Więcej
  Strona głównaInstytucje100 lat Klubu Sportowego Warka 

  100 lat Klubu Sportowego Warka 

  24 czerwca 2023 r. na Stadionie Miejskim w Warce odbyły się uroczyste obchody Jubileuszowe Klubu Sportowego Warka. Dzień wcześniej o godzinie 18:00 w kościele pw. św. Mikołaja Biskupa w Warce została odprawiona Msza Święta za zmarłych i obecnych członków klubu. Następnie od rana 24 czerwca na stadionie Miejskim odbył się turniej dla młodych adeptów futbolu – wystąpiło aż 28 drużyn, prawie 300 zawodniczek i zawodników. Przed rozdaniem pucharów wystąpił wicemistrz świata w teqballu Adrian Duszak.

  O godzinie 15:30 największe wydarzenie obchodów mecz Gwiazd Reprezentacji Polski z KS WARKA Oldboy. W drużynie Gwiazd wystąpili byli reprezentanci Polski: Tomasz Hajto, Michał Żewłakow, Sławomir Majak, Piotr Świerczewski i wielu innych, w drużynie Gospodarzy wystąpili byli zawodnicy naszego klubu w tym największa gwiazda – Zygmunt Kalinowski – wychowanek klubu Mistrz Polski i uczestnik Mistrzostw Świata 1974 roku. Trenerem drużyny był Dariusz Karczewski. Mecz Gwiazd Komentowali Dariusz Szpakowski i Dyrektor CeSiR Warka Paweł Maciejewski. Przed meczem dla licznie zgormadzonej publiczności wystąpiła Miejska Orkiestra Dęta Moderato.

  W przerwie meczu dla obecnych i byłych zawodników życzenia jubileuszowe złożyli: Burmistrz Warki Dariusz Gizka oraz Wicemarszałek woj. Mazowieckiego Rafał Rajkowski. Następnie zostały wręczone okolicznościowe medale dla byłych i obecnych zawodników którzy grali w Seniorach i Juniorach w latach, gdzie na mecze jeździło się razem z seniorami.

  Po meczu w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego odbyła się uroczysta gala podsumowująca historię Klubu. Został odczytany i przedstawiony rys historyczny.

  Zarząd klubu dziękuje Komitetowi Organizacyjnemu za prawie roczne przygotowania do Obchodów.

  Dziękujemy Samorządowi Warki na czele z Burmistrzem Warki Dariuszem Gizką za pomoc i dofinansowanie obchodów.

  Dziękujemy wszystkim Instytucjom, Partnerom i Darczyńcom, którzy wsparli organizację wydarzenia: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Urząd Marszałkowski woj. Mazowieckiego, Centrum Sportu i Rekreacji Warka, ZUK Warka, Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, MZPN,PZPN, ROZPN, Starostwo Powiatowe Grójec, Deso, Klondaik, Kifato Polska, Jan-Pom, MA-KOLOR-EKO, Auto Kurs, Wartrans, Restauracja Albero, GTW, Matlakowski Com, Prima Auto, Geyer Hosaja, Wodziński, Zbisław Zatorski, Trans Med, Mirax, Zbigniew Wierzchowski, Agro Interstar, Hotel Sielanka nad Pilicą, Dwa Jabłka, Artsanit, Advantic, Advachem Sp. z o. o, Zyko-Dróg, Bank Spółdzielczy Warka, Deltima, DWM, Serwis Opon P. Mrowiński, Sokołów, No 1 Eventy,  Dan-Tech, Drogmar, PRID Grójec, Gospodarstwo Sadownicze Adam Podymniak, Twój Owoc, Skowron, MCMS Warka, KEEZA, Cendex, DARMILK, Prima Group, Kr Sport, Amnis Energia, Enerset Sp. z o.o.

  KS Warka

  100 lat historii Klubu Sportowego WARKA

  Wraz z końcem I wojny światowej Polska odzyskuje niepodległość. Koniec wojny jest również początkiem budowy życia politycznego, gospodarczego, kulturalnego oraz sportowego w całym kraju. Tak też dzieje się w Warce.                                                   

  W relacjach działaczy (najbardziej znane nazwiska to Gut, Gajewski, Grzelewski) genezy powstania Klubu Sportowego w Warce upatruje się na rok 1923. Na ten okres datuje się pierwsze wzmianki o działalności Towarzystwa Sportowego „Sokół” lub Klubu Sportowego „Przebój.” Konkretnej daty nie udało się ustalić aż do dziś, dlatego też pozostaje data umowna – i jest nią właśnie 1923 rok.

  Okres okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej wiąże się z zahamowaniem działalności kulturalnej i sportowej. Pomimo trudności, odbywają się jednak mecze piłkarskie oraz inne zawody sportowe.

  Trudne czasy powojenne to przede wszystkim brak infrastruktury oraz brak zaufania publicznego. Mimo wszystko udaje się w roku 1947 stworzyć statut WKS Pilica (czyli Wareckiego Klubu Sportowego Pilica), pod którym podpisuje się 15 warczan. Struktury sportowe w okresie powojennym były bardzo skomplikowane, często powiązane z polityką i wojskiem (istniały tzw. resorty, zrzeszenia, patronaty – Stal, Spójnia, Ogniwa, Związki Zawodowe).

