Strona głównaInstytucjeStrażacy wybrali władze

Strażacy wybrali władze

25 kwietnia 2026 r. w OSP w Michałowie Dolnym odbył się Zjazd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Warce.

Zjazd otworzył Prezes ustępującego Zarządu dh Marian Górski, który podkreślił, że od 30 stycznia do 15 marca 2026 r. trwała kampania sprawozdawczo-wyborcza, którą zakończył zjazd gminny w Michałowie Dolnym. Jego celem było podsumowanie działań podejmowanych w trakcie mijającej kadencji. W służbie ludziom i Ojczyźnie – wierni tradycjom, zawsze gotowi, by nieść pomoc w przypadku zagrożenia. Strażacka służba przesuwa się z gaszenia pożarów na walkę z zagrożeniami ekologicznymi, chemicznymi i katastrofami komunikacyjnymi. Obserwowaliśmy większą ilość akcji celem udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej, a jako ciekawostkę należy wspomnieć o odbiorze porodu. Zwiększają się wymagania w stosunku do strażaków pod kątem wykorzystania zdobytej nauki i przygotowania specjalistycznego ratowników.

Mijająca kadencja miała sukcesy i porażki. Uwarunkowania zewnętrzne, wybory do Rady Miejskiej, wybory Burmistrza oraz częste zmiany osób na stanowisku inspektora ds. pożarnictwa i odpowiedzialnych za współpracę z OSP spowodowały, że działania OSP i Związku ulegały „falowaniu”. Mimo wszystko mijającą kadencję należy uznać za udaną w szczególności w zakresie poprawy warunków lokalnych dla strażaków jak i nowoczesnego sprzętu.

Uczestnicy uczcili chwilą ciszy pamięć działaczy Związku zmarłych w okresie od poprzedniego zjazdu. Prezes Marian Górski w imieniu własnym i Burmistrza dr. Tomasza Rawskiego oraz uczestników zjazdu przywitał zaproszonych gości: Prezesa Zarządu Oddziału powiatowego ZOSP RP w Grójcu dh. Władysława Piątkowskiego, komendanta PSP w Grójcu mł. bryg. Marcina Błońskiego, Posła na Sejm RP Mirosława Maliszewskiego, Posła na Sejm RP Radosława Fogla, Senatora RP Stanisława Karczewskiego, Wicewojewodę mazowieckiego Patryka Fajdka, Radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Leszka Przybytniaka, Przewodniczącego Rady Powiatu Grójeckiego Jana Madeja, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Warce Daniela Bugałę, byłego Zastępcę Komendanta Głównego PSP nadbryg. Krzysztofa Hejduka, byłego Zastępcę Komendanta Głównego PSP bryg. Józefa Szramę, Komendanta Gminnego ZOSP RP w Kościelisku dh Andrzeja Garbulińskiego, byłego Radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Piotra Papisa, insp. ds p. poż. UM, Katarzynę Wojewódzka, Piotra Kumóra z firmy MIST-TECH z Kielc oraz Zbisława Zatorskiego z firmy PHU Usługi Budowlane.

Prezes Marian Górski zaproponował w imieniu władz oddziału gminnego dh. Krzysztofa Winka na przewodniczącego zjazdu. Po przegłosowaniu kandydatury przejął on prowadzenie. Dh Krzysztof Winek zaproponował powołanie komisji zjazdowych: mandatową, wyborczą, uchwał i wniosków oraz skrutacyjną. Po czynnościach proceduralnych nastąpiły dwie części wyróżnień: Prezes Zarządu Oddz. Gm. Marian Górski i Kom. Gminy Henryk Fudecki wystosowali podziękowania za pomoc na rzecz jednostek OSP Gminy Warka w latach 2021-2025 dla: Komendanta Powiatowego PSP w Grójcu mł. bryg. Marcina Błońskiego, Przewodniczącego Rady Miejskiej Daniela Bugały, Dyrektora PSP w Konarach Lidii Grzegorek, Dyrektora CeSiR Anny Gajewskiej, Dyrektora Dworku na Długiej Andrzeja Zaręby, KŻR-LOK im. Piotra Wysockiego w Warce i właściciela firmy Zbisława Zatorskiego. Osobom obecnym na zjeździe zostały wręczone dyplomy.

Następnie głos zabrał Burmistrz dr Tomasz Rawski, który podkreślił pozytywną współpracę z Zarządem, duże osiągnięcia w szkoleniu, inwestycjach remontowo-budowlanych, doposażeniu oraz bardzo szerokie wejście we współpracę z lokalnymi grupami. Podkreślał, że jest to formacja, która jako jedyna pomaga w realizacji zadań w zakresie bezpieczeństwa oraz zabezpiecza organizacje wszelkich imprez kulturalnych i sportowych. Podkreślił postawę druhów pełną odwagi i oddania, która była fundamentem bezpieczeństwa lokalnej społeczności. Podziękował za trud i odpowiedzialność podejmowanej służby, za nieustanną gotowość do działania oraz niesienia pomocy w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia i mienia.

Członkom  Prezydium Zarządu Oddziału Gminnego w Warce za pełne poświęcenie pracy w kadencji 2021-2026 Burmistrz wręczył pamiątkowe plafony podpisane przez siebie i Przewodniczącego Rady Miejskiej. Plafony otrzymali: Prezes Zarządu Oddz. Gm. dh Marian Górski, Komendant Gminy dh Henryk Fudecki, Skarbnik dh Czesław Iskra, Wiceprezes Zarządu dh Mariusz Kamiński, dh  Krzysztof Winek, Sekretarz dh Rafał Gorgoń oraz Członek Prezydium dh Adam Okrasa. Burmistrz wręczył także dyplomy dla poszczególnych OSP za pięcioletnią działalność.

Przewodniczący Komisji Mandatowej dh Artur Batte odczytał sprawozdanie komisji z którego wynikało, że w zjeździe na 47 delegatów uczestniczyło 47 delegatów co stanowiło 100% frekwencji. Prezes Zarządu Oddz. Gm. ZOSP RP dh Marian Górski złożył sprawozdanie z prac zarządu za lata 2021-2026. Przybliżył dane organizacyjne.

Na terenie gminy Warka funkcjonuje 12 jednostek OSP, w tym 3 jednostki działające w ramach KSRG tj. Wraka, Grzegorzewice, Gąski. Liczba członków zwyczajnych 473, w tym mężczyzn – 412 i kobiet – 61.

W porównaniu do końca poprzedniej kadencji 2020 r. liczba członków zwiększyła się o 28 druhów, a kobiet o 22 druhny. Najwięcej kobiet jest w OSP Konary – 14, OSP Laski – 11, OSP Michalczew – 10. Działają 2 dziecięce drużyny pożarnicze – 48 członków w OSP Konary i OSP Nowa Wieś i trzy młodzieżowe drużyny pożarnicze 62 członków w: OSP Konary, OSP Nowa Wieś, OSP Warka. Wszystkie jednostki OSP posiadają swoje odnowione, a niektóre i powiększone strażnice. Jednostki działają w 12 miejscowościach: Branków, Gąski, Grzegorzewice, Konary, Laski, Michalczew, Michałów Dolny, Nowa Wieś, Opożdżew, Ostrołęka, Piaseczno, Warka. Najliczniejszą jednostką jest OSP Branków – 65 druhów, OSP Grzegorzewice – 51druhów i Konary – 47 druhów, a najmniej OSP Opożdżew – 22 druhów i OSP Gąski – 29 druhów.

Zarząd Oddziału Gminnego Związku obecnej kadencji działał od 18 września 2021 r. w 29 osobowym składzie. W składzie prezydium działali: Marian Górski – Prezes, Mariusz Kamiński – wiceprezes, Krzysztof Winek – Wiceprezes, Rafał Gorgoń – Sekretarz, Czesław Iskra – Skarbnik, Henryk Fudecki – Komendant Gminy, Adam Okrasa – członek.

W posiedzeniach Zarządu brał udział Burmistrzowie, którzy na bieżąco odnosili się do bieżących problemów straży, a także informowali o sytuacji finansowej gminy i działaniach inwestycyjnych na terenie Gminy oraz inspektorzy ds. p. poż. z Urzędu Miejskiego. Tematyka posiedzeń Zarządu Prezydium była różna i dotyczyła spraw związanych z coroczną kampanią sprawozdawczą w OSP, ustalaniem zebrań, rozpatrywaniem i opiniowaniem wniosków o odznaczenia, informowaniem o szkoleniach, imprezach, kursach i ćwiczeniach na obiektach. Największymi uroczystościami w minionej kadencji były uroczystości z okazji stulecia powstania OSP Grzegorzewice w lipcu 2024 r. i stulecie OSP w Laskach w sierpniu 2025 r. Obchodzono także mniejsze uroczystości z okazji wyremontowania remiz, przekazania wozów bojowych lub przekazania specjalistycznego sprzętu. Członkowie prezydium przeprowadzali eliminacje gminne konkursu ogólnopolskiego turnieju wiedzy pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Tradycyjnym miejscem finałów gminnych była Szkoła Podstawowa w Konarach. Należy podkreślić duże zaangażowanie dyrektora PSP w Konarach Lidii Grzegorek. Eliminacje coroczne wspierał Burmistrz, Dyr. CeSiR, i Dyr. Dworku na Długiej i Robert Kowalczyk właściciel Piekarni w Grabowie nad Pilicą. Zwycięzcy poszczególnych kategorii reprezentowali Gminę Warka na finałach powiatowych w PSP Grójec. Tradycyjnie odbywały się coroczne zawody gminne w strzelaniu z kbk-AK i pistoletu. W zawodach uczestniczyły trzyosobowe reprezentacje wszystkich OSP. Nagrody ufundowali: Burmistrz, Dyrektor CeSiR i Dyrektor „Dworku na Długiej”. W ubiegłym roku zostały zorganizowane przez Burmistrza: Dzień Strażaka połączony z wręczeniem medali i ślubowań członków DDP i MDP.

W minionym okresie wydatki przez Gminę Warkę na OSP wyniosły  9.912 092,17 zł.

Wydatki poniesione na poszczególne OSP w latach 2021-2026 przedstawiają się następująco:

OSP Warka – 5 588 944 zł, OSP Michałów Dolny – 727 210 zł, OSP Gąski – 625 881 zł, OSP Grzegorzewice – 484 639 zł, OSP Konary – 463 924 zł, OSP Ostrołęka – 410 917 zł, OSP Laski – 398 010 zł, OSP Piaseczno – 325 233 zł, OSP Nowa Wieś – 261 557 zł, OSP Branków – 253 759 zł, OSP Michalczew – 222 084 zł, OSP Opożdżew – 150 126 zł. Na tę sumę składają się między innymi: koszty zakupów samochodów ratowniczo-gaśniczych, zakupy sprzętu p. poż., inwestycje remontowe, utrzymanie budynków, wypłaty ekwiwalentów za udział w akcjach i szkoleniach. Niektóre jednostki pozyskały środki finansowe z krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, WFOŚiGW, MSWiA, Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Wojewódzkiego. Na podkreślenie należy podać fakt, że większość OSP angażowała własne środki finansowe pozyskane z różnych źródeł, a ponadto większość druhów środki finansowe z akcji bojowych czy szkoleń przeznacza na cele swojej jednostki.

Na zakończenie swojego sprawozdania Prezes Marian Górski podziękował Burmistrzowi, radnym Rady Miejskiej za wspieranie działalności oraz dużą przychylność dla różnych pomysłów i aktywności w OSP. Podziękował przedstawicielom firm, instytucji za wspieranie działalności, szczególnie stałe wsparcie za strony Samorządu Województwa Mazowieckiego na czele z Marszałkiem oraz Zarządu Województwa. Prezes dziękował także pracownikom Urzędu Miejskiego szczególnie z wydz. organizacyjnym i USC, dziękował kierownictwu PSP w Grójcu, Zarządowi oddziału Powiatowego ZOSP RP w Grójcu, a szczególne podziękowania składał członkom OSP i działaczy Związku za pracę w minionej kadencji, a wybranemu nowemu Zarządowi i Prezydium życzył realizacji dalszych zadań podnoszących standardy strażnic, podnoszenia wyszkolenia i zadowolenia mieszkańców z działalności OSP na rzecz bezpieczeństwa Gminy. Zawołanie „w jedności siła wszyscy za jednego” było drogowskazem dla wszystkich druhów.

Na koniec podziękował Zarządowi OSP Michałów Dolny na udzielenie gościny celem odbycia zjazdu. W drugiej części sprawozdania Komendant Gminny Henryk Fudecki przedstawił działalność z zakresu gotowości bojowej.

Wyposażenie OSP w wozy bojowe przedstawia się następująco:

OSP Warka – 4 wozy bojowe, w tym: samochód ciężki „SCANIA”, samochód średni „VOLVO” o pojemności wody 5 tys. l., samochód średni „VOLVO” o poj. wody 3 tys. l. ze sprzętem do ratownictwa technicznego, samochód lekki „FORD RANGER„ przystosowany do ciągnięcia łodzi ratunkowej oraz podnośnik koszowy;

OSP Grzegorzewice – samochód średni „MERCEDES ATAGO” o poj. wody 3 tys. l.

OSP Gąski – samochód średni „MERCEDES ATAGO” o pojemności 3 tys. l., pojazd typu QUAD

OSP Branków – samochód ciężki „MAN” o poj. wody 5 tys. l.,

OSP Konary – samochód lekki „IVECO” o poj. 1 tys. l.,

OSP Laski – Samochód lekki „LUBLIN” z szybkim natarciem,

OSP Opożdżew – samochód lekki „FORD TRANSIT” o poj. 300 l. z szybkim natarciem,

OSP Ostrołęka – samochód ciężki „MAN” o poj. 5 tys. l.,

OSP Piaseczno – samochód lekki „FORD TRANSIT” z szybkim natarciem,

OSP Michalczew – samochód lekki  „ RENO MASCOT” o poj. 1 tys. l.,

OSP Nowa Wieś – samochód lekki „FORD TRANSIT” o poj. 300 l. z szybkim natarciem, samochód średni „STAR 200” o poj. 2,5 tys. l.,

OSP Michałów Dolny – samochód średni „RENO MIDLUM” o poj. 2200 l., samochód operacyjny „FORD ESCORT” oraz pojazd terenowy typu QUAD  z szybkim natarciem.

W minionym pięcioleciu zostały poczynione również zakupy ze środków gminnych, dotacji różnych instytucji oraz środków własnych OSP. Zakupiono m.in. 2 samochody ciężkie, 1 samochód średni, 2 samochody lekkie, samochód operacyjny oraz 2 QUAD-y, ubrania specjalne typu UPS (109 szt.), buty specjalne (84 pary), hełmy (79 szt)., węże ssawne i tłoczne (182 szt.), ubrania koszarowe (35 szt.), aparaty dróg oddechowych (12 szt.), piły spalinowe do drewna, stali i betonu, pompy szlamowe i pływające, agregaty prądotwórcze, radiostacje nasobne i samochodowe, rękawice ochronne, sygnalizatory bezruchu, kamery termowizyjne, działko wodno-pianowe, namiot pneumatyczny, zestawy hydrauliczne ciężkie, wentylatory oddymiające, butle kompozytowe, mundury koszarowe dla MDP-90 kompletów oraz innego drobnego sprzętu.

Nowy sprzęt jest bardzo potrzebny, ale żeby sprawnie z niego korzystać, potrzebni są dobrze wyszkoleni strażacy. Na kursach zorganizowanych przez Państwową Straż Pożarną w Grójcu przeszkolono z naszej gminny: 66 osób – kurs podstawowy I, II stopnia, 14 osób – na kursie naczelników, 15 osób  na kursie dowódców OSP, 48 osób na kursie KPP, 4 osoby na kursie ratownictwa technicznego, 21 osób na kursie kierowców konserwatorów, 52 osób ukończyło szkolenie w zakresie współpracy z LPR, 13 osób ukończyło szkolenie BHP, 112 osób przeszło test w komorze dymowej. Były również przeprowadzone kontrole gotowości bojowej przez Komendanta Gminnego z oficerami operacyjnymi PSP w Grójcu, które wypadały zadowalająco.

Organizowane były ćwiczenia zgrywające na rożnych obiektach przemysłowych. Odbywały się one co roku, a szczególnie wyróżniły się  ćwiczenia w miejscowości Michałów Parcela w obiekcie gospodarstwa sadowniczego Skowron Tomasz w Michałowie Parceli. W założeniu było gaszenie pożaru, udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym pracownikom firmy oraz zaopatrzenie  jednostek w odpowiednią ilość wody na duże odległości. W ćwiczeniach brało udział 11 jednostek OSP z gm. Warka, 1 OSP z gm. Grójec oraz pojazdy z PSP z Grójca. Duże wrażenie na uczestnikach tych ćwiczeń wywarł zademonstrowany sprzęt firmy MIS-TECH z Kielc w postaci drona oraz robota gaśniczego.

Co roku były organizowane ćwiczenia przez PSP w Grójcu na obiektach Browaru Warka w której brały udział jednostki z KSRG gminy Warka, Gąsek, Grzegorzewic oraz PSP z Grójca.

Doskonalenie na ćwiczeniach umiejętności w działaniach i koordynacji akcji ratowniczych było odzwierciedleniem działań w rzeczywistości.

Nasze jednostki w ostatniej kadencji, wyjeżdżały 1855 razy w tym: w roku 2021 – 315 wyjazdy, w roku 2022 – 430 wyjazdy, w roku 2023 – 278 wyjazdy, w roku 2024 – 359 wyjazdy, w roku 2025 – 479 wyjazdy. W 1855 wyjazdach było 763 wyjazdów do pożarów, 927 wyjazdów do miejscowych zagrożeń i 163 wyjazdy fałszywe. Liczby wyjazdów wskazują jak bardzo potrzebna jest obecność OSP, aby społeczeństwo naszej gminny czuło się bezpiecznie.

Nie można nie wspomnieć o najmłodszych druhach, którzy nie mogli brać udziału w akcjach bojowych, ale reprezentowali Gminę na zawodach Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Grójcu. Na początku była to drużyna działająca przy OSP Branków, a pod koniec kadencji powstały drużyny przy OSP w Konarach, Nowej Wsi i Warce. Zarządom OSP Branków, Konary, Nowa Wieś i Warka należą się podziękowania za wielkie i  profesjonalne zaangażowanie w pracy z młodzieżą. Druhom z OSP Baranków należą się podziękowania za udział w zawodach senioralnych w Grójcu.

Komendant podziękował władzom samorządowym za wsparcie, zrozumienie i współpracę oraz podziękował wszystkim instytucjom i osobom, które przez lata wspierały działalność OSP.

Po sprawozdaniach Prezesa i Komendanta dh Konrad Lech złożył sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnej Oddz. Gminnego, a po dyskusji Komisja postawiła wniosek o udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi, który został przegłosowany jednogłośnie.

