Więcej
  Strona głównaInstytucjeKoncert wielu kultur – „Jak za dawnych lat …”

  Koncert wielu kultur – „Jak za dawnych lat …”

  Projekt pod tytułem „Koncert Wielu Kultur”, jest dofinansowany ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie W.A.R.K.A. – Ośrodek Działaj lokalnie przy wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego, Powiatu Grójeckiego, Gmin: Warka, Chynów, Grójec, Jasieniec i Goszczyn, Banku Spółdzielczego w Warce, firm Biowet Drwalew oraz Frostico Chłodnia Warka oraz osób przekazujących 1,5% podatku.

  W piątek 15 grudnia w Zespole Szkół w Warce odbył się koncert pt. „Jak za dawnych lat…”, drugi z cyklu Koncerty Wielu Kultur. Pozyskane środki finansowe zostały przeznaczone na warsztaty muzyczne dla uczniów i nauczycieli oraz na zakup sprzętu muzycznego.

  Lata 20., lata 30. to specyficzny okres w dziejach historii, także w dziedzinie muzyki – to kolekcja przebojów dwudziestolecia międzywojennego – okresu, w którym polska muzyka rozrywkowa z powodzeniem konkurowała z ówczesną produkcją światową. Ogniste tanga, fokstroty, walce, które bez cienia przesady nazwać można evergreenami, śpiewane przez naszych uczniów i nauczycieli w manierze wzorującej się na wykonaniach dawnych gwiazd – Mankiewiczównie, Pogorzelskiej, Bodo, Kiepurze, Żabczyńskim czy Ordonównej – przenoszą nas w czasy przedwojennej elegancji i wykwintnej rozrywki. Mimo tak dużego upływu czasu, wiele piosenek z tamtego okresu nadal jest rozpoznawalnych w czasach współczesnych. To absolutny fenomen świadczący o chwytliwości i oryginalności każdej z nich. Nic więc dziwnego, że dziś tak wiele zespołów poszukuje inspiracji w klimacie lat dwudziestych.

  Staraliśmy się pokazać taką aranżację piosenek i choreografię, aby wyczarować atmosferę tamtych czasów, czasów dwudziestolecia międzywojennego i czasów powojennych. Młodzież powinna poznać i poczuć klimat tych piosenek, bo przywołują przeszłość. Są to perełki tamtych czasów, taki Wodewil starej Warszawy, ale i nie tylko.

  Tego dnia odbył się również konkurs na najbardziej kreatywny strój z lat 20. i 30. Uczniowie przebrali się i pięcioro z nich zdobyło pierwsze miejsce ex aequo. Gratulujemy!

  Kolejne koncerty odbędą się w terminach:

  – 13 lutego 2024 r. w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce,

  – 23 lutego 2024 r. w Centrum Sportu i Rekreacji w Warce,

  – 10 marca 2024 r. w Teatrze Kamienica w Warszawie.

  Bilety na koncert w CeSiR do nabycia w Zespole Szkół w Warce. Zapraszamy.

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE