Więcej
  Strona głównaBlogiJak przetrwać zimę czyli zimowy survival

  Jak przetrwać zimę czyli zimowy survival

  Nadeszła zima. Za oknami pierwszy śnieg, a dotychczasowy zwyczajny widok z okna zamienił się w biały krajobraz niczym z krainy mrozu. Oto nasza Warka w zimowej odsłonie! Ta Warka – miasteczko płci pięknej, nic dziwnego, że o każdej porze roku wygląda tak wdzięcznie. Jej piękno, jednakże, ma swoje blaski i cienie. Przypomina różę, która z jednej strony zachwyca, lecz z drugiej, no cóż, ma ostre kolce.

  Zimowy dress code 

  Gdy przyszła zima, a Warka okryła się warstwą śniegu, wraz z nową kreacją przyszedł mróz i wszystkie niedogodności, które się z nim wiążą. Jedną z nich jest konieczność zmiany garderoby, co przy posiadaniu dziesiątek ulubionych, lecz niezbyt ciepłych, strojów, może okazać się prawdziwą łamigłówką. Nie trzeba jednak wszystkiego chować na dno szafy, żeby czekało do wiosny – pomijając typowo letnią odzież – podstawową zasadą jest ubieranie się na tak zwaną cebulkę. Dobrze by było mieć coś puchowego lub z wełny, lepsze są także rzeczy luźne, nieprzewiewne od obcisłych. Gdy powstaje wybór – jeden gruby sweter albo kilka cieńszych sweterków – mądrzejszym rozwiązaniem jest to drugie, ponieważ jeśli mamy na sobie kilka rzeczy, pomiędzy nimi zbiera się ciepłe od ciała powietrze, które stanowi dodatkową warstwę termoizolacyjną. I oczywiście, nieprzemakalne obuwie i grube skarpety, rajstopy. To są podstawowe zasady ubioru, z którymi uda nam się przetrwać zimę.

  Mroźne oblicze

  Powstaje pytanie, jak w takim razie chronić twarz, skoro nie mamy możliwości, by osłonić ją w całości? Czapka. Choć nie wszyscy lubią ją nosić, to może zachętą stanie się fakt, że obecnie w sklepach i dużych domach handlowych jest tak szeroka gama różnorakich okryć głowy, że samo ich oglądanie już staje się radością. Czasem trzeba po prostu poszukać, co w dzisiejszym świecie szybkiej informacji, nie powinno stanowić zbyt dużego problemu. A wybór jest. Warto pamiętać, że czapka powinna zakrywać uszy. Jak bolesne jest zapalenie ucha wiedzą tylko ci, którzy sami przez to przeszli. Do kompletu szalik, najlepiej gruby, aby zakryć nim nie tylko szyję, ale i usta. Uwaga na tworzące się kryształki lodu, mogą podrażnić usta, gdy powstaną na skórze. A najskuteczniejsze w ocieplaniu dłoni są rękawiczki z jednym, a nie pięcioma palcami.

  Stereotypy używkowe – alkohol, papierosy

  Jedną z najgroźniejszych potocznych opinii jest zdanie, jakoby picie alkoholu w zimę miało pomóc rozgrzać organizm. Nic bardziej błędnego! Alkoholu w temperaturze poniżej zera spożywać nie wolno! Po krótkotrwałym i zwodniczym zaledwie uczuciu ciepłoty, następuje o wiele bardziej przyspieszona akcja uwalniania owego ciepła z organizmu, a tym samym jego ekspresowe wychłodzenie. Naczynia krwionośne rozszerzają się, my nie czujemy zimna, a ono nadal jest, co sprzyja odmrażaniu. Raz odmrożona część ciała już do końca życia będzie wrażliwsza i bardziej podatna na różne dolegliwości. Do tego utrata instynktu samozachowawczego – człowiek słabiej odczuwa bodźce, ma ochotę poleżeć. Na marginesie dodam, że nawet palenie papierosów na mrozie może być niebezpieczne – powstają skurcze naczyń krwionośnych, co znowu powoduje utratę ciepła, a to w zimę jest odwrotnością naszego celu.

  Pijani, bezdomni

  „Poleżę sobie chwilkę i zaraz wstanę” – pomyślał ktoś i my teraz mamy problem. Od razu dodaję, że, gdy spotkamy takiego na ulicy, czy to bezdomnego czy pijanego, rzecz jasna należy mu pomóc. Należy jednak organizm przyzwyczajać do ciepła powoli, aby uniknąć gwałtownej zmiany temperatur. Wzięcie takiego człowieka z zimnej ulicy od razu do wanny z gorącą wodą grozi szokiem termicznym i… śmiercią. Do ciepła należy przyzwyczajać powoli. Błędem jest także przekonanie, żeby odmrożone miejsca pocierać śniegiem. Darmowy numer pogotowia powinien być w każdym telefonie, jak i w głowie. Jest to 999 i 112.

  Aktywność fizyczna

  Ruszać się – jak najbardziej. Bardzo – no, już mniej. Trochę trzeba, to poprawia bilans cieplny, ciało naturalnie wytwarza ciepło. Jednak nie można się przeforsować, gdyż pot plus zimne powietrze może znowu nas wychłodzić i wpędzić w chorobę. Wtedy pozostaje przebrać się w suchą odzież. Lepiej jednak do takich sytuacji nie dopuszczać.

  My zostajemy!

  Na pewno na duży mróz nie powinny wychodzić noworodki i niemowlęta. Także osoby z chorobami układu krążenia i oddechowego. Dla cierpiących na astmę nagła zmiana temperatury także może być bardzo niekorzystna i powodować nasilenie się duszności. Starsi ludzie słabiej odczuwają zmiany temperatur. Śmierć z zamarznięcia może zdarzyć się także we własnym domu. Nie można zapominać o paleniu w piecu, nawet jeśli nie czuje się zimna. Konsekwencje tego mogą być nie do nadrobienia.

  Lepiej jest, to dotyczy już także zdrowych osób, wychodzić na mróz kilka razy na krócej, niż raz na długo. Można raz od czasu wstąpić do sklepu, aby się rozgrzać, zanim znowu wyjdziemy na zimno. Jak kremy to natłuszczające – te są niezastąpione, pomogą zmniejszyć ryzyko pękania naczynek krwionośnych, a tym samym przyczynią się do zachowania urody. Natomiast odpadają kremy nawilżające – ich działanie w zimę będzie odwrotne od zamierzonego.

  Optymistyczny akcent na zakończenie

  Gdy na dworze zimno, najchętniej zostałoby się w domu, zwinęło w fotelu z kubkiem gorącego napoju, słuchało radia czy oglądało telewizję. Wszystko to, aby przeczekać ten najzimniejszy okres, zachowując w pamięci wspomnienia i oczekiwania gorącego lata. Warto jednak poćwiczyć nieco silną wolę i ruszyć się z domu na spotkanie zimy – ten dzień już nigdy się nie powtórzy, jutro te same miejsca będą wyglądać trochę inaczej. Kto wie jak długo będzie ta zima trwała? Pozostaje wziąć sobie do serca powyższe wskazówki, a także otworzyć oczy, by zimowa szata miała szansę uraczyć nas swoim pięknem.

  Autorem tekstu jest: Paulina Magdalena Korpalska

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE