Więcej
  Strona głównaInstytucjeZimowy rajd pieszy „Tędy szła wolość”

  Zimowy rajd pieszy „Tędy szła wolość”

  Warecki oddział PTTK im. Wiktora Krawczyka zaprosił 21 stycznia 2023r. swoich członków i sympatyków na zimowy rajd pieszy „Tędy szła wolość”. Rajd ten wpisuje się w cykl imprez związanych ze 160. rocznicą wybuchu powstania styczniowego oraz walk powstańczych na terenie Warki i okolic.

  Na trasę rajdu zgłosili się turyści z siedmiu szkół: Michałowa, Wrociszewa, Konar, Nowej Wsi, Watraszewa, Sułkowic i wareckiej „Dwójki”. Liczebność uczestników trochę zmieniła się ze względu na gwałtowny atak zimy. Trasa pieszej wędrówki wiodła śladami tych, którzy brali udział w walkach o wolość w okresie zaborów. Piechurzy przemieszczali się trasą gry terenowej „Tędy szła wolość – Warka” przygotowanej przez koleżankę Iwonę Sokołowską. Pierwsze kroki skierowali na teren starego cmentarza, gdzie zatrzymali się przy mogile Józefa Manczarskiego, uczestnika walk powstańczych, który miał szczęście dożyć wolnej i niepodległej Polski, o którą walczył jako młody człowiek. Otoczony szacunkiem przez mieszkańców Warki działał na rzecz pamięci o swoich dawnych towarzyszach broni na czele z dowódcą płk. Kononowiczem. Pogrzeb Manczarskiego w 1926 r. przeistoczył się w Warce w manifestację patriotyczną. Niestety nie było mu dane doczekać usypania na wareckich błoniach przez Ochotniczą Straż Pożarną, w miejscu egzekucji przeprowadzonej 4 czerwca 1863 r., pamiątkowego kopca, przy którym odbywają się uroczystości poświęcone powstaniu styczniowemu. Stało się to bowiem niedługo po jego śmierci. Pomnik, przy którym piechurzy zapalili znicz, ufundowało społeczeństwo Warki. Kilka kroków dalej odwiedzili mogiłę kolejnego weterana powstania styczniowego, mjr Marcina Ropelewskiego, który po powrocie z syberyjskiego zesłania osiadł w Warce u boku swojej córki pełniącej w mieście obowiązki nauczycielki. Minutą ciszy uczcili pamięć wielkich patriotów i orędowników polskości.

  Następnie, udali się na ulice upamiętniające dwóch wielkich bojowników: Józefa Manczarskiego i Władysława Kononowicza. Przy jednej z nich znajduje się kamień pamiątkowy ufundowany przez wareckich harcerzy poświęcony Józefowi Manczarskiemu. Wysłuchali krótkiej historii trudnych walk z przeważającą siłą carskiej armii na terenie miasta, którą przekazała piechurom prezes Oddziału PTTK, Marzena Jankowska.  Nadpiliczną ścieżką spacerową dotarli w okolice Kopca Powstańców Styczniowych.

  Płk Władysław Kononowicz, który dowodził okolicznymi oddziałami, odbył kilka zwycięskich potyczek. Niestety, 2 czerwca 1963r., został pochwycony przez Rosjan wraz ze swoimi adiutantami: Edmundem Nałęcz-Sadowskim i Feliksem Łabędzkim w Zawadach koło Jedlińska. Dowódcę wraz z towarzyszami przetransportowano do Warki, gdzie odbył się sąd wojenny skazujący ich na karę śmierci. 4 czerwca, w przypadającą wówczas uroczystość Bożego Ciała, skazańców wyprowadzono na nadpilickie błonia i tam rozstrzelano na oczach zasmuconego i przygnębionego tłumu mieszkańców. Turyści zapalili znicze i uczcili chwilą ciszy tych, którzy poświęcili swoje życie, aby Polska odzyskała niepodległość.

  Następnie turyści udali się nad rzekę, aby w zimowej atmosferze upiec kiełbaskę, ulepić bałwana i porzucać się śnieżkami. Płonące ognisko i miejsce nad rzeką na wspólne biesiadowanie turyści zawdzięczali Mateuszowi Jankowskiemu i Andrzejowi  Kulikowi.

  Na zakończenie Rajdu prezes wareckiego Oddziału PTTK podziękowała uczestnikom za udział i przekazała drużynom pamiątkowe dyplomy. Ostatnim, miłym akcentem, było  wręczenie legitymacji członkowskiej, turystce z Watraszewa. Mimo zimowej aury na ustach młodych uczestników błąkał się uśmiech, a zaczerwienione policzki świadczyły o dobrym dotlenieniu. Rajd dobiegł końca, a piechurzy rozeszli się do domów.

  Do zobaczenia na turystycznym szlaku…

  PTTK Oddział im. Wiktora Krawczyka w Warce

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE