Więcej
  Strona głównaDla mieszkańcaWystawa Grupy KrakArt w Warszawie

  Wystawa Grupy KrakArt w Warszawie

  W piątkowy wieczór 13 października w Biegas Art Gallery  – Muzeum im. Bolesława Biegasa w Warszawie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Z Kalifornii do Polski. GrakArt Group”, której partnerem jest Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, a jednym z kuratorów dyrektorka Muzeum Iwona Stefaniak.

  Na wystawie prezentowane są prace siedmiu twórców Grupy KrakArt działającej od ponad 40 lat na zachodnim wybrzeżu USA w Kalifornii: Katarzyny Czerpak-Węgliński, Joanny Fodczuk-Garcia, Andrzeja Kolo-Kołodzieja, Leonarda Konpelskiego, Janusza Maszkiewicza, Tomasza Misztala i Witolda „Vito” Wójcika. Ich twórczość prezentowana była w wareckim Muzeum  w 2020 r., a w czerwcu 2023 roku artyści uczestniczyli w plenerze na terenie Warki. Wystawa w Warszawie odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który na wernisaż wystosował specjalny list gratulacyjny dla Artystów i Organizatorów.

  Wernisaż w centrum stolicy zgromadził wielu znamienitych gości, których powitała dyrektorka galerii – Agnieszka Wolska. Pomysłodawcą wystawy w Galerii Biegasa jest ceniony aktor, przyjaciel artystów Grupy KrakArt – Rafał Zawierucha, który stał się również promotorem twórczości Polaków z Kalifornii w Warszawie. Na wernisażu opowiedział o swoim spotkaniu z „Krakersami” w Los Angeles i koncepcji wystawy w Warszawie, o której marzył już kilka lat temu. Z kolei głos zabrali kuratorzy wystawy: prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz i Iwona Stefaniak dyrektorka Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, którzy podkreślili znaczenie działalności grupy na arenie międzynarodowej i wagę pokazu ich twórczości w Warszawie. Na wernisaż przybyła trójka artystów z Kalifornii: Andrzej Kolo-Kołodziej – założyciel i prezes grupy, malarz i konserwator Janusz Maszkiewicz oraz Tomasz Misztal – rzeźbiarz i malarz.

  Wernisaż zaszczyciło swoją obecnością grono przyjaciół artystów, Galerii Biegasa i wielu ludzi kultury m.in.: Stan Borys – piosenkarz i muzyk, Beata Poźniak – aktorka i reżyserka, Waldemar Malicki – pianista i satyryk czy fotografik Czesław Czapliński. Otwarciu towarzyszył koncert pianistyczny muzyki filmowej Kuby Stankiewicza.

  Na wystawie można zobaczyć m.in. prace artystów ze zbiorów Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego,  z pleneru 2023 r. oraz specjalnie przesłane z USA. Ekspozycja będzie czynna do 26 października. Polecamy i zapraszamy do zwiedzania.

  Fot. Rafał Donica

   

  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce
  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warcehttps://www.muzeumpulaski.pl
  Misją Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest kultywowanie pamięci i ochrona materialnego dziedzictwa po polsko-amerykańskim bohaterze Kazimierzu Pułaskim, polskim wychodźstwie, szczególnie do USA oraz ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego ziemi grójeckiej i Warki.

  NAJPOPULARNIEJSZE