Więcej
  Strona głównaInstytucjeJeszcze Polska nie zginęła! Obchody Święta Niepodległości w PSP w Michałowie

  Jeszcze Polska nie zginęła! Obchody Święta Niepodległości w PSP w Michałowie

  Publiczna Szkoła Podstawowa w Michałowie, jako jedna ze stu szkół w Polsce i jedyna w gminie Warka, zakwalifikowała się do ogólnopolskiego konkursu „Do Hymnu”. Przedsięwzięcie to organizowane jest przez Narodowe Centrum Kultury pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zadaniem konkursowym było wspólne wykonanie, przez co najmniej połowę uczniów szkoły, Hymnu Państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych.

  15 listopada 2023 roku o godzinie 11:30 w murach naszej szkoły pojawili się znamienici goście, m.in. członkowie komisji konkursowej: prof. dr hab. Anna Domańska, prof. dr hab. Barbara Sobolczyk, pani Sekretarz Gminy Karolina Sałyga oraz druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Michałowie i Brankowie. Nasi uczniowie, w pięknym pałacowym wnętrzu ozdobionym patriotyczną szatą, w galowych strojach, z uśmiechem na twarzy oraz przepełnieni dumą, odśpiewali pieśni hymniczne. Po wprowadzeniu flagi wszystkie serca zabiły w rytm „Mazurka Dąbrowskiego”. Drugą pieśnią był średniowieczny hymn „Gaude Mater Polonia”. Jego polski tytuł brzmi „Raduj się, Matko Polsko”. Oczywiście zaśpiewaliśmy go w oryginale, czyli języku łacińskim. Ostatni utwór, który zaprezentowaliśmy, to „Pieśń powstańców 1863 roku”. Wykonaniem tym uczciliśmy, przypadającą w tym roku, 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Sukcesem i powodem wielkiej dumy jest fakt, że na ponad 14 tysięcy szkół w Polsce, Publiczna Szkoła Podstawowa w Michałowie, należy do tych stu, które w wyjątkowy sposób kultywują polską historię, tradycję, kulturę, patriotyzm.

  Po części konkursowej, w równie podniosłych nastrojach, upamiętniliśmy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku zamiast tradycyjnej akademii, odbył się przegląd pieśni patriotycznych w wykonaniach solowych oraz chóralnych, tj.: uczniów, nauczycieli, druhów OSP Michałów, OSP Branków. Na zakończenie przy wtórze akordeonu oraz z Panią Dyrektor na czele wszyscy zaśpiewaliśmy „Przybyli ułani pod okienko”. Te uroczyste, patriotyczne i pełne wzruszeń chwile przygotowały: Anna Jasińska, Paulina Lipińska, Agnieszka Urbaniak – pełniąca rolę dyrygenta chóru.

  Paulina Lipińska, PSP Michałów

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE