniec Chynowa i mieszkaniec Warki będą mogli trenować razem, zwiększając tym samym skuteczność swoich ćwiczeń popularyzując dyscyplinę w regionie.

  Wielkim marzeniem Piotra Plesiewicza jest start w igrzyskach Paraolimpijskich Rio de Janeiro 2016. Mirosław Malec uważa, że żeby realnie myśleć o olimpiadzie należy w okresie przygotowawczym kilkakrotnie pokonać dystans taki jak z Warki do Rio de Janeiro. Odległość pomiędzy nadpilickim grodem na brazylijskim miastem wynosi w linii prostej 11 406.50 kilometrów. Zważając na fakt, że olimpiada w Rio odbędzie się za 3 lata, to pokonanie tego dystansu jest jak najbardziej realne.  A jeżeli do tego równania dodamy ambicję, siłę i wytrwałość Piotra Plesiewicza, to prawdopodobieństwo powodzenia zawodnika na arenie kolarstwa szosowego osób niepełnosprawnych jest naprawdę spore.

  informacja: trener Mirosław Malec
  zdjęcia: Piotr Plesiewicz

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE