1.4 C
Warka
środa, 30 listopada, 2022
Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejPodWieczorek Literacki... "Dary losu" i Hanna Szczepanowska

  PodWieczorek Literacki… „Dary losu” i Hanna Szczepanowska

  9 czerwca o godz. 18 w Gminnej Instytucji Kultury „Dworek na Długiej” odbędzie się kolejny wieczór z cyklu „Podwieczorek literacki”. Tym razem będziemy gościć Hannę Szczepanowską, autorkę książki „Dary losu”, której akcja rozgrywa się w Warce i okolicach.

  Autorka – Hanna Szczepanowska od 40 lat mieszka pod Warką, pracowała jako nauczycielka, prowadziła gazetę regionalną – Mazowieckie Co? Gdzie? Kiedy?. oraz Warecką Akademię Wiedzy w Dworku na Długiej. To Jej druga książka poświęcona temu regionowi: pierwsza – Mazowsze fantastyczne (17 baśni i bajek z okolic Warki i Czerska).

  Jak sama mówi o „Darach losu”: Powieść składa się z dwóch części powiązanych ze sobą miejscem akcji oraz pokrewieństwem bohaterek. Pierwsza rozgrywa się w roku 1935, a kolejna – w 2012. Dzieli je więc prawie 80 lat i dlatego świat tam prezentowany bardzo się różni: rok 1935 to czas szalonych zabaw, łapczywego wręcz korzystania z czasu, którego jednak nikt nie popędza, co odzwierciedla niespieszny tok akcji i jej malownicze, sielskie tło. Zaś w drugiej części, w roku 2012, tempo życia zasadniczo się zmienia, narracja przyspiesza choć nie zatraca malowniczości. Bohaterkami powieści są kobiety – różnie myślące, w różny sposób pożytkujące swój czas na tej Ziemi i choć autorka prezentuje zdecydowanie feministyczną postawę, to jednak nigdy nie przeciwstawia pań męskim bohaterom, ani nie próbuje do nich upodabniać. Powieść jest swego rodzaju hołdem dla dawnego stylu pisania, gdzie liczyło się piękno i bogactwo słownictwa oraz pietyzm dla szczegółów. Porusza problemy uniwersalne: miłość i małżeństwo, przyjaźń, miejsce człowieka w społeczeństwie i jego stosunek do przyrody, poszanowanie indywidualności, spojrzenie na sztukę – choć przedstawia je ze zdecydowanie nowoczesnego punktu widzenia.  Znajdą tu Państwo wątki romansowe, jak i kryminalne, spotkają zjawy z zaświatów i pomogą rozwiązać wielką tajemnicę rodzinną, a w bonusie – otrzymają garść ciekawostek historycznych.

  Podczas spotkania autorka opowie o kulisach powstawania powieści, będzie także czas na dyskusję o książce.

  Zapraszamy do udziału w spotkaniu.

  Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Warce

   

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE