14.6 C
Warka
piątek, 31 marca, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeBal karnawałowy w pałacu w Michałowie

  Bal karnawałowy w pałacu w Michałowie

  Karnawał to przede wszystkim okres balów i zabaw. Jego rozpoczęcie oficjalnie następuje w dniu Trzech Króli czyli 6 stycznia, jednak wiele osób uważa za datę jego rozpoczęcia Nowy Rok. Koniec karnawału jest jednak o wiele bardziej jednoznaczny i wypada w Środę Popielcową.

  Sam karnawał ściśle kojarzy się z szaleństwem noworocznym oraz z nadrabianiem strat w zabawach i balach, które wstrzymywał skutecznie okres adwentu. Oczywiście rozpatrując w ten sposób samo istnienie karnawału równie dobrze można powiedzieć, że jest on przejawem szampańskiej zabawy przed okresem Wielkiego Postu, który poprzedza Święta Wielkiej Nocy. Zwłaszcza na to tłumaczenie wskazuje sama nazwa „karnawał”, ponieważ rozdzielając na odpowiadające człony w języku włoskim, otrzymamy znaczenie pożegnanie mięsa, co jednoznacznie można skojarzyć z zapowiedzią nastania postu.

  Karnawał to także nieodłączny element dzieciństwa. Już od grudnia dzieci żyją myślą o  niedługo mającym nastąpić balu. Nieodłącznym elementem są odpowiednie stroje. Wokół tego istnieje prawdziwa otoczka tajemniczości i niecierpliwości. Dzieci starają się nie zdradzać przed swoimi rówieśnikami w co będą przebrane i w jaki sposób, a już na pewno nie zdradzają szczegółów swoich strojów karnawałowych. Młodzież bawi się już w bardziej tradycyjny sposób. Jeżeli nie obowiązuje konwencja balu przebierańców, zakładają stroje wieczorowe, lub po prostu odświętne.

  24 stycznia sala balowa pałacu w Michałowie wypełniła się postaciami z różnych bajek w barwnych i błyszczących strojach. Przybyli również rodzice, dziadkowie, ciocie, absolwenci – słowem – wszyscy, którzy chcieli miło spędzić to popołudnie i wieczór, i oczywiście dobrze się bawić.

  Karnawałowe harce i korowody uświetniły występy przedszkolaków oraz uczniów z klasy II, III i IV. Odbył się również, jak na bal karnawałowy przystało, konkurs na najładniejszy strój karnawałowy. Była również niespodzianka – ale o tym później.

  Klasa II i III wprowadziła wszystkich w magiczny czas karnawału, zapraszając na bal sylwestrowy rodziny Poziomków. U tej niezwykłej rodzinki pojawiła się niespodziewanie ciotka Joanna z tajemniczym bagażem – prócz walizki miała wielki kontrabas. Szybko okazało się, że futerał mieścił magicznych gości: Królewnę, Rycerza, Zorro i Wodzireja. Kiedy na scenę wkroczył w pląsach i podskokach Wodzirej, staropolskim obyczajem rozpoczął bal od poloneza. Potem był piękny i romantyczny walc, ale został przerwany przyjściem Nowego Roku. Nowy Rok został uroczyście powitany, a na scenie pojawiła się wróżka z 12 miesiącami opowiadającymi o swoich pięknych darach dla ludzi.

  Po występie uczniów nadszedł wreszcie czas na zaprezentowanie swoich karnawałowych strojów. W kółeczku tańczyły przeróżne postacie, wśród nich królewny, rycerze, klowni, wróżki, motyle, pszczółki, czarownice, cyganki, staruszka…Wszystkie stroje były piękne. Jury wyłoniło i nagrodziło 6 najciekawszych strojów, ale wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pocieszenia – lizaki.

  Nadszedł czas na niespodziankę. Kiedy emocje związane z występami i konkursem opadły na salę wkroczył Mikołaj z wielkimi, ciężkimi worami. A w worach co? Prezenty!!! Każde dziecko otrzymało prezent – chyba wszyscy byli grzeczni.

  Całą zabawę uświetnił oprawą muzyczną pan prowadzący rytmikę. To był wspaniały bal, który na długo zostanie w pamięci jego uczestników.

  Info. PSP Michałów

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE