25.8 C
Warka
piątek, 22 września, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejZnamy uczestników konkursu „SpłyWarka”

  Znamy uczestników konkursu „SpłyWarka”

  29 lipca 2023 r. odbędzie się już XI. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Turystycznej „SpłyWarka”. W tym roku zainteresowanie Festiwalem przerosło oczekiwania organizatorów. Do konkursu zgłosiło się aż 22 wykonawców! 7 lipca 2023 r. komisja kwalifikacyjna w składzie: Sławomir Klimczuk, Leszek Owczarczyk i Dariusz Rączka miała niełatwe zadanie – podjęła się wyboru artystów, których zaprosi do udziału w Festiwalu.

  Do konkursu „SpłyWarka” zakwalifikowali się:

  Bez Zgrzytu

  Zespół „Bez Zgrzytu” z Milanówka funkcjonuje od 10 lat. Gra muzykę autorską z gatunku poezji śpiewanej z elementami rocka, bluesa i jazzu. Założycielem, kompozytorem muzyki i autorem tekstów jest Jacek Łocz, który przez wiele lat grał w legendarnym zespole ”Trapiści” z Podkowy Leśnej. Teksty utworów pisze również Hanna Łocz. Zespół jest laureatem festiwali: „SpłyWarka”, „Festiwal im. Jonasza Kofty”, „Festiwal im. Wojtka Bellona”, „Nocnik” i „Wrzosowisko”, pięciokrotnym laureatem Festiwalu „Bazuna”. W grudniu 2020 r. zespół nagrał debiutancką płytę „Zawołaj mnie”. W składzie zespołu występują: Jacek Łocz (gitara elektroakustyczna), Hanna Kobylańska – (wokal, bas), Krzysztof Żurek – (instrumenty klawiszowe).

  Dominik Żulicki – (nominacja: XV Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. W. Belona w Busku Zdroju)

  Dominik Żulicki pisze i komponuje piosenki poetyckie. Jak sam o sobie mówi: „Raczej nie sprawiam kłopotów. Raczej się niewiele różnię od innych.” Kilka lat temu na jego drodze los postawił Jerzego Kobylińskiego – efektem tego spotkania jest autorska płyta pt.: „Gdy nadejdzie czas”, której premiera zaplanowana jest na wrzesień tego roku. W tym roku wziął udział w 15. Festiwalu im. Wojtka Belona „Niechaj zabrzmi bukowina” podczas którego otrzymał wyróżnienie i nominację do Festiwalu „SpłyWarka”. Nie lubi o sobie wiele mówić, woli śpiewać…

  Grzegorz Paczkowski

  Grzegorz Paczkowski jest wykonawcą z nurtu piosenki autorskiej. Występuje od 2009 roku i ma na koncie wiele występów w domach kultury, klubach studenckich, klubokawiarniach, szkołach, muzeach czy bibliotekach. Koncertował w wielu miastach Polski m.in. w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Gdyni, Bydgoszczy, Olsztynie, Wrocławiu czy Katowicach. Uczestniczył również w przeglądach poezji śpiewanej i piosenki autorskiej. Jego najważniejsze laury festiwalowe to m.in.: I nagroda na Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” (2023), dwukrotnie zdobyta nagroda autorska im. Wojciecha Belona na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. (2015 i 2016), trzykrotnie zdobyta Nagroda Autorska im. Jacka Fałkiewicza (2016, 2017 i 2020), Nagroda Muzeum piosenki Polskiej w Opolu (2016), czy nagroda ZAKR „Kryształowy Kamerton” (2022). O sobie mówi, że pisze, aby dać wyraz stanom rodzącym się w nim w odpowiedzi na wszystko, co go spotyka i porusza. Układa melodie, żeby nadać wierszom lotność i dynamikę. Których brak przy samodzielnej, cichej lekturze. Śpiewa, bo to w miarę bezpieczny sposób na odreagowanie wewnętrznych niepokojów. W kwestii wykonawczej pozostaje wierny tradycyjnej formie pieśni na głos i gitarę. W maju 2019 roku ukazała się jego debiutancka płyta pt. „Znak Niepokoju”.

  Hania Czajkowska

  Hania Czajkowska ma 17 lat – gra na gitarze, pianinie, śpiewa i pisze piosenki. Bierze udział w wielu festiwalach. Wygrała tegoroczny Festiwal YAPA.

  HKM Szekla

  Harcerski Klub Muzyczny SZEKLA to klub muzyczny działający przy Hufcu Grodzisk Mazowiecki. HKM Szekla istnieje od 2018 roku, zajęła między innymi:

  • I miejsce – Ogólnopolski Harcerski Festiwal Artystyczny OPAL w Radomsku- kategoria soliści- Zuza Kajka (2018)
  • Wyróżnienie- Ogólnopolski Harcerski Festiwal Artystyczny OPAL w Radomsku- kategoria OPEN (2019)
  • II miejsce na Festiwalu WIOSENNE CZAROWANIE w Legionowie- kategoria OPEN (2021)
  • II miejsce na Festiwalu WIOSENNE CZAROWANIE w Legionowie- kategoria soliści (2021)
  • I miejsce na Festiwalu WIOSENNE CZAROWANIE w Legionowie- kategoria OPEN (2022)
  • I miejsce na Festiwalu ŚPIEWOGRANIEC w Tarnobrzegu (2023)

  HKM Szekla to „twórcza” kontynuacja śpiewającej Drużyny Zuchowej DZIKIE KOTY  z Grodziska Mazowieckiego.

  JAK. – (nominacja: Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej „Bazuna”)

  Zespół JAK działa od kilku(nastu) lat, wykonuje głównie piosenki autorskie do tekstów i muzyki Gabriela Manowca, JAK jest laureatem przeglądów, konkursów i festiwali piosenki poetyckiej i studenckiej (m.in. GRAND PRIX dla lidera zespołu Gabriela Manowca w III Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Poetyckiej i Turystycznej „Przy kominku” – Kielce 2014, Nagroda im. Andrzeja Koczewskiego oraz wyróżnienie – 42. Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA 2017, I nagroda za wykonanie i I nagroda za piosenkę „Księżyce” – Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej – Danielka 2017, Grand Prix XI Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki im. Wojtka Belona „Niechaj zabrzmi Bukowina” – Busko – Zdrój 2018, a ostatnio w sierpniu 2022 roku podczas 55. Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdy Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie grupa została laureatem II miejsca w kategorii „Najlepszy wykonawca” oraz nagrody specjalnej artystycznej „PIWNICY POD SOWAMI” we Wrocławiu, ponadto wyróżnienie otrzymała „Piosenka o poranku” – sł. muz. Gabriel Manowiec w kategorii „Najlepsza piosenka”. Zespół nagrał 2 płyty CD „Księżyce” oraz koncertową „Pieśni słów” (Radio Rzeszów).

  Maryleen

  Trio z Kędzierzyna Koźla grające akustycznie autorskie piosenki z pogranicza poezji śpiewanej i bluesa. Na koncie mają dwie płyty: „odpowiedź znajdziesz w sobie” oraz „Koło czasu mknie dalej”. Zdobyli wyróżnienia w ogólnopolskich festiwalach:

  I miejsce „Niechaj zabrzmi Bukowina” (05.2020 Busko Zdrój),

  I miejsce Festiwal „ SpłyWarka”(07.2022 Warka),

  II miejsce  Festiwal: „Wrzosowisko” (09.2019 Kędzierzyn-Koźle),

  III miejsce „Kwiaty na Kamieniach” (06.2022 Bytom),

  wyróżnienie „Kropka” (07.2022 Głuchołazy).

  Ewelina Mihułka – wokal, Jarek Malajka – bas, Henryk Vogt – gitara.

  Pod prąd

  Wspólną przygodę zaczęli w 2015 r., ale dopiero 2 lata temu „wrócilili do korzeni” czyli piosenki turystyczno-poetyckiej. Od 2021 roku wystąpili na: „Yapie”, „Bakcynaliach”, „Przy Kominku”, „Nocniku”, „Danielce”, „SpłyWarce”, ostatnio w Żaganiu i na „Bazunie”. Grają własną, autorską muzykę, coraz częściej korzystamy z twórczości Wiesławy Kwinto-Koczan oraz Aleksandra Sobali.

  Przedwieczór

  Przedwieczór to duet wokalistki Barbary Majewskiej i gitarzysty Radosława Laskowskiego. Są laureatami takich festiwali jak 30. Finał Turnieju Poezji Śpiewanej w ramach OKR, VI Międzynarodowy Festiwal Szlakiem Bardów 2022,34. Biłgorajskie Spotkania z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską 2022, FOPA Ślesin 2023 i Kwiaty na Kamieniach Bytom 2023.

  Ponad Chmurami

  Ponad Chmurami to zespół pochodzący z Bystrzycy Kłodzkiej. Wykonują utwory do wierszy polskich poetek i poetów, m.in. Marii Konopnickiej, Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej, Wiesławy Kwinto- Koczan (WUKI), Krzysztofa Kasperczyka czy Krzysztofa Cezarego Buszmana.

  Suma pragnień

  Suma pragnień laureaci największych festiwali piosenki autorskiej m. in. „Bakcynalia”, „Przy Kominku”. Repertuar zespołu tworzą autorskie utwory, osadzone w pogodnych akustycznych brzmieniach.

  Tomasz Wolak

  Pianista, organista (organy Hammonda), wokalista. Występuje solo lub ze swoim zespołem Rock Band. Wykonuje piosenkę poetycką, literacką, rockową, progresywną i inne.

  Wika i Maciej Kałamarscy

  Wika i Maciej Kałamarscy poznali się w szkole średniej w związku z przeglądem piosenki poetyckiej. Wiktoria pisze teksty od dawna z potrzeby uchwycenia i zamknięcia różnych emocji. Niektóre z nich zostały zgromadzone w tomiku poezji „Wcielenia”, który wydała w 2020 roku, a pod koniec kwietnia tego roku nakładem wydawnictwa Liberum Verbum ukazał się tomik „Motyle”. Para razem tworzy aranżacje muzyczne i nie zawsze są to piosenki, czasem to „wierszenki” czyli wiersze recytowane do muzyki. Od 2018 roku wzięli udział w różnych festiwalach i przeglądach piosenki poetyckiej, na których zdobyli wiele wyróżnień i nagród. W związku z planami wydania płyty skład zespołu wzbogacają kolejni muzycy.

  Skład zespołu:

  Wika Kałamarska – wokal, przeszkadzajki,

  Maciej Kałamarski – gitara.

  O sobie mówią: Móc grać i śpiewać, to radość, nawet, gdy tekst i melodia wcale wesołe nie są. Bywają różne chwile. Niektóre chcemy zatrzymać, inne przetrzymać. Ale doświadczyliśmy, że radość dzielona się mnoży, a smutku ubywa – taka matematyka.

  Nagrody i wyróżnienia:

  • I Edycja Przeglądu Odra zorganizowanego przez Leszka Kopcia-I miejsce,
  • Bazuna- laureaci 48 i 49 edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Studenckiej Bazuna,
  • 53 Giełda piosenki w Szklarskiej Porębie- 3 miejsce w kategorii” Najlepsza Piosenka” oraz wyróżnienie w kategorii „ Najlepsza Piosenka”,
  • Kropka 2022- Wyróżnienie,
  • Wrzosowisko 2022- III miejsce,
  • Przegląd Pieśniarzy Wrocław- I miejsce
  • Spotkanie z Piosenką Turystyczną i Żeglarską Żagań 2023- Wyróżnienie.

  Z dna szuflady

  Projekt Z DNA SZUFLADY działa od początku 2022, najpierw jako duet liryczno-makabryczny, obecnie jako samodzielny twór. Koncertuje po całej Polsce. Krzysztof Grzela brał udział m. in. w festiwalach: KROPKA (2020), SPŁYWARKA (2022), WRZOSOWISKO (2022), PUZZLE KULTURY (2022), Z INNEJ BECZKI w Bydgoszczy (2022), YAPA (2023). W lutym 2023 ukazała się jego debiutancka płyta ”10/40”.

  Katarzyna KAHER Zawadzka

  Katarzyna jest pasjonatką muzyki. Śpiewa, komponuje, gra na gitarze. Mieszka w Lublinie, gdzie studiuje Animację Kultury.

  ZaSkoczeni

  ”ZaSkoczeni” czyli Justyna Siwołowska – wokal i Kamil Skoczek – gitara, to spontaniczny projekt muzyczny, który powstał zupełnie przypadkiem, zaskakując ich samych. Wspólna muzyczna przygoda rozpoczęła się w październiku 2022 roku. Artyści sięgnęli do rodzinnej szuflady po dotychczas nieznane światu utwory napisane 40 lat temu. Przygotowują również własne interpretacje znanych utworów, które kształtowały muzycznie. Jak sami mówią: „Nowe aranżacje sprawiają nam dużo radości, którą chcemy z wami dzielić. Dziś stawiamy pierwsze kroki jako autorzy tekstów i muzyki, mamy nadzieję, że nie zostaną one tylko w szufladzie.”

   

  Organizatorzy 11. SpłyWarki:

  • Samorząd Warki
  • Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”
  • Sławomir Klimczuk
  • Leszek Owczarczyk
  • Dariusz Rączka

  Współorganizatorzy:

  • Samorząd Województwa Mazowieckiego
  • Powiat Grójecki
  • Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
  • Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

  Partnerzy:

  • Buskie Samorządowe Centrum Kultury
  • Zakład Usług Komunalnych w Warce Sp. z o.o.

  Patronat Honorowy:

  • Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik
  • Starosta Grójecki – Krzysztof Ambroziak
  • Burmistrz Warki – Dariusz Gizka

  Patronat Medialny (stan na kwiecień 2023):

  • RDC – Radio dla Ciebie
  • Radio Ostrowiec
  • Gazeta Jabłonka
  • Gazeta Nowe Dni
  • Gazeta Kurier Warecki
  • www.grojeckie24.pl
  • www.warka24.pl
  • www.gminawarka.pl
  • www.tv.warka.pl
  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE