Szlak Jabłkowy w Największym Sadzie Europy to nie tylko atrakcja turystyczna, ale i motor napędowy dla lokalnej społeczności. W celu rozwoju tej inicjatywy Stowarzyszenie W.A.R.K.A. zorganizowało Forum Szlaku Jabłkowego, gromadząc firmy, organizacje i instytucje dla których ważna jest promocja naszego jabłkowego dziedzictwa i rozwój turystyki w oparciu o lokalne zasoby. Była to okazja do zaprezentowania działań, które wkrótce zmienią również oblicze Warki.
Forum Szlaku Jabłkowego odbyło się w Pałacu Mała Wieś – który obok 22 innych obiektów jest atrakcją turystyczną Szlaku. Wydarzenie zgromadziło lokalnych liderów w turystyce – Członków Szlaku, przedstawicieli samorządów lokalnych i organizacji zaangażowanych w promocję turystyki opartej na jabłkowym dziedzictwie. Forum było okazją do wymiany doświadczeń, zacieśniania partnerstw, a także prezentacji innowacyjnych projektów, które już wkrótce będą realizowane na terenie gminy Warka.
Inwestycje i rozwój
Gmina Warka będzie realizować projekt unijny „Rozwój turystyki na Szlaku Jabłkowym w Największym Sadzie Europy”. W centrum Warki powstanie m.in. Centrum Szlaku Jabłkowego Jabłkowy Plac Zabaw oraz zostanie zrealizowanych szereg działań promujących Szlak. Jest to projekt Partnerski z udziałem Stowarzyszenia W.A.R.K.A. Gminy Chynów, Grójec i Pniewy. Ze środków unijnych korzystać będzie również Gmina Belsk Duży z projektem “Plenerowe warsztaty kulinarne na Szlaku Jabłkowym w Największym Sadzie Europy” – oba te działania przedstawił Marcin Kiliański reprezentujący oba samorządy na spotkaniu.
Stowarzyszenie W.A.R.K.A. będzie realizować projekt „Rowerem na Szlaku Jabłkowym”, w ramach Programu Mazowieckej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Działanie to pomoże rowerzystom okrywać urokliwe zakątki regionu, podziwiać sady i odwiedzać obiekty Szlaku. Inicjatywa ta będzie realizowana w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Mazowiecki Gravel, Powiatem Grójeckim, Wareckim Biurem Podróży TAK! Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania „Jabłkowa Kraina”, Stowarzyszeniem WGR Rowerowy Grójec, Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym im. W. Krawczyka w Warce, Stowarzyszeniem Sady Grójeckie.
Wzmacnianie oferty turystycznej
Ważnym aspektem Forum było przygotowanie członków Szlaku do tworzenia ofert „Weekend na Szlaku Jabłkowym”. Główną ideą było połączenie wizyt na Szlaku z lokalnymi, flagowymi wydarzeniami tj. Vivat Pułaski czy Światowy Dzień Jabłka.
To szansa na to, by turyści odwiedzający Warkę mieli gotową propozycję na spędzenie pełnego wrażeń weekendu, łącząc wypoczynek z poznawaniem bogactwa regionalnej kultury i tradycji. Część tę poprowadził dr Piotr Kociszewski – wykładowca akademicki związany m.in. z Uniwersytetem Warszawskim i Szkołą Główną Turystyki i Hotelarstwa Vistula, a także praktyk w branży turystycznej, przewodnik i redaktor. Jego bogate doświadczenie pozwoliło spojrzeć na rozwój Szlaku Jabłkowego w kontekście nowoczesnych trendów turystycznych tj. poszukiwanie tożsamości i autentyczności.
– Szlak Jabłkowy to nie tylko atrakcja dla turystów, ale również ogromna wartość dla mieszkańców Warki. Promując jabłko jako symbol regionu, budujemy tożsamość lokalną i dumę z miejsca, w którym żyjemy. To właśnie dzięki takim inicjatywom nasza mała ojczyzna staje się miejscem bardziej atrakcyjnym, nie tylko dla odwiedzających, ale przede wszystkim dla nas samych. Szlak Jabłkowy to szansa na rozwój turystyki, lokalnej gospodarki i umacnianie wizerunku Warki jako serca Największego Sadu Europy – mówi Dorota Kołakowska, Wiceprezes Stowarzyszenia W.A.R.K.A.
– Każdy nowy projekt na Szlaku Jabłkowym to dowód na to, że partnerstwo i współpraca przynoszą realne korzyści. Dziękujemy naszym kluczowym partnerom biznesowym – firmie Dwa Jabłka oraz Pałac Mała Wieś za pomoc w organizacji Forum Szlaku Jabłkowego. Zachęcamy kolejne obiekty do dołączenia do Szlaku – mówi Marzena Pawłowska, koordynatorka Szlaku Jabłkowego.
Info. Stowarzyszenie W.A.R.K.A.