Więcej
  Strona głównaInstytucjeMuzeum im. K. PułaskiegoNa ratunek „Chrystusowi Frasobliwemu"

  Na ratunek „Chrystusowi Frasobliwemu”

  Zapewne wszystkim odwiedzającym zabytkowy park w Winiarach znana jest Kapliczka na Trzecie Tysiąclecie z Chrystusem Frasobliwym, wyrzeźbionym w pniu starego jesionu, autorstwa ś.p. Stefana Lisowskiego. Od kilku miesięcy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego czyni usilne starania o uratowanie kapliczki przed zniszczeniem.  W szybkim tempie przechyla się pień drzewa, gnije od podłoża i zżerany jest przez szkodniki drzew. Postanowiliśmy za wszelką cenę uratować parkową kapliczkę!

  Przypomnijmy, że Kapliczka na Trzecie Tysiąclecie powstała z inicjatywy artysty rzeźbiarza Stefana Lisowskiego w 1998 roku. Została wyrzeźbiona w pniu starego jesionu, któregozniszczyło uderzenie pioruna podczas jednej z burz. Jesion został roztrzaskany w górnej partii drzewa, natomiast dolny pień wraz z ukorzenieniem pozostał. Wówczas Stefan Lisowski – artysta rzeźbiarz z Góry Kalwarii zaproponował wyrzeźbienie w pniu drzewa Chrystusa Frasobliwego z dedykacją: „Tobie Chryste na Trzecie Tysiąclecie”. Tak podczas lata 1998 roku powstała Kapliczka na Trzecie Tysiąclecie w winiarskim parku. Wiele osób musiało być zaangażowanych, aby to przedsięwzięcie się udało.  Stefanowi Lisowskiemu pomagali: Marek Czaplarski i Ireneusz Kaliściak – członkowie Grupy Communio Graphis. Pracowali także ogrodnicy muzeum: Sławomir Szewczyk i Witold Wiśniewski. Leśniczy ś.p. Andrzej Wojakowski, a wraz z nim Wojciech Kaczmarek z Nadleśnictwa Dobieszyn przycięli odpowiednio pień drzewa. Instalację odgromową i oświetleniezamontował Pan Mirosław Smogur, zadaszenie kapliczki wykonał Pan Marek Jarecki. Z wareckiego FUM-u pochodzi krzyż umieszczony nad Chrystusem. Litery zamontował Pan Jacek Matlakowski. Kapliczkę uroczyście poświęcił ks. Biskup Marian Duś dnia 18 października 1998 roku, a towarzyszyli mu: ks. Dziekan Wojciech Łagowski i ks. Kanonik Wiesław Zaręba. Nie odbyłoby się to wszystko bez zaangażowania dyrektor muzeum Anny Kornatek i jej męża ś. p. Tadeusza Kornatka.

  Dziś, aby uratować rzeźbę przed zniszczeniem zwróciliśmy się z prośbą do Pana Piotra Lisowskiego (syna Stefana) – konserwatora zabytków (zarówno rzeźby jak i malarstwa) oraz do artystów z grupy Communio Graphis z Góry Kalwarii.Jesteśmy szczerze wdzięczni, że odzew tych osób był natychmiastowy. Pan Piotr Lisowski opracował program naprawczy i konserwatorski. W najbliższych dniach rozpocznie się konserwacja kapliczki. Ponownie po 15 latach muzeum poszukuje życzliwych osób, które z własnej inieprzymuszonej woli chcą pomóc, poświęcić swój prywatny czas, swoje pieniądze i zrobić coś pożytecznego dla otoczenia.Jesteśmy szczerze wdzięczni i bardzo dziękujemy wszystkim, którzy już zdeklarowali swoją pomoc. Będziemy informowali o postępach prac przy naszej kapliczce.

  Iwona Stefaniak

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE