Więcej
  Strona głównaBlogiCzytamy „Nad Niemnem” – 12. odsłona Narodowego Czytania.

  Czytamy „Nad Niemnem” – 12. odsłona Narodowego Czytania.

  Dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce Iwona Stefaniak i Starosta Grójecki Krzysztof Ambroziak zapraszają 9 września 2023 r. o godzinie 11.00 na 12. odsłonę Narodowego Czytania. To kolejne spotkanie w ramach akcji zainicjowanej w 2012 r. pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej. W tym roku lekturą będzie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej – najbardziej znana powieść autorki. Powstawała ona w latach 1886-1887, opublikowano ją w 1888 r. „Nad Niemnem” to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Powieść doczekała się dwóch ekranizacji – w 1939 r., film zaginął w czasie wojny oraz w 1986 r.

  To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – pisze w liście przewodnim Prezydent RP Andrzej Duda.

  Spotkanie odbędzie się przy Café Savannah w Centrum Edukacyjno-Muzealnym w parku na Winiarach. W kameralnej atmosferze „Nad Niemnem” będą czytali zaproszeni goście: dyrektorzy instytucji z terenu Warki i powiatu grójeckiego, samorządowcy, społecznicy, nauczyciele, a także młodzież szkolna oraz pracownicy muzeum. Organizatorzy przygotują specjalną scenografię, przy muzealnej kawiarence, w otoczeniu parkowej zieleni, w przyjaznej atmosferze.

  Przypomnijmy, że już po raz dwunasty Para Prezydencka zaprasza do wspólnego czytania. W 2012 r. wspólną lekturą był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, w latach kolejnych wśród lektur znalazły się m. in.: dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogia” Henryka Sienkiewicza, „Lalka” Bolesława Prusa, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Balladyna” Juliusza Słowackiego, „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza. Wierzymy, że wybitna wartość literacka „Nad Niemnem” oparta na barwnych opisach, wyrazistości bohaterów i narracji bogatej w liczne odwołania historyczne w wyjątkowej aurze starego parku dostarczy wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń.

  Serdecznie zapraszamy!

  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce
  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warcehttps://www.muzeumpulaski.pl
  Misją Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest kultywowanie pamięci i ochrona materialnego dziedzictwa po polsko-amerykańskim bohaterze Kazimierzu Pułaskim, polskim wychodźstwie, szczególnie do USA oraz ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego ziemi grójeckiej i Warki.

  NAJPOPULARNIEJSZE