Strona głównaInstytucjeKatyń, Smoleńsk – Technikum w Nowej Wsi pamięta

Katyń, Smoleńsk – Technikum w Nowej Wsi pamięta

Miesiąc kwiecień, nazywany Miesiącem Pamięci Narodowej, jest okazją do przypomnienia znaczących wydarzeń w historii Polski, a także oddania czci bohaterom i ofiarom tragedii, ginącym za naszą wolność.

Kwiecień przypomina wojenną okupację, deportacje Polaków na Syberię i do Kazachstanu, tragedię polskich oficerów, którzy zostali zamordowani przez NKWD w Katyniu i w innych miejscach na nieludzkiej ziemi.

13 kwietnia delegacja uczniów i nauczycieli CKZiU Nowa Wieś uczestniczyła w uroczystościach patriotycznych w Warce – upamiętnienia 82. rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz 12. rocznicy katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem. W obchodach, organizowanych przez Gminną Instytucję Kultury Dworek na Długiej w Warce, wzięły udział władze samorządowe Warki z burmistrzem Dariuszem Gizką, poczty sztandarowe, przedstawiciele instytucji samorządowych i mieszkańcy Warki. Uroczystości rozpoczęto od przedstawienia rysu historycznego tych tragicznych wydarzeń w dziejach narodu polskiego. Zbrodnia katyńska, popełniona została wiosną 1940 roku na co najmniej dwudziestu jeden tysiącach obywateli Polski(w tym ponad dziesięć tysięcy oficerów wojska polskiego i policji), na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR z 5 marca 1940 roku. Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, NKWD dokonywało przez strzał w tył głowy.

W katastrofie lotniczej polskiego samolotu wojskowego Tu-154, do której doszło pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku, zginęło dziewięćdziesiąt sześć osób. Wśród nich byli: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70 rocznicy zbrodni katyńskiej.

W kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Warce, odprawiona została msza święta w intencji ojczyzny. „Łatwo jest mówić o Polsce, trudniej dla niej pracować, jeszcze trudniej umrzeć, a najtrudniej cierpieć” – to motto przewodnie homilii, wygłoszonej podczas Eucharystii.

Po liturgii uroczystości kontynuowane były przy pomniku ,,Krzyże Katyńskie” na starym wareckim cmentarzu. Hołd i pamięć poległych uczczono Apelem Pamięci a żołnierze Grójeckiego Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej oddali salwę honorową. Delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

Udział uczniów i nauczycieli naszej szkoły w uroczystościach był pięknym symbolem, dowodem pamięci i jedyną w swoim rodzaju lekcją patriotyzmu.

Małgorzata Bosak – CKZiU Nowa Wieś

 

Redakcja Warka24.pl
Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

NAJNOWSZE

NAJPOPULARNIEJSZE