Więcej
  Strona głównaDla mieszkańcaZROZUMIEĆ HISTORIĘ I - Gród w Starej Warce

  ZROZUMIEĆ HISTORIĘ I – Gród w Starej Warce

  11 czerwca w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce odbyło się spotkanie z cyklu  „ZROZUMIEĆ HISTORIĘ”. To kolejna propozycja, której celem jest zainteresowanie młodzieży i dorosłych fascynującą przeszłością ziemi wareckiej. W ramach cyklu będziemy zapraszali do muzeum archeologów, historyków i historyków sztuki, aby poznawać i starać się rozumieć dzieje naszego regionu.

  Pierwszym z naukowców, który podjął się przybliżenia najciekawszych epizodów z przeszłości Warki i okolic był dr Jarosław Ościłowski – archeolog z Polskiej Akademii Nauk. Opowiedział on o grodzie w Starej Warce, a więc miejscu gdzie tak naprawdę rozpoczęła się historia współczesnej Warki. Na  wykład licznie przybyła społeczność ziemi wareckiej wśród których byli m.in. Andrzej Zaręba – Członek Zarządu Powiatu Grójeckiego, mieszkańcy Starej Warki, członkowie wareckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Oddziału PTTK w Warce, Towarzystwa Miłośników Miasta Warki, a także uczniowie z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi pod opieką p. Małgorzaty Bosak.

  Podczas spotkania przenieśliśmy się w czasie o niemal 1000 lat wstecz. Dr Ościłowski tłumaczył dlaczego na wzniesieniu w Starej Warce założono gród. Wyjaśniał m.in. kogo mogliśmy w nim spotkać i co wówczas jedzono oraz jak się ubierano. Zwracał również uwagę jak wiele jeszcze pracy badawczej jest przed nami, by uzyskać o grodzie więcej informacji. To duże wyzwanie, które Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego chce podjąć, by odkryć i zachować dla lokalnej społeczności szerzej nieznane dotychczas karty z najdawniejszych dziejów Warki. Wierzymy, że będzie to możliwe przy wzajemnym zrozumieniu i pozytywnym nastawieniu zarówno badaczy jak i mieszkańców, a w przyszłości doprowadzi do rezultatów, które mogą okazać się niezwykłym odkryciem.

  Marzymy, aby móc zdobyć tyle informacji, by kiedyś zaprezentować zwiedzającym makietę grodu w Starej Warce i znajdującego się przy nim podgrodzia wraz z kościołem dominikanów, a wirtualnie może i odtworzyć w nim życie. Muzeum to idealne miejsce do tego typu prezentacji. Posiadamy zbiory archeologiczne z terenu wokół Warki i to nasze wielkie marzenie. Podobno marzenia się spełniają więc jesteśmy dobrej myśli.

  Dziękujemy wszystkim za liczne przybycie na spotkanie. Cieszymy się, że nasza propozycja wzbudziła tak duże zainteresowanie, a uczestnicy spotkania chętnie zadawali pytania wykładowcy.

  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce
  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warcehttps://www.muzeumpulaski.pl
  Misją Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest kultywowanie pamięci i ochrona materialnego dziedzictwa po polsko-amerykańskim bohaterze Kazimierzu Pułaskim, polskim wychodźstwie, szczególnie do USA oraz ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego ziemi grójeckiej i Warki.

  NAJPOPULARNIEJSZE