  Przy klubie, oprócz piłkarzy, zaczęły działać liczne sekcje: koszykarska, siatkarska, lekkoatletyczna. Pojawili się także szachiści. W formie wielosekcyjnej klub funkcjonował do 1996 roku.        

  W latach 1945-1997 na rzecz klubu pracowało wiele osób. W jego rozwój w sposób szczególny zaangażowane były rodziny Gajewskich, Gwardysów, Grzelewskich, Wąsików, Brodowiczów oraz Strachotów. Swój znaczący wkład wniosły także zakłady pracy i ich zarządcy (Sławomir Susik  z Warwinu, Zdzisław Lejman z Browaru, z FUM-u Krzysztof Trzepla, Józef Podkowiński oraz Tadeusz Tetkowski), włodarze miasta (Tadeusz Kulawik, Teresa Pawelczyk, Stefan Ambroż, Marian Górski) oraz wiele innych osób oraz podmiotów których nie sposób wymienić.  

  Na przestrzeni lat w klubie zagrało wielu wspaniałych i utalentowanych zawodników. O prawdziwym sportowym sukcesie i poważnej karierze piłkarskiej można mówić w przypadku Zygmunta Kalinowskiego, który z wareckiego klubu przeszedł do Legii Warszawa, a następnie zadebiutował w reprezentacji Polski. 

  To jednak nie jedyne nazwisko warte wymienienia. Historię klubu tworzyli także inni sportowcy, trenerzy i działacze, między innymi Stanisław Kowalski, Tadeusz Kulawik, Jan Sitnik, Marek Gajewski, Marta Skrzypińska-Mikołajczyk, Benek Grzeszczak, Tadeusz Sikorowski, Wiesław Wolski, Mieczysław Rudzki i wielu innych.

  Ważną datą w historii klubu jest 3 maja 1992. Wtedy został wyświęcony sztandar Wareckiego Klubu Sportowego Pilica Pułaski Warka.

  Sto lat funkcjonowania nie mogło minąć bez trudności. Ich kulminacja nastąpiła 8 kwietnia 1997 roku. W wyniku problemów finansowych i organizacyjnych doszło do likwidacji klubu i wykreślenia go z rejestru.

  W międzyczasie w 1996 roku powstał nowy, jednosekcyjny klub – kontynuator tradycji. Zaczęła się nowa historia – tylko piłka nożna. Pojawiła się także nowa nazwa: Klub Sportowy Warka. Pierwszym prezesem został wybrany Jan Pomian. W kolejnych latach prezesami byli: śp. Janusz Malinowski, Tadeusz Sosiński, śp. Władysław Regulski oraz Sławomir Ignacak. Od 2012 roku aż do dziś funkcję prezesa nieprzerwanie sprawuje Stanisław Sowiński.

  Nowe czasy – nowe wyzwania.           

  Najnowsza historia to kompleksowy remont boiska bocznego, budynku klubowego, wymiana ogrodzenia, montaż nawodnienia płyt boiska. Inwestycje zostały zrealizowane dzięki wysiłkowi działaczy oraz Rady Gminy z Burmistrzem Dariuszem Gizką na czele.

  W 2015 roku nastąpiło przekazanie całego obiektu piłkarskiego gminie Warka. Nowy zarządca, Centrum Sportu i Rekreacji, przy ścisłej współpracy z klubem kontynuuje rozpoczęte prace modernizacyjne i inwestycyjne: przebudowano boisko boczne w kompleks piłkarsko–lekkoatletyczny. Dało to możliwość korzystania z obiektu wszystkim mieszkańcom gminy Warka, w tym w szczególności lekkoatletom i piłkarzom. 

  Piłkarze-seniorzy w ostatnich latach przeżywali lepsze i gorsze sezony. Pojawiły się zarówno awanse do V i IV ligi, jak i spadki do ligi okręgowej, w której to rywalizują od dwóch lat.

  W  2014r. rozpoczęto nabór dzieci do akademii klubu dla najmłodszych roczników. Jednak to dopiero objęcie funkcji dyrektora sportowego w klubie przez Kamila Witkowskiego w 2016 roku spowodowało, że rozwój akademii nabrał rozpędu a z roku na rok liczba dzieci i roczników systematycznie się powiększała. Obecnie w akademii szkoli się około 200 dzieci i młodzieży od 4 do 16 roku życia, którzy zgłaszani są do rozgrywek ROZPN oraz MZPN. Klub organizuje również turnieje oraz imprezy, na które przyjeżdżają drużyny z całego Mazowsza a także letnie obozy piłkarskie, które cieszą się coraz większą popularnością. Akademia bierze również udział w certyfikacji szkółek piłkarskich i aktualnie posiada zieloną gwiazdkę przyznaną przez PZPN.

  Głównym celem dzisiejszych włodarzy klubu  jest propagowanie piłki nożnej jako sportu masowego i stworzenie optymalnych warunków do uprawiania tego sportu przez jak największą grupę dzieci i młodzieży szkolnej, a także wychowanie jak największej liczby zawodników dla potrzeb pierwszej drużyny. Ale kto wie, może również dla Legii? Manchesteru? Czy Barcelony?

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE