Więcej
  Strona głównaInstytucjeZimowe pływanie "Wareckich Morsów"

  Zimowe pływanie „Wareckich Morsów”

  Szalona, zimowa przygoda trwa dalej i kolejne zawody Pucharu Polski wareccy zawodnicy mają za sobą. Tym razem ich starty odbyły się w Ełku i Stężycy koło Dęblina. Wyjątkowo zimowe okazały się zawody na jeziorze Ełckim w którym podobnie jak w zeszłym sezonie woda jest wyjątkowa „kąśliwa”, a jak informują miejscowi pływacy, jezioro wyjątkowo długo utrzymuje niską temperaturę. To w tym zbiorniku, w  kwietniu zeszłego roku Krzysztof Kubiak z Poznania pobił rekord świata w zimowym przepływie w wodzie poniżej 5°C ( bo taka jest uznana za lodowatą) i uzyskał podczas tej próby odległość 4705 m w wodzie o temp. 3.8 C w czasie 1:23;18.

  W tegorocznych zawodach, kiedy już się wydawało, że woda w całym kraju ociepla się (w Warce rzeka miała ponad 4°C), tam natomiast termometry wskazały lodowate 1,5°C, a taka temperatura dosyć skutecznie usztywnia mięśnie  i sprawia dużo trudności zwłaszcza w pokonaniu najdłuższego dystansu 1 km. W zeszłym roku warunki były niemalże identyczne i tego dystansu nie ukończyło dwóch, a w tym sezonie jeden zawodnik.

  Nieco przyjaźniej było tydzień później w niedalekiej Stężycy pod Dęblinem, gdzie w starorzeczu Wisły zmierzono w dniu zawodów 3,3°C, ale w zamian za to było wilgotno i wietrznie, a powietrze sięgało 3°C.

  W wymienionych zawodach startowało troje zawodników reprezentujących Wareckie Morsy: Katarzyna Macewicz, Jacek Winiarczyk i Artur Jagieliński. W tym sezonie zawody w cyklu Pucharu Polski „Ice Cup Poland’’ mają się ku końcowi, a przed zimową pływacką rodziną pozostał już tylko start w dalekim Wolinie, a pływać będą w Cieśninie Dziwna – ta nazwa jest zdecydowanie adekwatna, bo nigdy nie wiadomo jak zachowają się prądy wody w cieśninie. A jak będzie i jakie ostatecznie wyniki osiągną nasi zawodnicy w zawodach i całym cyklu Ice Cup Poland, podamy w następnym wydaniu Kuriera.

  Wyniki:

  Ełk, 26.02.2023

  Temperatura wody 1,5°C, powietrze 0-2°C, słonecznie

  Katarzyna Macewicz – 50 m stylem klasycznym (żabka), czas 1:07;22 – 5 miejsce wśród kobiet

  Jacek Winiarczyk – 100 m styl dowolny, 1:29;47 – 9 miejsce

  1000 m, 21:05;63 – 5 miejsce

  Stężyca, 3.03.2023

  Temperatura wody 3,3°C, powietrze 3°C, wietrznie

  Jacek Winiarczyk – 1000 m, czas 19:19 min – 7 miejsce

  250 m, czas 4:08 min – 2 miejsce

  Artur Jagieliński – 250 m, czas 5:12 min – 10 miejsce

  Wareckie Morsy

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE