Więcej
  Strona głównaBlogiKronika Policyjna i "Dwa słowa Komendanta"

  Kronika Policyjna i „Dwa słowa Komendanta”

  Przepisy wprowadzone w 2017 roku pozwalają na skuteczne ściganie osób, które nie płacą alimentów na dziecko. Ściganie takiej osoby może się odbywać na podstawie nakazu sądu lub wystąpienia osoby uprawnionej do alimentów. Policja może aresztować osobę uchylającą się od płacenia alimentów, a następnie skierować ją do sądu. Prawo alimentacyjne w Polsce jest bardzo skomplikowane i wymaga szczegółowej analizy. To, kiedy policja ściga za alimenty, zależy od wielu czynników. Na przykład, w przypadku gdy dłużnik nie płaci alimentów, małżonek, który jest ich beneficjentem, może dochodzić swoich praw przed sądem. Aby to zrobić, musi wystąpić z wnioskiem o wymierzenie kary grzywny lub wykonanie wyroku sądu. Warto przypomnieć, że przed zmianą trudno było przed sądem udowodnić „uporczywe” unikanie płacenia alimentów. Nowe przepisy pozwalają ścigać rodzica, który alimentów nie płacił przez trzy miesiące. Według statystyk w Komisariacie Policji w Warce w tym roku wszczęto 39 postępowań w sprawie niepłacenia alimentów, z czego aż połowa dotyczyła mieszkańców Warki.  Funkcjonariusze mają więc pełne ręce roboty. Przepisy przewidują karę do 2 lat, w przypadku, gdy dłużnik alimentacyjny naraża osobę uprawnioną na trudności w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych.

  Policjanci z Warki pracując nad sprawą podpalenia toalety zatrzymali 18-letniego obywatela Ukrainy. Zatrzymany, podejrzany jest również o kradzież portfela należącego do kasjerki jednego ze sklepów na terenie Warki oraz kradzieży telefonu komórkowego mieszkańcowi Warki. Jak ustalili policjanci nastolatek prawdopodobnie palił papier toaletowy i inne papierowe kartony w toalecie toi-toi usytuowanym w Warce przy ul. Wysockiego. W kabinie toalety została uszkodzona podłoga, a jej właściciel – Zakład Usług Komunalnych w Warce oszacował straty na 1929 złotych.18-latek w rozmowie z policjantami przyznał się do uszkodzenia toalety, nie potrafił jednak wyjaśnić dlaczego to zrobił. Ponadto w trakcie czynności, policjanci na podstawie zabezpieczonych nagrań z monitoringów rozpoznali, że zatrzymany mężczyzna 2 listopada br. dokonał kradzieży portfela z zawartością dokumentów i pieniędzy należących do kasjerki jednego ze sklepów usytuowanego na terenie Warki. Natomiast do kradzieży telefonu doszło 11 listopada br. przy ul. Senatorskiej w Warce gdzie pokrzywdzony 18-latek został zapytany przez obywatela Ukrainy, czy ten posiada telefon komórkowy i czy pozwoli mu zadzwonić z niego. Po przekazaniu urządzenia napotkanemu mężczyźnie, ten uciekł, kradnąc smartfona. Podejrzany obywatel Ukrainy w trakcie czynności procesowych przyznał się do wszystkich popełnionych przestępstw. Teraz za swoje czyny odpowie przed sądem, za co grozi mu do pięciu lat więzienia

   

  „DWA SŁOWA KOMENDANTA”

  Serdecznie Witam wszystkich mieszkańców miasta i gminy Warka. Przed nami gorący czas wyprzedaży i różnych promocji związanych ze zbliżającym się dniem określanym jako „Black Friday”. Strony internetowe i reklamy w social – mediach będą kusiły nas niskimi cenami produktów i innymi korzystnymi ofertami. Pamiętajmy, aby w tym czasie nie stracić zdrowego rozsądku, nie dać się nabrać na fałszywe oferty i nie stracić pieniędzy. Stosując się do kilku wskazówek zmniejszymy ryzyko stania się ofiarą cyberprzestępców.

