Więcej
  Strona głównaInstytucjeUczeń Technikum CKZiU w Nowej Wsi zwycięzcą konkursu „Żołnierze Wyklęci. Walka o...

  Uczeń Technikum CKZiU w Nowej Wsi zwycięzcą konkursu „Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć”

  „Sens walki powinien być mierzony nie jej szansami na zwycięstwo, lecz wartościami, w obronie których walka została podjęta” – słowa prof. Henryka Elzenberga to motto jednej z prezentacji naszego ucznia zgłoszonej na konkurs.

  13 marca ogłoszone zostały wyniki XI edycji konkursu historycznego „Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć” organizowanego przez Senatora RP, Stanisława Karczewskiego.

  Wśród celów konkursu znalazły się:

  • kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży,
  • kultywowanie wartości, ideałów i postaw żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego,
  • zachęcenie młodzieży do podjęcia samodzielnych badań nad historią rodzin i środowisk Żołnierzy Wyklętych związanych z miejscem zamieszkania,
  • zapoznanie młodzieży z dokumentami, wydarzeniami i miejscami związanymi z historią struktur sił zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego oraz Żołnierzy Wyklętych,
  • wskazanie na rolę nauki w dążeniu do poznawania i wyjaśniania spraw związanych z najnowszą historią Polski.

  W tegorocznej edycji konkursu wzięli udział uczniowie szkół ponadpodstawowych, szkół specjalnych oraz specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych z powiatów: białobrzeskiego, grójeckiego, kozienickiego i przysuskiego oraz gminy Tarczyn.

  W terminie przewidzianym przez regulamin wpłynęło 146 prac, z czego 19 prezentacji wykonanych przez uczniów Technikum CKZiU w Nowej Wsi, które przygotowane zostały pod kierunkiem nauczycieli historii: Małgorzaty Bosak-Baran i Elżbiety Kwiatkowskiej.

  Komisja konkursowa, oceniając prace, brała pod uwagę:

  • zgodność z tematyką konkursu,
  • umiejętność korzystania z różnych źródeł informacji,
  • walory estetyczne przekazu,
  • dobór form wypowiedzi,
  • innowacyjność i pomysłowość.

  W kategorii szkół ponadpodstawowych przyznano, zgodnie z regulaminem, trzy nagrody główne. Uczeń klasy IV Technikum Spedycyjnego CKZiU, Adrian Kamiński, zajął I miejsce. Prezentacja o Henryku Bąku znalazła uznanie komisji konkursowej ze względu na dobór postaci, interesujący i innowacyjny przekaz informacji – prezentacja w formie filmu oraz nagrany wywiad z córką bohatera.

  Ponadto komisja konkursowa przyznała równorzędne nagrody dodatkowe dla uczniów z każdej szkoły ponadpodstawowej. Wyróżnione zostały prezentacje uczniów naszej szkoły: Agaty Kosińskiej z klasy III Technikum Ekonomicznego (Józef Kuraś), Aleksandry Przybylskiej z klasy I Technikum Ekonomicznego (Stefan Głogowski), Wiktorii Pucek z klasy III Technikum Obsługi Turystycznej (Jan Taborowski).

  W konkursie wzięli także udział z naszej szkoły:

  Maciej Durajczyk z klasy III TRF, Adrian Dzikołowski z klasy III TET, Marta Górka z klasy III TSO, Julia Gwardys z klasy II TEA, Natalia Fidos z klasy III TET, Kacper Jagiełło z klasy II TEA, Aleksandra Kudlak z klasy I TAF, Julia Majewska z klasy III TRF, Wiktoria Myszka z klasy II TEA, Natalia Regulska z klasy II TEA, Przemysław Stępień z klasy III TET, Karolina Otulak z klasy II TEA, Kacper Wasiak z klasy II TEA, Wiktoria Wojtysiak z klasy III TRF, Patryk Zaręba z klasy II TEA.

  Gratulujemy uczniom naszej szkoły osiągnięcia tak wysokich wyników!

  Udział młodzieży w konkursie „ Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć” był jedną z form uczczenia przez społeczność Technikum w Nowej Wsi Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który obchodzony jest 1 marca.

  Małgorzata Bosak Baran

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE