Więcej
  Strona głównaInstytucjeStowarzyszenie W.A.R.K.A. pomaga seniorom poznać ich prawa

  Stowarzyszenie W.A.R.K.A. pomaga seniorom poznać ich prawa

  Czy prawa obywatelskie muszą kojarzyć się z trudnym i nieprzystępnym zagadnieniem? Grupa czterdziestu seniorów z powiatu grójeckiego miała okazję przekonać się, że można je zgłębić w przyjemny i dostępny sposób. Wszystko za sprawą spotkania zorganizowanego przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. pn. „Forum Prawa Obywatelskie Seniorów”.

  Osobom młodym trudno jest sobie wyobrazić, z jakimi problemami borykają się osoby starsze podczas wizyty w urzędzie, ośrodku zdrowia, instytucji publicznej. Pomimo coraz większej dostępności architektonicznej i otwartości pracowników ww. obiektów popularne „załatwienie spraw” bywa wyzwaniem. Przyczynia się do tego wciąż niewystarczająca wiedza na temat praw, jakie przysługują osobom starszym, jak chociażby: prawo do informacji, do równego traktowania, poproszenia o pomoc.

  Przybliżenia wiadomości na ten temat podjęło się Stowarzyszenie W.A.R.K.A., które zaprosiło ekspertkę od spraw seniorów i rozwoju osobistego osób dojrzałych, autorkę takich publikacji jak: „Jesień życia? Wiosna możliwości. Przewodnik po późnej dorosłości”, „Srebrne tabu. Przyjaźń, miłość i seks w wieku dojrzałym” – Monikę Mularską-Kucharek.

  W trakcie szkolenia przedstawiła ona historie obrazujące formy dyskryminacji, z którymi osoby starsze spotykają się na co dzień, jak np. nieprzyjemne żarty, lekceważenie czy obojętność. Zaprezentowała także praktyczne przykłady asertywnych zachowań seniorów, dzięki którym mogą życzliwie i przy zadbaniu o swoją godność uzyskać pozytywne przeprowadzenie sprawy w przychodni czy urzędzie.

  – Spotkanie było dla nas niezwykle inspirujące i ważne. Otworzyło nas na temat naszych praw, w jaki sposób zadbać o to, by było one przestrzegane, w jaki sposób powinniśmy prosić o wsparcie, jak ważne są szacunek i zrozumieniem we wzajemnych relacjach – mówi Zofia Sieradzan, uczestniczka spotkania.

  – To kolejne, ale nie ostatnie przedsięwzięcie Stowarzyszenia W.A.R.K.A. w zakresie edukacji seniorów z przysługujących im praw. Następne spotkanie już 12 marca. Wspólnie z seniorami podejmiemy się wówczas próby wypracowania rekomendacji dotyczących obsługi seniorów w urzędach – dodaje Agnieszka Łeszczyńska, koordynatorka działań senioralnych.

  Info. Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

  Zadanie pn. „Dobra administracja dla seniorów z grójeckiego” realizowane w ramach projektu grantowego „Wzmacniamy Europę SPLOTowymi wartościami” współfinansowanego ze środków Programu Komisji Europejskiej CERV „Obywatele, równość, prawa i wartości” na lata 2021–2027.

  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.https://stowarzyszeniewarka.pl
  Nasza misją jest rozwój lokalny poprzez pobudzanie aktywności mieszkańców i promocję powiatu grójeckiego. Wizja Aktywność Rozrywka Kultura Alternatywa to hasła, których pierwsze litery tworzą nazwę organizacji i są drogowskazem przybliżającym jej cele i działalność.

  NAJPOPULARNIEJSZE