Komisja Wyborcza przygotowała listę przedstawicieli do Zarządu Oddz. Gminnego reprezentujących wszystkie OSP oraz listę kandydatów na członków Komisji Rewizyjnej. Przewodniczący Komisji przedstawił do zatwierdzenia przez Zjazd, skład Zarządu w ilości 28 druhów oraz dodatkowego kandydata do Prezydium w osobie Burmistrza dr. T. Rawskiego oraz przedstawił propozycje 3 kandydatów do Kom. Rewizyjnej, 4 kandydatów na delegatów i 4 kandydatów do Zarządu Oddz. Pow. ZOSP RP w Grójcu.

Zgodnie z przyjętym i przegłosowanym regulaminem obrad Zajazdu ustalono głosowanie jawne. W głosowaniu jawnym został przegłosowany nowy 28 osobowy skład Zarządu oraz 8 osobowy skład Prezydium. Nowo wybrani członkowie Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej ukonstytuowali się, a także wybrali delegatów na Zjazd Powiatowy oraz wybrali przedstawicieli do Zarządu Oddz. Pow. w Grójcu. Przewodniczący Zjazdu ogłosił nowo wybrane Prezydium Zarządu, skład Kom. Rewizyjnej, delegatów na Zjazd Oddz. Pow. oraz przedstawicieli do Zarządu Oddz. Pow.

W skład Prezydium Zarządu Oddziału Gminnego weszli: Henryk Fudecki – Prezes Zarządu, Szymon Cieślak – Wiceprezes, Mariusz Kamiński – Wiceprezes, Krzysztof Winek – Komendant Gminny, Kamil Chrząszcz – Sekretarz, Marian Górski – Skarbnik, Adam Okrasa – Członek Prezydium, dr Tomasz Rawski – Członek Prezydium.

Komisja Rewizyjna: Konrad Lech – Przewodniczący, Hubert Nadolny – Wiceprzewodniczący, Kamil Donica – Sekretarz.

Na przedstawicieli do Zarządu Oddz. Pow. w Grójcu zostali wybrani: Henryk Fudecki, Szymon Cieślak, Marian Górski, Krzysztof Winek, a na delegatów na Zjazd Oddz. Pow. w Grójcu: Adama Cieciora, Dariusz Bojarski, Krystian Kozłowski, Hubert Nadolny.

W dyskusji na Zjeździe Gminnym zabierali głos: Poseł na Sejm RP Mirosław Maliszewski, Poseł na Sejm RP Radosław Fogiel, Senator RP Stanisław Karczewski, Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek, Komendant PSP mł. bryg. Marcin Błoński,  Prezes Zarządu Oddz. Pow. dh Władysław Piątkowski, Radny Sejmiku Woj. Maz. Leszek Przybytniak, Przewodniczący Rady Powiatu Jan Madej, Przewodniczący Rady Miejskiej w Warce Daniel Bugała, były zastępca Komendanta Głównego PSP nadbryg. Krzysztof Hejduk. Goście podkreślili bardzo dobrą działalność na rzecz bezpieczeństwa społeczeństwa „małej ojczyzny” jaką jest Gmina Warka.

Przewodniczący dh Krzysztof Winek podziękował uczestnikom Zjazdu, członkom komisji za aktywny udział, zaproszonym gościom za przybycie i przekazał dalsze prowadzenie nowo wybranemu Prezesowi Zarządu dh. Henrykowi Fudeckiemu, który podziękował wszystkim przybyłym druhom, firmom: „TWÓJ OWOC” z Wichradza, „NASZA TŁOCZNIA” z Konar i Hurtowni Piotra Wojtali z Warki za pomoc w organizacji Zjazdu, a Zarządowi OSP w Michałowie Dolnym za gościnę i zamknął obrady Zjazdu.

Zarząd Oddz. Gminnego ZOSP RP w Warce

Redakcja Warka24.pl
Redakcja Warka24.pl
Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

NAJPOPULARNIEJSZE