Więcej
    Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejZnamy uczestników konkursu „SpłyWarka”

    Znamy uczestników konkursu „SpłyWarka”

    29 lipca 2023 r. odbędzie się już XI. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Turystycznej „SpłyWarka”. W tym roku zainteresowanie Festiwalem przerosło oczekiwania organizatorów. Do konkursu zgłosiło się aż 22 wykonawców! 7 lipca 2023 r. komisja kwalifikacyjna w składzie: Sławomir Klimczuk, Leszek Owczarczyk i Dariusz Rączka miała niełatwe zadanie – podjęła się wyboru artystów, których zaprosi do udziału w Festiwalu.

    Do konkursu „SpłyWarka” zakwalifikowali się:

    Bez Zgrzytu

    Zespół „Bez Zgrzytu” z Milanówka funkcjonuje od 10 lat. Gra muzykę autorską z gatunku poezji śpiewanej z elementami rocka, bluesa i jazzu. Założycielem, kompozytorem muzyki i autorem tekstów jest Jacek Łocz, który przez wiele lat grał w legendarnym zespole ”Trapiści” z Podkowy Leśnej. Teksty utworów pisze również Hanna Łocz. Zespół jest laureatem festiwali: „SpłyWarka”, „Festiwal im. Jonasza Kofty”, „Festiwal im. Wojtka Bellona”, „Nocnik” i „Wrzosowisko”, pięciokrotnym laureatem Festiwalu „Bazuna”. W grudniu 2020 r. zespół nagrał debiutancką płytę „Zawołaj mnie”. W składzie zespołu występują: Jacek Łocz (gitara elektroakustyczna), Hanna Kobylańska – (wokal, bas), Krzysztof Żurek – (instrumenty klawiszowe).

    Dominik Żulicki – (nominacja: XV Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. W. Belona w Busku Zdroju)

    Dominik Żulicki pisze i komponuje piosenki poetyckie. Jak sam o sobie mówi: „Raczej nie sprawiam kłopotów. Raczej się niewiele różnię od innych.” Kilka lat temu na jego drodze los postawił Jerzego Kobylińskiego – efektem tego spotkania jest autorska płyta pt.: „Gdy nadejdzie czas”, której premiera zaplanowana jest na wrzesień tego roku. W tym roku wziął udział w 15. Festiwalu im. Wojtka Belona „Niechaj zabrzmi bukowina” podczas którego otrzymał wyróżnienie i nominację do Festiwalu „SpłyWarka”. Nie lubi o sobie wiele mówić, woli śpiewać…

    Grzegorz Paczkowski

    Grzegorz Paczkowski jest wykonawcą z nurtu piosenki autorskiej. Występuje od 2009 roku i ma na koncie wiele występów w domach kultury, klubach studenckich, klubokawiarniach, szkołach, muzeach czy bibliotekach. Koncertował w wielu miastach Polski m.in. w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Gdyni, Bydgoszczy, Olsztynie, Wrocławiu czy Katowicach. Uczestniczył również w przeglądach poezji śpiewanej i piosenki autorskiej. Jego najważniejsze laury festiwalowe to m.in.: I nagroda na Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” (2023), dwukrotnie zdobyta nagroda autorska im. Wojciecha Belona na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. (2015 i 2016), trzykrotnie zdobyta Nagroda Autorska im. Jacka Fałkiewicza (2016, 2017 i 2020), Nagroda Muzeum piosenki Polskiej w Opolu (2016), czy nagroda ZAKR „Kryształowy Kamerton” (2022). O sobie mówi, że pisze, aby dać wyraz stanom rodzącym się w nim w odpowiedzi na wszystko, co go spotyka i porusza. Układa melodie, żeby nadać wierszom lotność i dynamikę. Których brak przy samodzielnej, cichej lekturze. Śpiewa, bo to w miarę bezpieczny sposób na odreagowanie wewnętrznych niepokojów. W kwestii wykonawczej pozostaje wierny tradycyjnej formie pieśni na głos i gitarę. W maju 2019 roku ukazała się jego debiutancka płyta pt. „Znak Niepokoju”.

    Hania Czajkowska

    Hania Czajkowska ma 17 lat – gra na gitarze, pianinie, śpiewa i pisze piosenki. Bierze udział w wielu festiwalach. Wygrała tegoroczny Festiwal YAPA.

    HKM Szekla

    Harcerski Klub Muzyczny SZEKLA to klub muzyczny działający przy Hufcu Grodzisk Mazowiecki. HKM Szekla istnieje od 2018 roku, zajęła między innymi:

    • I miejsce – Ogólnopolski Harcerski Festiwal Artystyczny OPAL w Radomsku- kategoria soliści- Zuza Kajka (2018)
    • Wyróżnienie- Ogólnopolski Harcerski Festiwal Artystyczny OPAL w Radomsku- kategoria OPEN (2019)
    • II miejsce na Festiwalu WIOSENNE CZAROWANIE w Legionowie- kategoria OPEN (2021)
    • II miejsce na Festiwalu WIOSENNE CZAROWANIE w Legionowie- kategoria soliści (2021)
    • I miejsce na Festiwalu WIOSENNE CZAROWANIE w Legionowie- kategoria OPEN (2022)
    • I miejsce na Festiwalu ŚPIEWOGRANIEC w Tarnobrzegu (2023)

    HKM Szekla to „twórcza” kontynuacja śpiewającej Drużyny Zuchowej DZIKIE KOTY  z Grodziska Mazowieckiego.

    JAK. – (nominacja: Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej „Bazuna”)

    Zespół JAK działa od kilku(nastu) lat, wykonuje głównie piosenki autorskie do tekstów i muzyki Gabriela Manowca, JAK jest laureatem przeglądów, konkursów i festiwali piosenki poetyckiej i studenckiej (m.in. GRAND PRIX dla lidera zespołu Gabriela Manowca w III Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Poetyckiej i Turystycznej „Przy kominku” – Kielce 2014, Nagroda im. Andrzeja Koczewskiego oraz wyróżnienie – 42. Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA 2017, I nagroda za wykonanie i I nagroda za piosenkę „Księżyce” – Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej – Danielka 2017, Grand Prix XI Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki im. Wojtka Belona „Niechaj zabrzmi Bukowina” – Busko – Zdrój 2018, a ostatnio w sierpniu 2022 roku podczas 55. Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdy Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie grupa została laureatem II miejsca w kategorii „Najlepszy wykonawca” oraz nagrody specjalnej artystycznej „PIWNICY POD SOWAMI” we Wrocławiu, ponadto wyróżnienie otrzymała „Piosenka o poranku” – sł. muz. Gabriel Manowiec w kategorii „Najlepsza piosenka”. Zespół nagrał 2 płyty CD „Księżyce” oraz koncertową „Pieśni słów” (Radio Rzeszów).

    Maryleen

    Trio z Kędzierzyna Koźla grające akustycznie autorskie piosenki z pogranicza poezji śpiewanej i bluesa. Na koncie mają dwie płyty: „odpowiedź znajdziesz w sobie” oraz „Koło czasu mknie dalej”. Zdobyli wyróżnienia w ogólnopolskich festiwalach:

    I miejsce „Niechaj zabrzmi Bukowina” (05.2020 Busko Zdrój),

    I miejsce Festiwal „ SpłyWarka”(07.2022 Warka),

    II miejsce  Festiwal: „Wrzosowisko” (09.2019 Kędzierzyn-Koźle),

    III miejsce „Kwiaty na Kamieniach” (06.2022 Bytom),

    wyróżnienie „Kropka” (07.2022 Głuchołazy).

    Ewelina Mihułka – wokal, Jarek Malajka – bas, Henryk Vogt – gitara.

    Pod prąd

    Wspólną przygodę zaczęli w 2015 r., ale dopiero 2 lata temu „wrócilili do korzeni” czyli piosenki turystyczno-poetyckiej. Od 2021 roku wystąpili na: „Yapie”, „Bakcynaliach”, „Przy Kominku”, „Nocniku”, „Danielce”, „SpłyWarce”, ostatnio w Żaganiu i na „Bazunie”. Grają własną, autorską muzykę, coraz częściej korzystamy z twórczości Wiesławy Kwinto-Koczan oraz Aleksandra Sobali.

    Przedwieczór

    Przedwieczór to duet wokalistki Barbary Majewskiej i gitarzysty Radosława Laskowskiego. Są laureatami takich festiwali jak 30. Finał Turnieju Poezji Śpiewanej w ramach OKR, VI Międzynarodowy Festiwal Szlakiem Bardów 2022,34. Biłgorajskie Spotkania z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską 2022, FOPA Ślesin 2023 i Kwiaty na Kamieniach Bytom 2023.

    Ponad Chmurami

    Ponad Chmurami to zespół pochodzący z Bystrzycy Kłodzkiej. Wykonują utwory do wierszy polskich poetek i poetów, m.in. Marii Konopnickiej, Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej, Wiesławy Kwinto- Koczan (WUKI), Krzysztofa Kasperczyka czy Krzysztofa Cezarego Buszmana.

    Suma pragnień

    Suma pragnień laureaci największych festiwali piosenki autorskiej m. in. „Bakcynalia”, „Przy Kominku”. Repertuar zespołu tworzą autorskie utwory, osadzone w pogodnych akustycznych brzmieniach.

    Tomasz Wolak

    Pianista, organista (organy Hammonda), wokalista. Występuje solo lub ze swoim zespołem Rock Band. Wykonuje piosenkę poetycką, literacką, rockową, progresywną i inne.

    Wika i Maciej Kałamarscy

    Wika i Maciej Kałamarscy poznali się w szkole średniej w związku z przeglądem piosenki poetyckiej. Wiktoria pisze teksty od dawna z potrzeby uchwycenia i zamknięcia różnych emocji. Niektóre z nich zostały zgromadzone w tomiku poezji „Wcielenia”, który wydała w 2020 roku, a pod koniec kwietnia tego roku nakładem wydawnictwa Liberum Verbum ukazał się tomik „Motyle”. Para razem tworzy aranżacje muzyczne i nie zawsze są to piosenki, czasem to „wierszenki” czyli wiersze recytowane do muzyki. Od 2018 roku wzięli udział w różnych festiwalach i przeglądach piosenki poetyckiej, na których zdobyli wiele wyróżnień i nagród. W związku z planami wydania płyty skład zespołu wzbogacają kolejni muzycy.

    Skład zespołu:

    Wika Kałamarska – wokal, przeszkadzajki,

    Maciej Kałamarski – gitara.

    O sobie mówią: Móc grać i śpiewać, to radość, nawet, gdy tekst i melodia wcale wesołe nie są. Bywają różne chwile. Niektóre chcemy zatrzymać, inne przetrzymać. Ale doświadczyliśmy, że radość dzielona się mnoży, a smutku ubywa – taka matematyka.

    Nagrody i wyróżnienia:

    • I Edycja Przeglądu Odra zorganizowanego przez Leszka Kopcia-I miejsce,
    • Bazuna- laureaci 48 i 49 edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Studenckiej Bazuna,
    • 53 Giełda piosenki w Szklarskiej Porębie- 3 miejsce w kategorii” Najlepsza Piosenka” oraz wyróżnienie w kategorii „ Najlepsza Piosenka”,
    • Kropka 2022- Wyróżnienie,
    • Wrzosowisko 2022- III miejsce,
    • Przegląd Pieśniarzy Wrocław- I miejsce
    • Spotkanie z Piosenką Turystyczną i Żeglarską Żagań 2023- Wyróżnienie.

    Z dna szuflady

    Projekt Z DNA SZUFLADY działa od początku 2022, najpierw jako duet liryczno-makabryczny, obecnie jako samodzielny twór. Koncertuje po całej Polsce. Krzysztof Grzela brał udział m. in. w festiwalach: KROPKA (2020), SPŁYWARKA (2022), WRZOSOWISKO (2022), PUZZLE KULTURY (2022), Z INNEJ BECZKI w Bydgoszczy (2022), YAPA (2023). W lutym 2023 ukazała się jego debiutancka płyta ”10/40”.

    Katarzyna KAHER Zawadzka

    Katarzyna jest pasjonatką muzyki. Śpiewa, komponuje, gra na gitarze. Mieszka w Lublinie, gdzie studiuje Animację Kultury.

    ZaSkoczeni

    ”ZaSkoczeni” czyli Justyna Siwołowska – wokal i Kamil Skoczek – gitara, to spontaniczny projekt muzyczny, który powstał zupełnie przypadkiem, zaskakując ich samych. Wspólna muzyczna przygoda rozpoczęła się w październiku 2022 roku. Artyści sięgnęli do rodzinnej szuflady po dotychczas nieznane światu utwory napisane 40 lat temu. Przygotowują również własne interpretacje znanych utworów, które kształtowały muzycznie. Jak sami mówią: „Nowe aranżacje sprawiają nam dużo radości, którą chcemy z wami dzielić. Dziś stawiamy pierwsze kroki jako autorzy tekstów i muzyki, mamy nadzieję, że nie zostaną one tylko w szufladzie.”

     

    Organizatorzy 11. SpłyWarki:

    • Samorząd Warki
    • Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”
    • Sławomir Klimczuk
    • Leszek Owczarczyk
    • Dariusz Rączka

    Współorganizatorzy:

    • Samorząd Województwa Mazowieckiego
    • Powiat Grójecki
    • Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
    • Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

    Partnerzy:

    • Buskie Samorządowe Centrum Kultury
    • Zakład Usług Komunalnych w Warce Sp. z o.o.

    Patronat Honorowy:

    • Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik
    • Starosta Grójecki – Krzysztof Ambroziak
    • Burmistrz Warki – Dariusz Gizka

    Patronat Medialny (stan na kwiecień 2023):

    • RDC – Radio dla Ciebie
    • Radio Ostrowiec
    • Gazeta Jabłonka
    • Gazeta Nowe Dni
    • Gazeta Kurier Warecki
    • www.grojeckie24.pl
    • www.warka24.pl
    • www.gminawarka.pl
    • www.tv.warka.pl
    Dworek na Długiej
    Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
    Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

    NAJPOPULARNIEJSZE