Więcej
  Strona głównaInstytucjeTuryści "Jesiennego Złazu" zwiedzają świętokrzyskie

  Turyści „Jesiennego Złazu” zwiedzają świętokrzyskie

  Warecki Oddział PTTK 7 października 2023r. zaprosił młodych piechurów na 38. Jesienny Złaz Turystów. Na starcie stanęli przedstawiciele sześciu szkół: Wrociszewa, Ostrołęki, Konar, Michałowa, Sułkowic i wareckiej jedynki. Program rajdu zapowiadał się wyjątkowo ciekawie. Turyści podzielili się na dwie grupy, by ten sam program zrealizować w różnej kolejności. Pierwsza grupa dotarła najpierw do rezerwatu przyrody nieożywionej- Rezerwatu  Krzemionek Opatowskich. Rezerwat archeologiczny chroniący zespół neolitycznych kopalń krzemienia pasiastego, położony jest między wsiami Sudół, a Magonie, w województwie świętokrzyskim. Prehistoryczne kopalnie są największym i najlepiej zachowanym obiektem tego typu na święcie. Krzemień pasiasty był eksploatowany w okresie od I do połowy III tysiąclecia p. n. e. Turyści wraz z przewodnikami mieli możliwość zwiedzić bardzo ciekawe muzeum z ekspozycjami chat, strojów, sposobów pochówków, ale również przejść po terenie rezerwatu. Zobaczyć rekonstrukcje chat, tych bogatych i tych biednych. Zobaczyć narzędzia, którymi wtedy pracowali wydobywcy krzemienia. Obejrzeć rekonstrukcje różnych sposobów wydobywania kamienia. Najciekawszym jednak momentem było zwiedzanie samej kopalni. Poznanie trudnych warunków pracy ówczesnych górników, dotknięcie  magicznego krzemienia, wysłuchanie ciekawych opowieści przewodników dało  młodym turystom możliwość uruchomienia wyobraźni i przeniesienia się, chociaż na chwilę, w czasy gdy w Egipcie budowano piramidy, a mieszkańcy tego terenu wydobywali krzemień, by wykonać z niego narzędzia i przedmioty codziennego użytku.

  Następnie przejechali do Rezerwatu Przyrody Nieożywionej Skał w Krynkach na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Kamiennej.  Znajdują się w nim skały piaskowe w formie bloków, progów, urwisk, gzymsów, okapów oraz grzybków skalnych. Największa skała ma wysokość 2.5 m i szerokość 5 m. Badania wykazują, że powstały one na dnie rzeki. Są tam również niedostępne jaskinie i wąwozy, przykłady działania zjawiska krasowego. Turyści mieli możliwość zobaczyć te skałki i dotknąć ich. Sprzyjała im piękna, jesienna pogoda.

  Druga grupa „jesiennych turystów” zaczęła rajd od zwiedzania Rezerwatu Krynki, a zakończyła w Krzemionkach Opatowskich.

  Wszystkim sprzyjało słoneczko i wysoka, jak na tę porę roku, temperatura. Z żalem wsiedli do autokarów, by wrócić do deszczowej rzeczywistości- w Warce w tym czasie padało. Po raz kolejny potwierdza się zasada, iż wareccy turyści na szlaku mają szczęście do sprzyjającej pogody.

  PTTK Warka

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE