Więcej
    Strona głównaBlogiEko śladem po Szlaku Jabłkowym

    Eko śladem po Szlaku Jabłkowym

    Czy warto brać udział w konkursach Stowarzyszenia W.A.R.K.A.? Czy można się dobrze spędzić czas, a przy okazji się zdobyć nową wiedzę? Zobaczcie, jak z tematem zmierzyło się Koło Gospodyń Wiejskich „Babeczki z rodzynkami” z Magierowej Woli, realizując swój bon konkursowy na wizytę „Eko śladem po Szlaku Jabłkowym”.

    Dla wielu poprzedni rok jest już odległą historią. Tymczasem dla naszych pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Magierowej Woli dopiero teraz przyszedł czas odebrać nagrodę za  zeszłoroczną pracę! W dniu 2 marca zrealizowały swój bon na wizytę studyjną „Eko śladem po Szlaku Jabłkowym”, który wygrały w ramach projektu Stowarzyszenia W.A.R.K.A. pn.: „Włącz się ekologią – sieć lokalnych inicjatyw ekologicznych w grójeckim”.

    Skąd ta nagroda?

    Stowarzyszenie W.A.R.K.A. w 2022 roku ogłosiło konkurs „Ekologiczny produkt dla społeczności lokalnych”.  Produkty zgłoszone do konkursu powstały w ramach Edukacyjnych Inicjatyw Ekologicznych. Uczestnikami byli przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich, kluby seniora oraz grupy nieformalne. Efektami warsztatów były różnorodne produkty ekologiczne, stworzone były z myślą o ochronie klimatu. Powstały m.in. torby ekologiczne, woreczki na warzywa i owoce, torebki prezentowe z kosmetykami i ziołami, herbatki z lokalnych owoców i ziół, leśne „przetwory” czy kartki okolicznościowe z naturalnych materiałów. W konkursie za swój produkt „Drugie Życie”- ekopiórnik wykonany ze starej puszki i śrubek) nagrodę otrzymały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Babeczki z rodzynkami” z Magierowej Woli

    Czemu wizyta na Szlaku Jabłkowym?

    Eko Ślady poprowadziły panie z KGW przez kilka obiektów na Szlaku Jabłkowym w Największym Sadzie Europy. Jest to szlak turystyczny w powiecie grójeckim, którego motywem przewodnim  jest ten wspaniały owoc  – najbardziej powszechne dobro regionu. Koordynatorem Szlaku jest Stowarzyszenie W.A.R.K.A. – łącząc ludzi z pasją, którzy działają lokalnie i z sercem. A jakie „eko ślady” spotkały uczestniczki?

    Po pierwsze lokalne dobra

    Swoją przygodę rozpoczęły od warsztatów w Chlebowej Izbie w Laskach. Blisko natury wśród woni świeżo wypiekanych bochenków uczestniczki odbyły niezwykłą podróż w czasie. Zgłębiły tajniki powstawania pieczywa, poznając krok po kroku proces od ziarenka do bochenka. W czasie pobytu w Izbie każdy samodzielnie wykonał pieczywo na podstawie tradycyjnej receptury. Panie przypomniały sobie, jakich materiałów używano do wypieku i że możliwe jest kontynuowanie tych tradycji.

    Po drugie pomysł i smak

    Drugim obiektem na Szlaku Jabłkowym była Browarka – lokalny  Browar Rzemieślniczy. Uczestniczki poznały w jaki sposób z ziaren jęczmienia wydobywa się to, co w nim najcenniejsze. Czy ekologiczne ziarna jałowca nadadzą się do piwa? Czy może powstać piwo z kiszonego buraka? Czy z jabłka może powstać piwo bezalkoholowe? Czy piwo może mieć działanie lecznicze? Koniecznie wybierzcie się poszukać odpowiedzi na te pytania i nie zapomnijcie spróbować jak pachnie natura.

    Po trzecie zacisze

    Trzecim i ostatnim obiektem było Mirabelkowe Zacisze. Gospodarstwo Agroturystyczne położone w Zbroszy Dużej pośród sadów owocowych, w których oprócz jabłek zagościła mirabelka. Śladów eko w tym miejscu jest mnóstwo; od swojskich produktów spożywczych, naturalnej kuchni z lokalnych zasobów, po bliskość przyrody. Zacznijmy od zapachu strzechy w domku, w którym można spać pod kołderką z gęsiego puchu poprzez bliskość zwierząt, które towarzyszyły uczestnikom – pawie, króliki czy kury, na bliskości przyrody kończąc – zielone zakątki wokół stawu czy domek do apiterapii.

    Zobacz – przeżyj – wypocznij – zasmakuj (się) w Największym Sadzie Europy!

    Wizyta „Śladem Eko po Szlaku Jabłkowym” rozbudziła w naszych uczestniczkach ciekawość, ale i dumę, że mamy takie cudowne miejsca wokół siebie. Podziw dla ludzi z pasją, którzy tworzą miejsca i produkty, które są nasze lokalne, które pomagają nam znów dotknąć natury i docenić jej dary. A wy czy znacie te obiekty? Zajrzyjcie koniecznie na stronę Szlak Jabłkowy | Witamy w Największym Sadzie Europy (szlakjablkowy.eu).

    Info. Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

    Projekt „Włącz się ekologią – sieć lokalnych inicjatyw ekologicznych w grójeckim” realizowany przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

    Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
    Stowarzyszenie W.A.R.K.A.https://stowarzyszeniewarka.pl
    Nasza misją jest rozwój lokalny poprzez pobudzanie aktywności mieszkańców i promocję powiatu grójeckiego. Wizja Aktywność Rozrywka Kultura Alternatywa to hasła, których pierwsze litery tworzą nazwę organizacji i są drogowskazem przybliżającym jej cele i działalność.

    NAJPOPULARNIEJSZE