  Zbliżający się czas promocji i wyprzedaży, związanych ze zbliżającym się dniem określanym jako „Black Friday”, to okres wzmożonej aktywności cyberprzestępców. Wiedząc, że wiele osób będzie intensywniej przeszukiwało sieć. aby znaleźć super okazje, przestępcy dostosują swoje działania i przygotują więcej fałszywych ofert. Jak je rozpoznać, jak nie dać się nabrać oraz jak nie stracić pieniędzy i bezpiecznie dokonać zakupów? Przede wszystkim musimy wiedzieć, że fałszywe sklepy internetowe będą nas kusiły ceną towaru, która będzie atrakcyjna. Pamiętajmy, że sklep internetowy jak każda inna firma, musi posiadać adres i dane rejestracyjne – np. numery NIP i REGON. Powinien być też zamieszczony nr KRS (Krajowy Rejestr Sądowy), który można zweryfikować on-line. Wybierajmy te sklepy, które cieszą się dobrymi opiniami klientów, sprawdzajmy datę uruchomienia sklepu internetowego (im dłużej sklep funkcjonuje, tym większą mamy pewność, że jest bezpieczny). Dokonując płatności za zakupy nie korzystajmy z linków otrzymanych od niepewnych, nieznanych platform.

  Dokonując zakupów na portalach aukcyjnych płatności za zakupy, jeśli to możliwe wybierajmy opcję płatności za pobraniem, przejrzyjmy fora internetowe i zapoznajmy się z komentarzami innych klientów na temat tego sprzedawcy internetowego natomiast korespondencję w sprawie sprzedaży/zakupu starajmy się prowadzić na danym portalu aukcyjnym. Przestępcy często komunikują się w sprawie zakupu/ sprzedaży jakiejś rzeczy wykorzystując szyfrowane komunikatory. Dokonując płatności dokładnie sprawdzajmy wiadomości jakie otrzymujemy w toku płatności mobilnych i czytajmy na co wyrażamy zgodę i jaki przelew potwierdzamy, a przede wszystkim nikomu i nigdy nie udostępniajmy naszych haseł i loginów do bankowości internetowej.

  Jedną z częściej stosowanych przez cyberprzestępców metod jest włamanie na konto na portalu społecznościowym i podszywając się pod właściciela profilu, masowe rozsyłanie do wszystkich znajomych prośby o przekazanie kodu BLIK. Oszuści internetowi, podszywając się pod naszego znajomego lub członka rodziny, bardzo często dodają sformułowania, że nie mogą w tej chwili rozmawiać, żeby nie przeszkadzać, że oddzwonią za jakiś czas. Te zabiegi mają uwiarygodnić ich działania i zapobiec dalszej weryfikacji z naszej strony. Dlatego jeśli otrzymamy wiadomość z prośbą o przekazanie kodu do szybkiej płatności tzw. BLIK, upewnijmy się komu go wysyłamy dzwoniąc do tej osoby a także sprawdzając kwotę i odbiorcę podczas potwierdzania transakcji.

  Cyberprzestępcy będą starali się również dotrzeć ze swoją fałszywą ofertą promocyjną do maksymalnie dużego grona użytkowników. W związku z tym przygotowują atrakcyjnie wyglądające i bardzo korzystne cenowo oferty, zamieszczając je w social – mediach. Oferta jest tak przygotowana, aby zachęcić nas do kliknięcia w nią, a w dalszych krokach podania swoich poufnych danych do logowania w tym do bankowości internetowej, podania danych karty płatniczej. Pamiętajmy, że przekazanie takich danych na spreparowanej stronie powoduje, że przekazujemy je przestępcy.

  Z poważaniem, Komendant Komisariatu Policji w Warce /-/ kom. Paweł Lewandowski

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE