Więcej
  Strona głównaBlogiZjazd absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Warce

  Zjazd absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Warce

  Marcel Proust powiedział, że przeszłość jest zamknięta w miejscach i przedmiotach, a gdy znajdziemy się tam, gdy je odnajdziemy – oswobodzone wspomnienia zwyciężają czas i wracają, aby żyć z nami. Wspomnienia z lat szkolnych odnaleźli Ci, którzy 27 stycznia przybyli do „swojego” Liceum. Tego dnia odbył się III Zjazd Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Wysockiego w Warce. Mury szkoły odwiedziło ponad dwustu gości, niegdyś – jej wychowanków ; byli to absolwenci wszystkich roczników. Na spotkanie przybyła też grupa pedagogów, związanych z „Wysockim” oraz przedstawiciele lokalnych władz.

  Inicjatorką zdarzenia, służącego nie tylko promocji szkoły w regionie, ale także wzmacnianiu poczucia tożsamości z Małą Ojczyzną, i budowaniu więzi społecznych- była dyrektor Liceum, Pani Ewa Karkowska. Pomysł narodził się rok temu, a w jego realizację zaangażowali się nauczyciele, uczniowie oraz inni pracownicy szkoły. Na gości czekały bowiem: nie tylko pięknie udekorowana  aula czy otwarte, z odświętną aranżacją, pracownie i biblioteka. Na korytarzach można było podziwiać rozmaite wystawy tematyczne. Szczególną ozdobą szkoły stał się mural, ukazujący dzieje patrona liceum, Piotra Wysockiego. Największym zainteresowaniem cieszyła się galeria fotografii i kroniki szkolne, można było w nich „odnaleźć” siebie ze szkolnych lat.  Wiele zdjęć stanowiło niemal intymny zapis życia  młodych, zawsze młodych podopiecznych.  Co ukazywały te fotografie? Rozmaite konkursy i zawody szkolne, wycieczki i rozmaite akcje, jak choćby- zainicjowane przed laty „Sprzątanie świata”, akcja krwiodawstwa, działalność wolontariatu i wiele, wiele innych. Na fotografiach były również  twarze nauczycieli- młode i radosne, bo wielu nauczycieli wiernie trwa, a niektórzy związani są z naszym LO już niemal ( albo plus/ minus) ćwierć wieku.

  Tego dnia szkoła rozbrzmiewała nieco innym gwarem- ożywionymi rozmowami i radosnym śmiechem naszych gości. Ich powitaniem  i pilotażem  zajęli się uczniowie, głównie- klas pierwszych i drugich. To oni, poza rejestracją odwiedzających, przekazywali pamiątkowe gadżety, to oni obsługiwali bufet, proponując poczęstunek.

  O godzinie 13. rozpoczęła się część oficjalna, którą zainicjowała Pani Dyrektor Ewa Karkowska. Powitała zebranych, a w swoim przemówieniu podkreśliła, że „zjazd absolwentów skłania do odbycia podróży w czasie, dokonania retrospekcji, konfrontacji młodzieńczych marzeń z rzeczywistością, przywołuje wspomnienia, wywołuje przeszłość”. Cenną puentą wystąpienia była refleksja:

  „Całe życie jest wspólną podróżą, a miłymi przystankami w drodze są takie spotkania jak to, zwłaszcza    gdy towarzyszą nam przyjaciele”.

  Wśród zaproszonych gości znaleźli się, między innymi, Pani Alicja Sochańska, długoletni dyrektor szkoły,  nauczyciele Pani Jadwiga Martyniak,  Pani Bożena Kozłowska,  Pan Marek Wawro, Pani Teresa Firkowska, Pan Marian Górski, Pani Krystyna Szczepanik, Pani Bogusława Traczyk, Pan Jan Traczyk, Pan Mirosław Mrozek.

  Część oficjalna prócz przemówień, w których głos zabrali Pani Teresa Knyzio Zastępca Burmistrza Warki oraz Pan Andrzej Zaręba w imieniu Starosty Powiatu Grójeckiego i swoim, jako że jest absolwentem naszego LO, była powrotem do przeszłości w formie rozmów – wspomnień z zaproszonymi gośćmi oraz absolwentami. Na ławeczce  wspomnień zaproszeni goście dzielili się swymi wspomnieniami i anegdotami, żywo komentowanymi przez zebranych. Nie zabrakło także par małżeńskich, których początek uczuć narodził się właśnie w latach szkolnej nauki. Była też historia, ukazująca ciągłość pokoleniową- do liceum Wysockiego chodziła mama, potem córka, a najmłodsza latorośl w tym roku zdawać będzie egzamin maturalny. Takich przykładów, i takich wyborów, w dziejach naszej szkoły znaleźć można bardzo wiele.

  Upamiętnieniu tej niezwykłej uroczystości służyły: sesja zdjęciowa na tle zaaranżowanej „ścianki”,  zdjęcia w klasach oraz  film nagrany i przygotowany przez Pana Witolda Batte  TV Warka, przede wszystkim zaś Kronika Zjazdu Absolwentów, w której znalazło się wiele wpisów. Odsłonięta została również tablica pamiątkowa III Zjazdu Absolwentów LO w Warce.

  Uczestnicy zjazdu odbyli piękną podróż do lat szkolnych. Magia wareckiego Liceum zadziałała, wszechwładny czas zatrzymał się na chwilę  w swym szaleńczym pędzie …. Ożyły wspomnienia … Wystarczyło usiąść w ławce, spojrzeć na tablicę i …. Jak u Prousta w smaku magdalenki moczonej w lipowym kwiecie …. Odnaleźć w mroku czasu zapomnianie twarze, dawne przyjaźnie, zdarzenia ….

  Zwieńczeniem spotkania był bal absolwentów, który odbył się w restauracji FUM. Oczywiście , jak na bal przystało, rozpoczęty polonezem i lampką szampana. Przybyli goście w doskonałych nastrojach bawili się do białego rana.

  To udane wydarzenie miało swoich sponsorów, którymi byli: Firma ad designer Adam Kurowski, Browar Warka, Stowarzyszenie „Sady Grójeckie”, Firma Tema Jacek Więckowski, Hurtownia Artykułów Spożywczych i Przemysłowych Jarosław Nowociel, Cukiernia KAZANA, Księgarnia szkolna Grażyna Wojtas, Restauracja FUM Państwo Kurowscy. Owoce i przepyszne ciasta do kawiarenek to zasługa Rodziców naszych uczniów, za co serdecznie dziękujemy.

  Warto dodać, że w roku 2025 wareckie Liceum obchodzić będzie jubileusz 75 – lecia. Planowane uroczystości, zgodnie z życzeniem uczestników tegorocznego Zjazdu,  będą połączone z kolejnym zjazdem absolwentów.  Już za rok  spotkajmy się w co najmniej tak licznym, jak teraz, gronie.

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE