2.5 C
Warka
środa, 1 lutego, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucje„Więcej zieleni - Więcej spokoju” w Michalczewie dzięki Stowarzyszeniu W.A.R.K.A.

  „Więcej zieleni – Więcej spokoju” w Michalczewie dzięki Stowarzyszeniu W.A.R.K.A.

  Zadziało się Lokalnie i Ekologicznie w gminie Warka. Zobaczcie jak udało się włączyć mieszkańców Michalczewa i pobliskiej parafii do wspólnego ekologicznego działania? Jakie rezultaty wypracowano w projekcie wspartym przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

  Zakończyła się realizacja projektów w ramach ścieżki tematycznej programu Działaj Lokalnie i ekologicznie. To już druga edycja prowadzona przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. jako Ośrodek Działaj Lokalnie. Projekty angażowały mieszkańców do wspólnych działań poprzez tematykę ekologiczną. Wśród zakończonych działań znalazł się projekt mieszkańców Wsi Michalczew pt. „Więcej zieleni – Więcej Spokoju”.

  Projekt polegał na stworzeniu zielonej przestrzeni na wałach przykościelnych kościoła św. Rodziny w Michalczewie. W składzie grupy inicjatywnej znaleźli się sołtyska Barbary Cieślińska, proboszcz ks. Piotra Pałac, prezesa OSP Adam Okrasa. W trakcie realizacji projektu dużym zaangażowaniem wykazała się młodzież, która nie tylko sadziła zakupione w ramach projektu rośliny, ale też wspólnie z rodzicami i innymi mieszkańcami sprzątała okoliczny teren i przygotowała miejsce do nasadzeń.

  Rezultatem jest upiększenie miejscowości Michalczewa na wałach przykościelnych – stworzenie tam ekologicznego zakątka, miejsca przyjaznego dla mieszkańców. Ważnym działaniem była organizacja ogniska na placu przy kościele i integracja grupy młodzieży, która mocno zaangażowała się w działania projektu. Projektem zwrócono uwagę mieszkańców na to, że potrzebne są tereny zielone nie tylko jak głosi tytuł dla spokoju mieszkańców czy czystości powietrza, ale także dla zwierząt (ptaki, pszczoły czy choćby jeże).

  A czemu zielony zakątek powstał w tym miejscu? Jak mówią mieszkańcy „świątynia oraz jej otoczenie stanowi dla nas żywy pomnik trudu i ofiarnej pracy naszych bliskich, jest naszym dobrem wspólnym i wszyscy czujemy się za nią odpowiedzialni”. Kościół powstał bowiem z inicjatywy ks. Tadeusza Stokowskiego, który zaangażował wszystkich mieszkańców Parafii Michalczew oraz liczne grono okolicznych ochotników z obecnego powiatu grójeckiego do sypania wałów na wzór częstochowskich. Kościół należy do jednej z najbardziej oryginalnych świątyń w okolicy i w całości jest autorskim projektem jego budowniczego. Wokół parafii tworzy się wspólnota lokalna, która pełni cotygodniowe dyżury sprzątania czy dba o wystrój kościoła.

  Mieszkańcy mają świadomość, że dar w postaci kościoła pozostawiony jest im przez przodków to powód do chluby i dumy, a zarazem wielka odpowiedzialność za przekazanie tego dziedzictwa następnym pokoleniom. Dlatego tak ważne było dla realizatorów projektu m.in. obecnego proboszcza zaangażowanie młodzieży.

  Ekologiczna ścieżka tematyczna konkursu obejmuje tak jak w standardowym Działaj Lokalnie działania na terenie 5 gmin: Warka, Jasieniec, Grójec, Chynów oraz Goszczyn. Wybrane projekty były realizowane przez 2 m-ce tj. do końca listopada. W 2022 roku wybrano do realizacji dwa projekty z gminy Warka i jeden projekt z gminy Goszczyn.

  Dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie W.A.R.K.A. w ramach ścieżki tematycznej „Działaj lokalnie i ekologicznie”.

  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.https://stowarzyszeniewarka.pl
  Nasza misją jest rozwój lokalny poprzez pobudzanie aktywności mieszkańców i promocję powiatu grójeckiego. Wizja Aktywność Rozrywka Kultura Alternatywa to hasła, których pierwsze litery tworzą nazwę organizacji i są drogowskazem przybliżającym jej cele i działalność.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE