12.9 C
Warka
piątek, 24 marca, 2023
Więcej
  Strona głównaDla mieszkańcaNasza wystawa na Zamku w Krasiczynie

  Nasza wystawa na Zamku w Krasiczynie

  8 listopada 2022 r. na Zamku w Krasiczynie przy współpracy z Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu została uroczyście otwarta wystawa o Stefanie Mierzwie – „Pomysł życia. Amerykańska Fundacja Kościuszkowska – dzieło Polaka” przygotowana przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. W wernisażu wzięli udział przedstawiciele Muzeum: dyrektor Iwona Stefaniak, kierownik działu administracyjno-technicznego Janusz Kreczmański i kustosz Karol Kucharski. Do Krasiczyna przybyli także członkowie rodziny Stefana Mierzwy – Cecylia Zarembska siostrzenica Mierzwy wraz z synem Tadeuszem, delegacja Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Baszni Dolnej, Anna Kobiałka Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubaczowie – Oddział w Baszni Dolnej.

  Zebranych na Zamku w Krasiczynie powitał Prezes Fundacji Pro Arte Et Historia Marek Zaczek, który reprezentuje aktualnego właściciela obiektu Agencję Rozwoju Przemysłu SA w Warszawie oraz Dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej Jan Jarosz. Dyrektor muzeum Iwona Stefaniak opowiedziała podczas wernisażu o genezie powstania wystawy i podziękowała partnerom za współpracę.

  Po otwarciu wystawy odbył się wykład dr. hab. Tomasza Pudłockiego, prof. UJ o Stefanie Mierzwie i powstaniu Fundacji Kościuszkowskiej. Wystawa została zaprezentowana na ziemi przemyskiej nie przypadkowo. Stefan Mierzwa – wybitny działacz polonijny, popularyzator historii Polski w USA, twórca Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku, urodził i wychował na tych terenach. Przyszedł na świat 12 listopada 1898 r. we wsi Rakszawa koło Łańcuta, potem jego rodzina przeniosła się do Baszni Dolnej koło Lubaczowa. Stąd wyjechał w 1910 roku do Stanów Zjednoczonych, realizując pierwsze kroki swojego  wielkiego marzenia.  Do stron rodzinnych powracał trzy razy: w 1930 r., 1939 i 1962 r., zawsze wspierając polską naukę i promując misję Fundacji Kościuszkowskiej. 12 listopada przypada 130. rocznica urodzin tego zasłużonego działacza polonijnego.

  Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce przypomniało postać Stefana Mierzwy latem 2022 roku poprzez realizację wystawy „Pomysł życia. Amerykańska Fundacja Kościuszkowska – dzieło Polaka”. Działalność Stefana Mierzwy uosabia połączenie dwóch narodów i dwóch światów. Jego życie, choć nie było łatwe, stanowiło pasmo realizowanych sukcesywnie pomysłów i zamierzeń służących budowaniu polsko-amerykańskich relacji.

  Przy okazji pobytu na ziemi przemyskiej nasi pracownicy zwiedzili wspaniałe muzea w Przemyślu pod przewodnictwem dyrektora Jana Jarosza. Wystawę „Pomysł życia. Amerykanska Fundacja Kościuszkowska – dzieło Polaka” można zwiedzać na Zamku w Krasiczynie do 28 lutego 2023 roku.

  Ekspozycja powstała dzięki współpracy z Fundacją Kościuszkowską w Nowym Jorku, Archiwum Nauki PAN i PAU w Krakowie oraz Stowarzyszeniem Klub Stypendystów Fundacji Kościuszkowskiej.

  Kuratorzy wystawy: dr Anna Rudek-Śmiechowska, dr hab.Tomasz Pudłocki, prof. UJ Współpraca: Iwona Stefaniak dyrektor Muzeum, Projekt: Kamila Schinwelska-Brzezińska ELIPSY Realizacja: Alena Trafimava Artmontage

  Wystawa została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce
  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warcehttps://www.muzeumpulaski.pl
  Misją Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest kultywowanie pamięci i ochrona materialnego dziedzictwa po polsko-amerykańskim bohaterze Kazimierzu Pułaskim, polskim wychodźstwie, szczególnie do USA oraz ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego ziemi grójeckiej i Warki.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE