Więcej
  Strona głównaDla mieszkańcaŁĄCZY NAS PUŁASKI. Nowa wystawa czasowa w Muzeum w Warce

  ŁĄCZY NAS PUŁASKI. Nowa wystawa czasowa w Muzeum w Warce

  Od 7 lipca Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zaprasza na nową wystawę czasową pt. „ŁĄCZY NAS PUŁASKI. Artyści Wydziału Sztuki Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego”. Tym razem mamy zaszczyt i przyjemność przybliżyć publiczności działalność artystyczną nauczycieli akademickich Wydziału Sztuki Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Od ponad 30 lat placówka kształci młode talenty na kierunkach artystycznych. Kadrę wydziału tworzy zespół znakomitych artystów. Są wśród nich doświadczeni wykładowcy, którzy od początku budowali mocne fundamenty nauczania artystycznego w Radomiu, jak również młoda, dobrze wykwalifikowana i utalentowana grupa znawców sztuki.

  Swoje dzieła zaprezentuje w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce 23 twórców: Tomáš Agat Błoński – fotografik, malarz i grafik, kurator i organizator wystaw; Andrzej Brzegowy – grafik, malarz, rzeźbiarz, autor tekstów o sztuce; Mariusz Dański – grafik, prodziekan Wydziału Sztuki, kierownik Katedry Mediów Cyfrowych i Struktur Przestrzennych; Norbert Kocun – architekt i projektant wnętrz, wykładowca w Katedrze Architektury Wnętrz; Michał Kurkowski – grafik warsztatowy i użytkowy; Aleksandra Kwiecień – architektka wnętrz i designerka; Bożena Klimek-Kurkowska – rzeźbiarka, wykładowczyni w Pracowni Rzeźby; Kazimierz Mirosław Łyszcz – malarz, filozof i teoretyk sztuki; Andrzej Markiewicz – grafik warsztatowy i malarz, dziekan Wydziału Sztuki; Łukasz Nawrot – architekt wnętrz i fotograf, wykładowca w Katedrze Architektury Wnętrz; Marcin Noga, który prowadzi zajęcia z zakresu grafiki komputowej i fotografii analogowej; Katarzyna Nowicka-Urbańska – wykładowczyni rysunku i malarstwa; Aleksander Olszewski – malarz, profesor zwyczajny, twórca i pierwszy dziekan Wydziału Sztuki; Maria Orzechowska-Ochnia – adiunkt w Katedrze Architektury Wnętrz i Wzornictwa Ubioru; Katarzyna Pietrzak – graficzka, desingerka, malarka, adiunkt w Katedrze Projektowania i Grafiki; Adam Romaniuk – grafik warsztatowy, cyfrowy i projektowy, prowadzi Pracownię Grafiki Cyfrowej; Łukasz Rudecki – malarz, autor wielkoformatowych murali, profesor malarstwa; Katarzyna Stopka – malarka, asystentka w Katedrze Grafiki i Projektowania, Jan Trojan – profesor tytularny, malarz, rysownik i grafik cyfrowy; Mirosław Urbański – architekt wnętrz i projektant; Artur Wąsowicz – rzeźbiarz, ceramik i rysownik; Hanna Wojdała-Markowska – kierowniczka Katedry Architektury Wnętrz i Wzornictwa Ubioru; Paweł Woźniak – asystent Katedry Mediów Cyfrowych i Struktur Przestrzennych. Wiele osobowości artystycznych, wiele spojrzeń na rzeczywistość, a wszystkich łączy radomski Wydział Sztuki – miejsce edukacji młodego pokolenia, które skutecznie oddziałuje na środowisko społeczno-kulturalne regionu południowego Mazowsza.

  Z Uniwersytetem Radomskim łączy nas Patron – Kazimierz Pułaski. 45 lat temu 7 września 1979 roku nieprzypadkowo nadano imię polsko-amerykańskiego bohatera radomskiej szkole wyższej, bo przecież dzielny konfederat barski zaznaczył swoją obecność w Radomiu i okolicy.

  Kazimierz Pułaski – nieustraszony i odważny, bohater „dwóch narodów” i „dwóch kontynentów”, nazywany „rycerzem wolności”, przypomina po dziś dzień o najcenniejszych wartościach człowieka zdeterminowanego w walce o niepodległość. Przyświecały mu ideały, tak bliskie wszystkim młodym ludziom, szczególnie w tych przełomowych czasach.

  Radomianie pamiętają o Pułaskim, poza patronowaniem uniwersytetowi i jednej ze szkół podstawowych, jego imieniem nazwano ulicę. Wspólnie z uniwersytetem zorganizowaliśmy w 2015 r. międzynarodową konferencję naukową pt. „Kazimierz Pułaski i jego czasy w historii, literaturze, kulturze. W 270. rocznicę urodzin”.

  Tym razem, w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego pragniemy przybliżyć Państwu artystyczne osiągniecia kadry Wydziału Sztuki Uniwersytetu Radomskiego. Jubileusz 30-lecia wydziału w 2023 roku i obchodzone w tym roku 45-lecie nadania uczelni imienia Kazimierza Pułaskiego, stały się impulsem do podjęcia po raz kolejny współpracy miedzy instytucjami.

  Wierzymy, że wystawa dorobku artystycznego kadry Wydziału Sztuki, współczesnych dzieł malarstwa, grafiki, rzeźby czy fotografii, wzbogaci wizytę w historycznym Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego o nowe doznania emocjonalne i pozwoli bliżej przyjrzeć się współczesnemu światu.

  Wernisaż 7 lipca podczas 11. Pikniku historyczno-kulturalnego VIVAT PUŁASKI.

  Ekspozycja czynna do 15 września. Serdecznie zapraszamy.

  Iwona Stefaniak

  Dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

   

   

   

   

   

  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce
  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warcehttps://www.muzeumpulaski.pl
  Misją Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest kultywowanie pamięci i ochrona materialnego dziedzictwa po polsko-amerykańskim bohaterze Kazimierzu Pułaskim, polskim wychodźstwie, szczególnie do USA oraz ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego ziemi grójeckiej i Warki.

  NAJPOPULARNIEJSZE