Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na Długiej6. Wojewódzki Zlot Młodzieży odbył się w Warce

  6. Wojewódzki Zlot Młodzieży odbył się w Warce

  VI Wojewódzki Zlot Młodzieży „Odkrywamy walory krajoznawcze rzeki Pilicy” – Warka 22.09.2023 r.

  Warka, „miasto dotknięte historią”. Jedno z najstarszych miast regionu Mazowsza. Miasto, które w swoich dziejach miało wiele tragicznych kart, jak walki na przyczółku warecko-magnuszewskim, potop szwedzki, walki w okresie powstania styczniowego, wielokrotne pożary… To w tym regionie mieli swoje  korzenie znani ludzie, jak Piotr Wysocki, Kazimierz Pułaski, biskup Stanisław Ciołek… Miasto o bogatej florze i faunie. Miasto o ciekawej ofercie turystycznej dla każdej grupy wiekowej.

  Nic więc dziwnego, że Mazowieckie Forum Oddziałów PTTK wraz z Oddziałem PTTK im. Wiktora Krawczyka w Warce postanowili młodych turystów z regionu Mazowsza zaprosić  właśnie do tego miasta. Starsi turyści zlotów już dwukrotnie przebywali na gościnnych ziemiach Warki.

  Start organizatorzy wyznaczyli na terenie pięknego kompleksu zespołu pałacowo –parkowego na Winiarach, dawnej dzielnicy Warki, gdzie pod koniec XVII wieku powstał pałac. W późniejszym okresie zamieszkała w nim  rodzina Pułaskich.  Po wojnie w obiekcie powstało gimnazjum, a potem liceum. To w murach tego pałacu w 1951r. otworzono Muzeum Regionalne PTTK Powiatu Grójeckiego, a w 1967 roku  otwarto Muzeum Kazimierza Pułaskiego, poświęcone polsko-amerykańskiemu bohaterowi.

  Na Zlot do Warki przyjechali dzieci i młodzież z 19  szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz specjalnych z miejscowości: Brzeźnica, Janików, Jawor Solecki, Kozienice, Michałów, Nowa Wieś, Pionki, Radziejowice, Siedlce, Sułkowice, Warka, Warszawa, Watraszew, Wrociszew i Żyrardów. Łącznie około 300 turystów wraz z opiekunami, gośćmi i organizatorami.

  Uroczyste rozpoczęcie zlotu swoją obecnością zaszczycili Dariusz Gizka, Burmistrz Warki, Teresa Knyzio, Wiceburmistrz, Andrzej Zaręba, Radny Powiatu Grójeckiego, Iwona Stefaniak, Dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, Jan Chryzostom Czachowski oraz Grzegorz Drela, Nadleśnictwo Dobieszyn- Lasy Państwowe, Paweł Maciejak, Dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji w Warce oraz Kamil Witkowski, kierownik Strzelnicy Miejskiej w Warce.

  Po uroczystości rozpoczęcia turyści wyruszyli w trzech podgrupach pod opieką przedstawicieli wareckiego Oddziału PTTK na zwiedzanie obiektu Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego i zabytkowego parku ze ścieżką przyrodniczą. Wszystkie grupy miały okazje poznać historię i przyrodę tego miejsca dzięki przewodnikom muzealnym. W wolnej chwili zajrzeli na wystawę czasową „Muzyka w roli głównej. Polscy kompozytorzy w amerykańskim przemyśle filmowym”.

  Zauroczeni tym wyjątkowym miejscem ruszyli na nadpiliczną ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą „Dolina Pilicy”. Mieli okazję nie tylko poznać florę i faunę jednej z najdłuższych rzek Polski, lewego dopływu Wisły, ale również brać udział w grze terenowej, która sprawdzała zdobytą wcześniej wiedzę przyrodniczą. Po dotarciu na tereny „Wareckiego Malibu”, w skrzynce kontaktowej, spotkali się z przedstawicielami Nadleśnictwa Dobieszyn- Lasy Państwowe, Panami  Janem Chryzostomem Czachowskim i Grzegorzem Drelą. Przekazali oni wiele ciekawych informacji dotyczących historii i walorów krajoznawczych rzeki Pilicy. Położyli ogromny nacisk na ekologię ekosystemu rzeki i nadpilicznych lasów oraz ogromną rolę, jaką odgrywa w tej dziedzinie młode pokolenia.

  Turyści nie zapomnieli, by oddać hołd i zapalić znicz przy Kopcu  Powstańców 1863r. Wysłuchali tam również krótkiej gawędy historycznej „Ostatnie chwile płk Władysława Kononowicza”. Gdy dotarli na teren Klubu Żołnierzy Rezerwy spożyli smaczny i obfity obiad. Pokrzepieni posiłkiem przystąpili do konkursów: wiedzy o rzekach Mazowsza i o tematyce krajoznawczo-historycznej oraz strzeleckim. Największe zainteresowanie, nie tylko wśród chłopców’ wzbudził konkurs strzelecki oraz możliwość wzięcia broni do ręki i oddania 5 strzałów. Ogromne zainteresowanie wzbudziła wśród młodych i starszych turystów wystawa broni sportowej i kolekcjonerskiej. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszył się konkurs sportowy oraz gry i zabawy ruchowe.

  Na zakończenie rajdu, które uświetniła swoją obecnością Jolanta Sitarek, Wicestarosta Powiatu Grójeckiego, rozdano dyplomy i nagrody za udział w konkursach oraz dyplomy uczestnictwa dla szkół. Nagrody i dyplomy  przekazały uczestnikom Natalia Wojtyra, Prezes Mazowieckiego Forum Oddziałów PTTK, Marzena Jankowska, Wiceprezes Forum Oddziałów i Prezes Oddziału PTTK w Warce oraz Anna Kirchner, Wiceprezes Forum Oddziałów PTTK. Każdemu nagrodzonemu uścisnęła dłoń Jolanta Sitarek.

  Organizatorzy składają serdeczne  podziękowania Rodzicom z PSP z Wrociszewa i Nowej Wsi za obdarowanie uczestników zlotu owocami ze swoich sadów.

  Zlot był dofinansowany ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego, a także Zarządu Głównego PTTK

  Organizatorzy:

  • Mazowieckie Forum Oddziałów PTTK
  • Oddział PTTK im. Wiktora Krawczyka w Warce

  Patronat honorowy:

  • Marszałek Województwa Mazowieckiego
  • Starosta Grójecki
  • Burmistrz Miasta Warki

  Partnerzy:

  • Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce,
  • Klub Żołnierzy Rezerwy w Warce,
  • Centrum Sportu i Rekreacji w Warce,
  • Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej” w Warce,
  • Zakład Usług Komunalnych w Warce,
  • Zespół Szkolno–Przedszkolny w Nowej Wsi,
  • Piekarnia Kazana,
  • Addesigner.pl,
  • Nasza Tłocznia,
  • Obiad Express – Catering Warka.
  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE