Więcej
  Strona głównaInstytucjePrimicja Biskupia Ks. Rafała Markowskiego

  Primicja Biskupia Ks. Rafała Markowskiego

  sakra

  W najbliższą niedzielę 22 grudnia w obu wareckich kościołach odbędą się uroczyste Msze św. związane z Prymicją Biskupią Ks. Rafała Markowskiego – wikariusza w Warce, w latach 1982- 1985. Przypomnijmy, że święcenia biskupie ks. Rafał otrzymał 7 grudnia 2013 roku w Warszawie.

  • W kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej uroczysta Msza św. odbędzie się o godz. 10.30. Po Mszy św. zaplanowana jest konferencja prasowa i Agapa w krużgankach kościoła. Mszy św. o godz. 12.00 nie będzie.
  • W kościele pw. Św. Mikołaja Biskupa uroczysta Msza św. odbędzie się o godz. 13:00.

  Zapraszamy!

   

  Ks. Rafał Markowski urodził się 16 kwietnia 1958 roku w Józefowie koło Otwocka. W 1982 ukończył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął 6 czerwca 1982 w archikatedrze warszawskiej, z rąk kard. Józefa Glempa. W latach 1982-1985 pracował duszpastersko jako wikariusz w parafii św. Mikołaja w Warce.

  W 1985 rozpoczął studia specjalistyczne w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, w 1991 roku uzyskał stopień doktora z zakresu religioznawstwa. W latach 1987-1993 był prefektem (wychowawcą) w warszawskim Wyższym Seminarium Duchownym. Od 1992 jest wykładowcą nauk religioznawczym na Wydziale Teologicznym UKSW oraz na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie, członkiem Warszawskiego Towarzystwa Teologicznego. Autor monografii pt. „Wiara i moralność w spotkaniu Kościoła z islamem” i „Kult muzułmański w ujęciu porównawczym z doktryną katolicką”.

  W 1993 roku kard. Józef Glemp zlecił ks. Markowskiemu zadanie zorganizowania katolickiego Radia Józef. Funkcję dyrektora radia pełnił do 2002 roku – objął wtedy funkcję rektora kościoła Matki Bożej Jasnogórskiej. W 1999 został mianowany kapelanem Jego Świątobliwości.

  W 2008 został mianowany rzecznikiem prasowym archidiecezji warszawskiej oraz dyrektorem Archidiecezjalnego Centrum Informacji. Od 2012 r. jest też administratorem Domu Arcybiskupów Warszawskich.

  Ma trzech braci, jeden z nich to wokalista zespołu Perfekt – Grzegorz Markowski.

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE